Haber Detayı
17 Ekim 2020 - Cumartesi 12:53 Bu haber 331 kez okundu
 
Erkan Aydın’dan markette satılan takviye edici gıdalar için kanun teklifi
Bazı market zincirlerinin COVID-19 pandemisi dolayısıyla insanların sağlığa dair kaygılarının artmasından faydalanarak, takviye edici gıdalar için özel bölümler oluşturduğuna dikkat çeken CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, 5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu’nda Değişiklik yapılmasına dair Kanun Teklifini Meclis’e sundu.
YAŞAM Haberi
Erkan Aydın’dan markette satılan takviye edici gıdalar için kanun teklifi

   ‘İlaca ve sağlığa dair tüm ürünlerin tek doğru adresi sadece ve sadece eczanelerdir” diyen Aydın, ilacın ve ilaç kategorisi içerisinde değerlendirilmesi gereken ürünlerin üretiminden saklama koşullarına, dağıtımından imhasına olan tüm süreçlerin sağlık profesyonellerinin gözetiminde olması gerektiğini söyledi.  

   Aydın, “Halk sağlığının korunması, dünyada ve Türkiye’de daha önce örneklerine sıklıkla rastladığımız ölümlere varabilecek geri dönülemez sağlık sorunlarının önlenmesi açısından söz konusu ürünlerin eczacı danışmanlığında halka sunulması çok önemlidir. Ürün gruplarının doğru sınıflandırılmasının yapılması ile pazardaki mevcut karışıklığın önlenmesi ve halkın güvenli ürün kullanımının sağlanması amacıyla farmasötik formda olan takviye edici gıdaların üretim, ithalat, ihracat ve kontrolüne ilişkin usul ve esasların Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunca belirleneceği öngörülmektedir” dedi.

Kaynak: (KH) - Haber Merkezi Editör: Ayhan FİDAN
Etiketler: Erkan, Aydın’dan, markette, satılan, takviye, edici, gıdalar, için, kanun, teklifi,
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.