Haber Detayı
25 Ağustos 2020 - Salı 12:21 Bu haber 550 kez okundu
 
Demirel’den TBMM Başkanı’na mektup
22 ve 23’ncü dönem CHP Bursa Milletvekili Kemal Demirel TBMM Başkanı Mustafa Şentop’a mektup yazarak, son dönemlerde Türkiye’de sıkça yaşanan doğal afetlerin milletimizde yarattığı üzüntü ve kaygıya işaret etti.
SİYASET Haberi
Demirel’den TBMM Başkanı’na mektup

Üst üste deprem, sel, heyelan başta olmak üzere doğal afetler yaşandığını vurgu yapan Demirel, “Küresel ısınma ile birlikte deprem ve sel felaketlerine ve doğal afetlere karşı tedbirlerin alınması, deprem ve afetler sonrası yaşananlarda koordinasyonu sağlamak açısından, vatandaşlarımızın yaralarını maddi ve manevi olarak hızlıca saracak uzmanlardan oluşan Doğal Afetler Bakanlığı'nın bir an önce kurulması önerimi sizlere iletiyorum. Bu konuda TBMM'de siyasi parti temsilcileriyle acilen görüşmeler yaparak girişimde bulunmanızı talep ediyorum” dedi.

Konu sel ve deprem gibi karşı konulamaz doğal afetler olduğunda siyasetin bir kenara bırakılması gerektiğine inandığını vurgulayan Demirel, “Doğal afetler ve bunlara karşı alınacak tedbirler konusu siz de takdir edersiniz ki siyaset üstüdür” diye konuştu.

İŞTE DEMİREL’İN MEKTUBUNUN TAM METNİ

Sayın Mustafa Şentop
TBMM Başkanı - Ankara

Elazığ’da can kaybına yol açan, Manisa ve diğer yerlerde meydana gelerek çevre illerde de hissedilen depremlerde vatandaşlarımız büyük tedirginlik ve korku yaşamaktadırlar. Uzmanların "deprem değil, çürük bina öldürür" sözünü asla unutmayalım.

Ardından özellikle Giresun, Rize ve ülkemizin farklı illerinde yaşanan sel felaketlerinde can ve mal kaybımızın olması ve ayrıca orman yangınları, milletimizi derinden yaralamış ve üzmüştür.

Bu yaşananlar göstermiştir ki, kentler ve yerleşim yerleri seçilirken yanlış planlamalar, binalar ve farklı yapılar yapılırken, sel ve deprem felaketlerinin yaşanmaması için, derelerin, ormanların ve doğanın tahrip edilmesinin mutlaka önüne geçilmelidir.

Yerleşim yerleri ve dere yatakları, kenarları ve yapılan farklı yapılar acilen gözden geçirilmeli  daha büyük felaketler yaşanmadan bir an önce gerekli tedbirler alınmalıdır.

Oluşabilecek Heyelanlara karşı mutlaka doğru ağaçlandırma yapılmalı.

Küresel ısınma ile birlikte deprem ve sel felaketlerine ve doğal afetlere karşı tedbirlerin alınması, deprem ve afetler sonrası yaşananlarda koordinasyonu sağlamak açısından, vatandaşlarımızın yaralarını maddi ve manevi olarak hızlıca saracak uzmanlardan oluşan Doğal Afetler Bakanlığı'nın bir an önce kurulması önerimi sizlere iletiyorum.

Bu konuda TBMM'de siyasi parti temsilcileriyle acilen görüşmeler yaparak girişimde bulunmanızı talep ediyorum.

Çünkü konu sel ve deprem gibi karşı konulamaz doğal afetler olduğunda siyasetin bir kenara bırakılması gerektiğine inanıyorum. Doğal afetler ve bunlara karşı alınacak tedbirler konusu siz de takdir edersiniz ki siyaset üstüdür.

Sayın Başkanım, bu mektubu 22 ve 23'ncü dönem Bursa Milletvekili olarak size iletiyor ve sizden bu konuda mektubumu cevaplamanızı bekliyorum.

Kaynak: (KH) - Haber Merkezi Editör: Ayhan FİDAN
Etiketler: Demirel’den, TBMM, Başkanı’na, mektup,
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.