Haber Detayı
06 Ocak 2020 - Pazartesi 09:38 Bu haber 28762 kez okundu
 
Türkiye’nin Otomobili ve Bursa
Bursa Teknik Üniversitesi’nde düzenlenen (BTÜ) BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay’ın ve Bursa Teknik Üniversitesi Otomotiv Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Kemal Furkan Sökmen’in konuşmacı olarak katıldıkları “Türkiye’nin Otomobili ve Bursa” paneli gerçekleşti.
TEKNOLOJİ Haberi
Türkiye’nin Otomobili ve Bursa

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın teşvikleri ile gerçekleştiren yerli ve milli otomobil hamlesinde gelinen son durum Bursa Teknik Üniversitesi’nde gerçekleştirilen “Türkiye’nin Otomobili ve Bursa” panelinde ele alındı.

Bursa Teknik Üniversitesi, Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Türkiye’nin kalkınma hamlesinde önemli bir kilometre taşı olan yerli otomobil üretiminin merkez üssü olarak belirlenen Bursa’da kamu kurumları ve özel sektör arasındaki işbirliğini sağlanması amacıyla bir panel düzenledi. BTÜ Mimar Sinan Yerleşkesinde 3 Ocak 2020 Cuma günü saat 11:00’de gerçekleşen “Türkiye’nin Otomobili ve Bursa” konulu panelde BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay ve Bursa Teknik Üniversitesi Otomotiv Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Kemal Furkan Sökmen panelist olarak yer aldı. Panelin moderatörlüğünü BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir yaptı.

Panelde dinleyici olarak BEBKA Genel Sekreter vekili Erhan Öztürk, Bilim Sanayi ve Ticaret İl Müdür Vekili İbrahim Karlıtepe, Barakfakih Organize Sanayi Bölge Müdürü Mahmut Boz, BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Muhsin Koçaslan, BTSO Tasarım Komitesi Başkanı Ömer Kocakuşak, BTSO Meclis Üyesi, Ömer Eşer’de yer aldı. “Türkiye’nin Otomobili ve Bursa” paneline Bursa Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Zeki Ünal, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Osman Nuri Şara, Orman Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Yılmaz ve İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdullah Işıklar,  başta olmak üzere BTÜ Öğretim üyeleri ve öğrenciler de katıldılar.

Moderatör olarak açılış konuşmasını yapan Rektör Prof. Dr. Karademir “Bizim gibi kurum ve kuruluşların yöneticilerinin kamuoyuna bu tür bilgilendirme yapmak boynumuzun borcu. Maalesef uzun yıllardan beri ülkemizin otomotiv konusundaki atılımları çeşitli mihraklar tarafından engellenmiş. Her şeye rağmen ülke olarak son 15 yıldan beri birçok alanda büyük ve önemli hamleler yaptık. Bu hamlelerin somut örneklerinden biri de milli ve yerli otomotiv üretiminde geldiğimiz nokta. Hepimize heyecan veren bu gelişme ile ilgili olarak yapılacaklar hakkında tartışma ortamı hazırlamak bu panelin ana amacıdır” dedi. 

BTSO Başkanı Burkay “2019 yılını güzel müjdeler ile kapattık” diyerek sözlerine başladı. Bursa için 2020 yılının daha güzel olacağını da sözlerine ekleyen Burkay, yerli üretim otomobil üretimi için Bursa’nın seçilmesinin bir şans olmadığını söyledi. BTSO Başkanı Burkay, “Bursa’nın geçmişte yaptıkları otomotivde, yerli üretimin merkez üssü olması için yeterlidir. Bu anlamda, Bursa bir hediye almış değil, aslında hak ettiğini almış oluyor. Burada, Türkiye kendi hikâyesini mi yazacak yoksa gelişmiş ülkelerin dayattığı teknolojileri mi alacak? İşte asıl karar vermemiz gereken konu bu” dedi. Bursa’nın otomotiv üretiminde dünyanın kalbi olan Detroit’le aynı özelliklere sahip olduğunun altını çizen Burkay, “Ancak Detroit’te geçtiğimiz yıllarda oluşan artık sanayiye doyduk düşüncesi nedeni ile rekabet gücünü kaybeden şehrin farklı alanlara yatırım yapması, Detroit’in otomotiv sanayinde üstünlüğünü kaybetmesine neden olmuştur. Bu anlamda Bursa olarak odaklarımızı kaybetmemiz gerekiyor. Otomotiv sektörü ülkemizin kalkınma hedeflerine ulaşmasında lokomotif sektör. Ana sanayi olarak merkezi dışında olan firmalar var. Bu firmalar bizler için önemli ve onları çok seviyoruz. Ancak merkezlerinde alınan kararların ülkemiz dışından gelmesi nedeni ile ülkemizdeki yan sanayii çoğu zaman zor durumda bırakıyor. Yan sanayicimiz bu kararların gereklerine yetişmek için çırpınıp duruyor. Ana sanayi ülkemiz merkezli olduğunda yan sanayinin dönüşümü de aynı hızla olacaktır” dedi. 

