Haber Detayı
10 Eylül 2020 - Perşembe 13:01 Bu haber 545 kez okundu
 
Cumhuriyet Halk Partisi'nin kuruluşunun 97. yılı kutlandı
CHP Karacabey İlçe Teşkilatı, partilerinin 97. kuruluş yıldönümünü kutladı. İlk olarak ilçe binasında partilileriyle buluşan CHP’liler, daha sonra Atatürk Anıtı’na çelenk bırakarak saygı duruşunda bulundu.
GÜNDEM Haberi
Cumhuriyet Halk Partisi'nin kuruluşunun 97. yılı kutlandı

   Partililerin ilgi gösterdiği programda konuşan Cumhuriyet Halk Partisi Karacabey İlçe Başkanı Gönül Avil, "Kuruluşunun 97. Yıldönümünde ülkemizin barış, huzur ve özgürlükler içinde kararlılıkla yükselmesi için 9 Eylül 1923’teki gibi heyecanlı, umutlu ve ilkelerinde direnen Cumhuriyet Halk Partisi, ulusal dayanışma içinde ve tek bayrak altında, birlik ve bütünlüğümüzü koruyarak Türkiye Cumhuriyeti’nin çağdaş uygarlık yolunda ilerlemesi için mücadele yürüyüşüne devam edecektir.

   Sosyal Demokrasi ilkeleri çerçevesinde, insan onuru ve eşitliğine odaklı; hukukun üstünlüğü, laiklik ve özgürlüklere dayalı, toplumsal değerlerimize saygılı, adil katılımcı ve dürüst bir demokratik düzen kurulması için kararlılık ve katkılarını sürdürecektir.

   Demokrasimizde, siyasal iktidarın kaynağı olan yurttaş egemenliği ve ulusal iradenin, aynı zamanda o iktidarları sürekli denetleyecek ve hesap soracak bir düzene kavuşturması gerçeğine inanmaktadır. Daha çok üreten, daha adil paylaşan, iş ve aş kaygısı olmadan insanların geleceklerine güvenle baktıkları çağdaş bir Türkiye oluşturacaktır.

   Ulusal bütünlüğümüzü koruyan, insan hak ve özgürlüklerini gözeten, devleti değil, bireyi önceleyen,

tolumsan anlaşmanın ürünü olan ve Türkiye’nin demokrasi, barış, istikrar ve güven üreten bir devlet olarak uluslararası toplum içinde saygın bir yere sahi olmasını sağlayacak bir anayasa yapılması hedefinin takipçisi olacaktır.

   Ülkemizdeki ırk, dil, din, mezhep ve her türlü kültürel farklılığı zayıflık, eksiklik ve tehdit olarak değil, eşitlikçi bir anlayışla zenginlik ve çoğulculuk nedeni olarak değerlendirecek politikalar üretecektir.

Türkiye Cumhuriyeti’nin esas ve ilkelerine sahi çıkacak; kuruluş değerlerimizin yok edilmesine izin vermeyecek, demokrasi, adalet, laiklik, eğitim, bilim, sanat, sağlık, temel özgürlükler, insan hakları başta olmak üzere, toplumsal yaşamın tüm alanlarında yapılan tahribatı halkımızla birlikte onaracaktır.

   Demokrasinin ana koşullarından güçler ayrılığı ilkesi çerçevesinde güven duyulan bağımsız bir yargı sistemi ve hukuku bütün yurttaşlara eşit ve zamanında uygulayan bir adalet düzeni kuracaktır.

   Tutukluluk sürelerinin uzun olmasına, dayanaksız suçlamalara, gazeteciler, öğrenciler ve kamu görevlilerinin tutuklanmasına karşı çıkışını ve yanlışları düzeltme çabalarını sürdürecektir.

   Öncelikli sorunlarımızdan biri olan terörü sona erdirmek için ödün vermeden mücadeleye ve bu doğrultuda her türlü katkıyı yapmaya devam edecektir.

   İnsanların yurttaşlık bilinciyle özgürce düşünebildikleri, toplanabildikleri, konuşabildikleri, eleştirebildikleri ve haberleşebildikleri, korkusuz bir toplum yaratmayı hedefleyecektir.

   Genç kuşakların bilim ve bilginin egemen olduğu eğitim ortamlarında uygar insanlar olarak yetişmeleri için çalışacak; bilgi toplumunun bütün olanaklarını halkın yararına sunacaktır. “Yurtta barış, dünyada barış” ilkesine bağlı; Türkiye Cumhuriyeti’nin ilke ve değerleriyle barışık, ulusal çıkarlara öncelik veren, ciddi ve saygın bir dış politikayla Türkiye’yi bölgesel ve küresel bir ağırlığı olan bir ülke yapacak ve Mustafa Kemal Atatürk’ün koyduğu çağdaş uygarlık hedefi doğrultusunda bıkmadan usanmadan çalışacaktır.

   İnançla ifade ediyoruz ki; kan ve gözyaşı ile kurulan Türkiye Cumhuriyeti ve kurtuluşun, kuruluşun, devrimlerin partisi Cumhuriyet Halk Partisi dünya durdukça dimdik ayakta kalacaktır." ifadelerini kullandı.

 

 

Kaynak: (KH) - Haber Merkezi Editör: Ayhan FİDAN
Etiketler: Cumhuriyet, Halk, Partisi'nin, kuruluşunun, 97., yılı, kutlandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.