Haber Detayı
15 Şubat 2020 - Cumartesi 12:25
 
Narhın; "İdlib'te devlet aklı için devlet adamlığı gereklidir"
Vatan Partisi İlçe Başkanı Rıfat Narhın Cumhur ittifakının tehlikeli, ülke bütünlüğüne ve terörle mücadeleye zarar söylemlerden kaçınılması gerektiğini belirterek "İdlib'te Devlet Aklı ile çözüm için Devlet Adamlığı gerekiyor"dedi.
SİYASET Haberi
Narhın;

   Narhın basın açıklamasına şöyle başladı."Büyük milletimizin başı sağ olsun. Bu tehlikeli tırmanışa karşı çıkmalıyız. Şu anda ABD ve İsrail ellerini sıvazlıyor. İntikam duygularıyla, kışkırtıcı yaklaşımlar Amerika'nın işine gelmektedir.Devlet aklıyla hareket edilmelidir.FETÖ darbesini engelledik, ordumuz PKK terörüne karşı kararlılıkla mücadele ediyor. Zeytin Dalı, Fırat Kalkanı, Barış Pınarı gibi sınır ötesi harekatlarla komşularımızla bağımızı güçlendirdik. Bu süreçte komşularımızla ittifaklarımızı güçlendirmemiz gerekiyor.Böyle bir süreç kaybetmemize neden olur. Doğu Akdeniz, Kıbrıs gibi harekat mevzilerimizi etkiler. Derhal frene basılmalı, süreç durdurulmalı ve Suriye ile artık dolaylı görüşmek yerine doğrudan görüşülmelidir.

   İki ülkenin de ekonomik, ticari, kültürel işbirliği yapması gerekir. Suriye Doğu Akdeniz'de en yakın müttefikimiz. Bu süreç Türkiye'nin mevzilerine zarar verir.Suriye'nin bütünlüğü, Türkiye'nin bütünlüğü demektir. Bu süreci devlet aklıyla frenlemek gerekir.Sadece İdlib değil Suriye'nin en güneyine kadar insek bile bunun Türkiye'ye herhangi bir faydası olmayacaktır.Bırakalım Esad Suriye'yi birleştirsin.

   Türkiye ve Suriye bu yaşanan olayda bir kışkırtma olup olmadığını sorgulamalıdır.Bu çatışmalar ne bize, ne Suriye'ye yarar. Bu olay sadece ABD'ye yarar.Türkiye'nin devlet aklıyla hareket etmesini istiyoruz.Karamsarlığa kapılacak bir durum yok.Türkiye tehditlere karşı önlemlerini de almalıdır."

   Narhın iktidar ve muhalefetin Suriye konusunda benzer açıklamalarını eleştirdi. "Akp, içinden atamadığı ihvancı terörün temsilcileri ile yakınlığı ve mezhepçi anlayışı ile Suriye 'de çözümü geciktirmektedir. Kahramanlık edebiyatı yapmaktadır. Terörü süpürdük ifadeleri Türkiye Cumhuriyetinin çıkarları, Vatan Bütünlüğü ve terörle mücadele için çözüm değildir. İdlib'te dilediğimiz kadar kalırız hamaset söylemleri "Emevi camiinde namaz kılmak" gibi kahramanlık şovudur. Gerçekle, jeopolitik gerçeklerle olması mümkün değildir. Gerçek hedef Suriye ile dinci ve bölücü terörün yok edilmesidir. Diğer yandan Türkistan İslam Partisi adlı terörist grubun temsilcilerinin Türkiye Cumhuriyetinin valilik makamlarında boy göstermesi kabul edilemez. Kaldı ki; bu oluşum Birleşmiş Milletlerce terör grubu kabul edilmiş, Türkiye Cumhuriyetinin de bunda imzası vardır. Vakıf olarak adlandırılan kimi oluşumlar bu terör grubunun da içinde yer aldığı İdlib'e yardım adı altında maddi ve manevi destek vermektedir. Bu desteklerin karşılığında ise bu terörist grup Mehmetçiğe kurşun sıkmaktadır. 37 kişinin katledildiği Reina baskını bu terör grubunun eylemidir. Suriye'nin resmi hükümetine "rejim" demek Esad'ı "katil" diye adlandırmak Türkiye Cumhuriyetinin Vatan Bütünlüğünü sağlamasına engel olmaktadır. Sayın Bahçeli'nin şovenist "Yansın İdlib, Kahrolsun Esad, Şam'a girelim" sözleri tam anlamıyla aymazlıktır. Türkiye Cumhuriyetinin kuruluş ve varoluş düşüncesinde şovenizm,ırkçılık,düşmanlık yoktur. Biraz Atatürk 'ün kitaplarını okumasını salık veriyoruz.

   Meclisteki muhalefette, Millet ittifakının diğer ortağı Saadet Partisi de Türkistan İslam Partisi adlı terörist grubun temsilcilerini meclisteki odalarında ve Genel Merkez binalarında ağırlamış, destek vermiştir. Mehmetçiğimize,polisimize kurşun sıkan bu terörist grubun temsilcisini ağırlamak,destek vermek aymazlıktır. Çin ile ilgili yalan haberlerin merkezi Cia'dır. Muhalefetimizde de, iktidarın içinde de bu yalanları Türk Halkına aktaran demeçler verilmektedir. Cia tarafından kaçırılıp beslenen Rabia Naz adlı Cia piyonu yüzlerce yalan söylemiş. Başını İyi Partinin çektiği muhalefet buna balıklama atlamıştır. Bu söylemlerin yalan olduğu bizzat bu Cia piyonu kadının çocukları tarafından yalanlanmış olmasına karşın muhalefet Türk Halkını bu yalanlarla kandırmaya devam etmektedir. Yine muhalefet aynı iktidar gibi Vatanını savunan, Suriye'yi birleştirmeye çalışan Esad'ı katliamcı ilan etmiştir. Bu Cia kaynaklı yalanları ve düşmanca propagandaya karşın muhalefet "Esad'la masaya oturup anlaşın" iki yüzlülüğündedir. Nitekim Chp'nin düzenlediği Suriye konulu konferansa Suriye Devleti çağrılmış. Ancak bu yalan ve düşmanca tutumun yanı sıra terörist gruplarında orada olması nedeniyle Suriye Devleti temsilci göndermemiştir." dedi.

Kaynak: (KH) - Haber Merkezi Editör: Ayhan FİDAN
Etiketler: Narhın;, "İdlib'te, devlet, aklı, için, devlet, adamlığı, gereklidir",
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.