Haber Detayı
26 Aralık 2019 - Perşembe 09:13
 
Üniversite-Sanayi İşbirliğine Toksan’dan önemli destek
Küçükoğlu Holding iştiraklerinden Toksan, Bursa Uludağ Üniversitesi’nde (BUÜ) 2’si makine mühendisliği 1’i otomotiv mühendisliği alanında olmak üzere toplam 3 doktora öğrencisine bünyesinde yürüttüğü Ar-Ge ve bilimsel çalışmalarda görev verecek. “BUÜ 2244 Sanayi Doktora Programı” kapsamında yapılan İşbirliği protokolü geçen hafta içinde BUÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz ve Toksan Genel Müdürü Erol Sarıkaya arasında imzalandı.
EĞİTİM Haberi
Üniversite-Sanayi İşbirliğine Toksan’dan önemli destek

Protokol töreninde konuşan Toksan Genel Müdürü Erol Sarıkaya, Yüzdeyüz yerli sermayeli olan holdinglerinin Bursa’da 3, Kocaeli’de 1, Sakarya’da 1 ve Slovenya’nın Koper şehrinde 1 fabrika olmak üzere, toplam 90 bin metrekarelik alana sahip 6 fabrikada, 1.500 kişiyi istihdam ettiğini söyledi.

Toksan’ın kısa süre önce Turquality Marka Destek Programı’na dâhil olduğunu söyleyen Sarıkaya, 2011 yılında faaliyete giren ar-ge merkezinde, nitelikli personel sayısının arttırılması için yüksek lisanslı ve doktoralı personel istihdamına önem verdiklerini ve mevcut personelin de lisansüstü/doktora eğitimlerine devam etmelerini teşvik ettiklerini söyledi. Sarıkaya, “Üniversiteler ile işbirliğimiz ve Ar-Ge çalışmalarımız yıllardır sürüyor. Bu çalışmayı önemsiyoruz çünkü ilk kez bir üniversitenin doğrudan içinde olduğu çalışma yürüteceğiz. Bilimsel çalışmalarımızı yürütürken üniversitemizin deneyimli akademisyenleriyle birlikte çalışacağız” dedi.

 

İŞ BİRLİĞİ ARTIYOR

Törende konuşan Rektör Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, yürütülen üniversite-sanayi işbirliği faaliyetlerinin kültürel bir değişim ve dönüşüm sonucunda ortaya çıktığını söyledi. 15-20 yıl öncesinde üniversitelerin sanayi ve topluma daha üst mertebeden baktığını vurgulayan Prof. Dr. A. Saim Kılavuz; “Yapılan çalışmalar ve atılan adımlarla önce bu mantık devlet kademelerinden kaldırıldı. Toplum ve sanayici nezdinde de bu anlayış artık yavaş yavaş yerini işbirliğinin arttırılması yönüne doğru değişiyor” dedi.  

Kaynak: (KH) - Haber Merkezi Editör: Ayhan FİDAN
Etiketler: Üniversite-Sanayi, İşbirliğine, Toksan’dan, önemli, destek,
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.