BTSO olarak dünyadaki gelişmeleri iyi okuyup geleceği şekillendirecek projeleri sahiplendiklerini ifade eden Burkay, “Oda olarak Cumhurbaşkanımızın ve devletimizin hedefleri doğrusunda çalışmaktayız. Bu hedefler doğrultusunda çalışırken üniversitelerin bulundukları şehrin aklı olduklarını düşünüyoruz. Maalesef, biz bugüne kadar bu aklı çok kullanmadık. BTÜ ile birlikte, akılla kentin buluşmasını yaşıyoruz. Bu buluşma toplumu dönüştürecektir. Bu dönüşümle Üniversitemizdeki teknolojik birikimini endüstriye aktarmayı sağlamamız lazım” şeklinde konuştu.

Burkay’dan sonra konuşmaya başlayan Bursa Teknik Üniversitesi Otomotiv Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Kemal Furkan Sökmen yerli otomobilin stil çalışması detaylarının çok iyi düzeyde olduğunu söyledi. Dr. Öğr. Üyesi Sökmen “Aslında tasarımın tamamı ile Türk ekip tarafından yapıldığını söyleyebilirim. Yerli otomotiv üretim işi ehline teslim edilmiştir. Ortaya çıkardıkları iş de çok güzel olmuştur. Tasarımın çok iyi olmasının yanı sıra akıllı bir otomobil ortaya çıkarılmıştır. Aracın iç aksamına bakıldığında ise D segmentinin özellikleri görülmektedir. Yerli ve milli araç, tasarım olarak şu anda piyasada satışa sunulan araçlardan çok daha iyi durumdadır” dedi. Yerli otomobilin dezavantajlarının da olduğunu belirten Dr. Öğr. Üyesi Kemal Furkan Sökmen, “Öncelikle şarj istasyonları gibi alt yapının kurulması lazım. Ülkemiz insanlarının elektrikli araba kültürüne de alışması gerekli. Yerli otomobil üretiminin başarısı için yan sanayinin de üretim kalitesi ve çeşitliliğini artarak gelişmesi önemli bir sorumluluktur. Yan sanayinin bu sorumluluğu yerine getirmeleri son derece önem arz etmektedir” dedi. Konuşmasının devamında, teknolojik olarak kalkınma hedeflerine ulaşmak konusunda önemli bir virajın alındığına da değinen Dr. Öğr. Üyesi Kemal Furkan Sökmen, genel olarak BTÜ’nün öğretim üyeleri ve mezunları ile özelde de BTÜ Otomotiv Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin sanayinin beklentilerini karşılama konusunda hazır olduklarını belirterek, tüm paydaşlar ile işbirliği konusunda BTÜ’nün gerekli adımları attığını bildirdi. Bu anlamda, sektör ayrımı yapmadan teknoloji transferi, AR-GE ve diğer alanlarda üniversitesinin tüm kuruluşlar için ulaşılabilir olduğunun altını çizdi. Sanayi ile iş birliği için BTÜ’nün mevcut akademik gücümünün yeterli olduğunu, buna rağmen üniversite yönetiminin sürekli olarak yeni akademisyenleri kadrosuna katmaya devam ettiğini de bildirdi

Moderatör Prof. Dr. Arif Karademir panelin sonunda yerli ve milli otomobilin gelişimi ve üretimi konusunda üniversite ve sanayi işbirliğinin daha da artması için tarafların neler yapması gerektiği konusunun irdelenmesinin memnuniyet verici olduğunu söyledi. Özellikle Bursa’nın sahip olduğu üretim kültürünün yerli ve milli otomobilin üretimine pozitif bir katkı vereceğine inandığının altını çizdi. Yerli otomobilin sahip olduğu teknolojik yeniliklere uygun parça üretimi konusunda özel sektörün ihtiyacı olan teknik bilgi desteğinin üniversite kanalı ile aktarımının önemli olduğunu da vurgulayan Rektör Prof. Dr. Karademir BTÜ ve özel sektör iş birliğinden iki tarafın da kazançlı çıkacağı söyledi. Yerli otomobil üretiminde üniversite ve sanayinin birbirine yakın olmasının kendilerine şevk verdiğini vurgulayan Rektör Karademir, bu tür etkinleri düzenlemeye devam edeceklerini de sözlerine ekledi.

Kaynak: (KH) - Haber Merkezi Editör: Ayhan FİDAN
Etiketler: Türkiye’nin, Otomobili, ve, Bursa,
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.