Haber Detayı
10 Nisan 2020 - Cuma 15:46
 
‘Tarımsal üreticilere alkış yetmez!’
İYİ Parti Karacabey Teşkilat Başkanı Fatih Karabatı yaptığı basın açıklamasıyla, coronavirüs önlemleri adı altında açıklanan pakette tarım sektörüne yönelik destek paketinin yetersiz olduğunu öne sürdü.
YAŞAM Haberi
‘Tarımsal üreticilere alkış yetmez!’

   İYİ Parti Karacabey Teşkilat Başkanı Fatih Karabatı, “Pandemi   (Küresel salgın) Tüm dünyanın sınandığı bir dönemden geçiyoruz.  Milletimizin yoksullukla, sınandığı onur kırıcı günlerde baş başayız. Ülke olarak çaresiz, üzüntülüyüz. Üretimin dışında her şeyi ithalat ile çözme anlayışının üreten bir toplum önüne set çekildiğini görmekteyiz. İlçemiz Karacabey bir tarım merkezidir. Topraklarını alın teriyle buluşturan ve bu yoldan helal ekmek kazanan bir ilçedir. Çiftçi üretimden elini ayağını çekerse hasat düşük olunca Türkiye’nin açlıkla karşı karşıya kalması içten bile değildir. Coronavirüs, önlemleri adı altında açılan pakette tarım sektörüne yönelik destek paketi hakkında maalesef iç açıcı bir açıklama yapılmamıştır. Halkımızın beslenmesi yetersiz olacağından zayıf düşen,  bedenleri virüsün ele geçirmesi daha da kolaylaşır. Çökertilen tarım sonucu birkaç ay sonra tarımsal ürün bulamazsak maalesef ülke olarak aç kalırız.

   İtalya, İngiltere, Almanya Tarım Bakanları yapmış olduğu açıklamalarda çiftçilerinin tam kapsamlı şekilde arkalarında olduklarını belirtmişlerdir.

Böylesine yüksek  bir sorumluluk gereği iktidar partisine sormamız gerekenler vardır.Bu sorumluluğu halkımızdan alarak yapıyoruz.

1-Çiftçinin kredi borçları faizsiz ertelenir mi.?

2-Uçak biletlerinde uygulanan KDV  indirimi acaba çiftçinin aldığı mazot içinde uygulanır mı?

3-Mevsimlik işçilerin gelişi ve barınması için yer, su, elektrik ve duş wc ihtiyaçlarını karşılayacağı yerler var mı? Sağlıklı bir ortam sağlanması ve düzenli sağlık taramasından geçmelerini düşünülüyor mu?

4-Banka borçlarının (Özel ve Devlet) ertelenmesi ve yapılandırılması konusunda düzenleme yapılması,

5-Çiftçi için bir zamanlar sigorta bir ürün olarak görülen pancar ekimi için,tatmin edici bir fiyat politikası izlenmesi   düşünülüyor mu.?

6-Elektrik fiyatlarının,2018 yılından 2019 yılına çok yüksek olarak fiyatlanması ve ödemenin aylık olması ödeme zorluğunu beraberinde aylık olması ödeme zorluğunu beraberinde getiriyor.

Ödeme takvimi olarak ,en erken  15 Eylül 2020 Tarihli ve sonraki aylara bölünerek 3 -4 taksit olarak düzenlenmesi ,son derece yüksek olan bu rakamların ödenmesi konusunda bir nebze olsun nefes olacaktır.

7-Tarımsal üretimin önemini anladığımız, bu zor günlerden sonra” Paramız var dışarıdan alırız kardeşim mantığının “Ne kadar yanlış olduğu bir kez daha anlaşılmıştır.

Bu sebeple stratejik öneme sahip olan ürünlerde çiftçimiz desteklenmelidir.( Buğday, Mısır, Pirinç, Domates, Soğan,) ile ilgili ürünlerde çiftçimize alım garantisi vermeyi düşünüyor musunuz?

8-Çiftçi için, giderlerinin önemli bir kısmını oluşturan Mazot, Gübre,Tohum ve Fide icar maliyetlerindeki yükselmeler üretim isteyen çiftçimiz için,çok büyük bir sermaye veya borç yapmasına neden olacak seviyededir.

   Bu tür giderlerimiz, Devlet eliyle belli bir düzenleme yapılarak daha kullanılabilir olabilir.

9-Tarım Kredi Kooperatifi çiftçi ortaklı bir kuruluş olmasına rağmen, çiftçiye mazot, gübre ve diğer ihtiyaç duyduğu malzemelerin piyasada daha uygun fiyata vermemektedir.

Uyguladığı faiz ve tahsilatta ‘ki sert tutumu çiftçiyi zor durumda bırakmaktadır.

10-İlçe Tarımının, asli görevi olması gereken tarımdaki sorunların tespit edilip çiftçiyi doğru yönlendirme ve zarara uğramasını engelleyip milli servet olan hem maddi yatırım olan hem de üretim kaybına engel olması gerekirken evrak kayıt memuru gibi, çalışmak zorunda olan Ziraat Mühendisi kadrosunun bir an evvel Karacabey Tarımına kazandırılmalıdır ve sahada destek ve bilgilendirilme yapılmalıdır.

    Mustafa Kemal Atatürk’ün deyimiyle “ Milli Ekonominin Temeli Tarımdır. Tarımsal üreticilere alkış yetmez.! Milletin çiftçilere, sahip çıkması iktidarın uyguladığı bu yanlış politikadan dönmesi gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: (KH) - Haber Merkezi Editör: Yasin KESKİN
Etiketler: ‘Tarımsal, üreticilere, alkış, yetmez!’,
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.