Haber Detayı
16 Ocak 2020 - Perşembe 09:56 Bu haber 17543 kez okundu
 
Miniklere Montessori Eğitim Felsefesi
Karacabey Belediyesi Anaokulu Montessori Eğitim Felsefesine uygun olarak hazırlanmış eğitim materyallerine kavuştu.
EĞİTİM Haberi
Miniklere Montessori Eğitim Felsefesi

Karacabey Belediyesi Anaokulu, Montessori Eğitim Felsefesi’ne uygun olarak hazırlanmış eğitim materyallerine kavuştu. M. Montessori’nin bulup geliştirdiği eğitim felsefesini uygulayan Karacabey Belediyesi Anaokulu’nda, bu felsefe doğrultusunda günlük yaşam becerileri ile çocuklara sınıf düzeni ve materyallerin nasıl kullanıldığı anlatılarak diğer beceri alanlarına geçiş süreci başlatılıyor. Her çalışma bir sonraki beceri alanını desteklerken, günlük yaşamda çocuklar eşyaya saygıyı, çevrenin düzenini sağlamayı öğrenerek tek başına bir işi yapabilme ve sürdürebilme becerisi kazanıyor.


   Konuyla ilgili İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nden yapılan bilgilendirmede, söz konusu eğitim felsefesinin 5 alanına vurgu yapıldı. Açıklamada şunlar kaydedildi:
“1. Alan: Günlük yaşam becerileri materyalleri gerçek hayatta kullanılan materyallerden oluşmaktadır. Daha çok küçük kasların becerilerini desteklemeye çalışan bu materyaller, çocukların bir işi yapmanın hazzını yaşamasını sağlayarak bağımsızlık kazanmasına olanak tanır. Okulumuz sınıflarında davranış panoları ödül ceza sistemi olmadığı için çocukta bir kaygı oluşmaz bunun yerine iç motivasyonu gelişir.
2.alan duyu alanıdır. Duyu alanında çocuklarla çalışılacak ilk materyal kulplu silindirlerdir. Kulplu silindirler ile Maria Montessori çocuklara kavramları öğretmeyi amaçlamıştır. Bunun yanı sıra kulplu silindirler çocukların dikkatini üst düzeyde yoğunlaştırmalarını sağlayarak dingin bir çalışma alanı içine girer. 


3. alan matematik alanıdır. Bu alanda çocuklar matematiği soyuttan somuta doğru tanıyarak alt yapı oluştururlar. Dokunarak hissederek öğrenme gerçekleştiği için kalıcı hale gelir.
4. alan kozmik alan olarak adlandırılır. Kozmik alanın içinde coğrafya ve fen bilimleri konuları yer alır. Bu alanda mataryeller dışında gerçek objeler de kullanılarak çocukların kalıcı öğrenmeleri hedeflenmiş olur. 
5. ve en son alan dil alanını oluşturur. Bu alanda alfabe tanıtımı vardır ve zamanla çocukların kendi başlarına okumayı öğrendikleri gözlemlenir.
   Okulumuzda Montessori Felsefsine uygun eğitim kapsamında her ay belli konular belirlenerek çocuklarda farkındalık oluşturulmaya ve ilgi alanlarını keşfetmeleri sağlanmaya çalışılır.
   Karacabey Belediyesi Anaokulu Okul Müdürü Şenay Kahraman; "Okulumuz, Montessori Eğitim Felsefesine uygun olarak hazırlanmış eğitim materyallerine kavuşmuş olup, bu materyaller ile daha etkin ve verimli bir eğitim ortamı sağlanacağını ve çocuklar üzerinde olumlu bir etki bırakacağını düşünüyorum. Bu sebeple tüm anaokulu çağındaki çocuklarımızı okulumuza bekliyorum." dedi.


   İlçe Milli Eğitim Müdürü Emin Dingin, "Montessori Eğitim Felsefesinin ilçemizde uygulanmasının bir fırsat olduğunu düşünüyor, ilçemizde ilk ve tek olarak uygulanmasına katkı sağlayan başta Okul Müdürü Şenay Kahraman olmak üzere, okuldaki öğretmen, öğrenci ve velilerimizi tebrik ediyorum" şeklinde konuştu.

Kaynak: (KH) - Haber Merkezi Editör: Ayhan FİDAN
Etiketler: Miniklere, Montessori, Eğitim, Felsefesi,
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.