Haber Detayı
15 Şubat 2020 - Cumartesi 12:08
 
“ABD'ye güvenilmez”
Saadet Partisi İlçe Başkanı Zeynel Abidin Koçak, yaptığı basın açıklamasında gündemin önemli konu başlıkları hakkında değerlendirmelerde bulundu. İdlib'de verilen şehitler nedeniyle basın açıklamasına büyük bir üzüntü ile başladığını dile getiren Koçak, şehitlere Allah'tan rahmet, ailelerine ise sabırlar diledi.
SİYASET Haberi
“ABD'ye güvenilmez”

     Son yaşanan olaylar ile İdlib'in farklı bir boyut kazanmaya başladığını belirten Koçak, “Tekrar tekrar bunu söylemek istiyorum. Bizi endişeye sevk eden olayların yaşandığı İdlib'deki sorun diyalog yolu ile çözüme kavuşturulmalıdır. 'Astana ve Soçi bitti' gibi ifadelerden çekinilmelidir. Unutulmamalıdır ki, en kötü barış en iyi savaştan daha iyidir. Suriye'de kaos için değil, kalıcı bir barış için herkes üzerine düşeni yapmalı ve bu barış yabancı ülkelerin insafına değil, bu toprakların ülkelerinin bir araya gelmesi ile sağlanmalıdır” dedi.

     ABD Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey'in, tansiyonun yükseldiği bir dönemde Türkiye'ye gelmesi ile ilgili de açıklamada bulunan Koçak, “Temsilci, Türkiye'ye gelir gelmez, ABD olarak Türkiye'nin arkasında olduklarını ve Türkiye'yi bir müttefik olarak gördüklerini ifade etti. Biz ABD'nin Ortadoğu'da yapmak istediğini biliyoruz. ABD'nin bölgede oynadığı oyunu tam olarak idrak etmezsek aldatıcı politikaları bizi yanlış politikalar uygulamaya teşvik eder. ABD'nin oyunu 'Büyük Ortadoğu Projesi', amacı ise 'Büyük İsrail'dir. Bu, ABD'nin vazgeçilmez politikasıdır. Bu nedenle ABD'ye hiçbir zaman güvenilmez. ABD ikiyüzlüdür, Türkiye'ye verdiği destek sözlerine de güvenilmemelidir” ifadelerini kullandı.
     Koçak, basın açıklamasına, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın tepki toplayan açıklamalarını değerlendirerek devam etti. Açıklamanın hem üzücü hem de şaşırtıcı olduğunu belirten Koçak, yapılan açıklamanın Kıbrıs şehitlerinin aziz hatırasını incittiğini ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü: “1974 Kıbrıs Barış Harekâtı sürecine öyle kolay gelinmedi. O dönemler Rumlar iki defa kan döktüler. Kendileri o zaman neredeydi, hatta doğmuş muydu bilmem. Ancak bunu görmezden gelip bu tür açıklamalar yaparak sap ile samanı karıştırıyor. Böyle bir devlet yönetimi olmaz. Kıbrıs'ın tarihini bilmeden ifadeler kullanmak kendisine zarar verir. Kıbrıs bizim vazgeçilmez bir davamızdır ve öyle kalmaya da devam edecektir.”
     Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, İdlib'de yaşanan gelişmeler ile ilgili söylediği, “Askerlerimize zarar gelirse Soçi mutabakatına bağlı kalmayacağız. Rejim güçlerini her yerde vuracağız” açıklaması üzerinden hem Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı hem de iktidarı bu konuda aklıselim davranmaya davet ederek şunları kaydetti: “Karşılıklı saldırıların yapılması çok kolaydır. Bazen ABD kendi ajanlarını Suriye rejimi görünümüne sokup saldırılar gerçekleştirebilir. O yüzden ihtiyatı elden bırakmamalıyız. Amerika'nın gazına gelip adımlar atılırsa bu bizi yanlışa sürükler. Buradan sesleniyoruz; gaza gelip Suriye'de yanlış bir karar almayalım. Suriye'de kaosun büyümesi bize bir fayda sağlamaz. Suriye'ye girip orayı darmadağın edecek gücümüz var ama bunu yaptıktan sonra ne olacağını iyi bilmemiz, bunun kime yarayacağını iyi bilmemiz, düşünmemiz gerekir. İktidar, oturduğu yerden ahkam kesenlerin sözü ile hareket etmemelidir.”dedi.

Kaynak: (KH) - Haber Merkezi Editör: Ayhan FİDAN
Etiketler: “ABD'ye, güvenilmez”,
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.