Haber Detayı
04 Nisan 2020 - Cumartesi 11:52
 
‘Yardımı sadece ben yaparım’ anlayışı partizanlıktır'
Saadet Partisi İlçe Başkan Yardımcısı Ferruh Kurtay, yaptığı basın açıklamasında, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
SİYASET Haberi
‘Yardımı sadece ben yaparım’ anlayışı partizanlıktır'

   Saadet Partisi Eyüpsultan İlçe Teşkilatı’ndan Hasan Kirazlı ve Bayrampaşa İlçe Teşkilatı’ndan Ramiz Samasti’nin de koronavirüsle hayatını kaybettiğini hatırlatan Kurtay, koronavirüsten hayatını kaybeden vatandaşlara Allah’tan rahmet, tedavi görenlere ise acil şifalar diledi. Küresel bir pandemi ile karşı karşıya olduğumuzun altını çizen Kurtay, “Bu günlerde sağlık, sosyal ve ekonomik alanlarda ciddi tehditler ile karşı karşıya bulunuyoruz. Şimdi daha fazla birlik ve beraberliğe, istişare ve diyaloğa ihtiyacımız var. Şimdi herkes elini taşın altına koymalı, kendi çapı ve sorumluluğu kapsamında milletimize yardımcı olmalıdır. Bu münasebetle bu zor günlerde yardım ve dayanışma amacı ile adım atan tüm vatandaşlarımıza, sivil toplum kuruluşlarımıza, belediyelerimize ve devletimizin tüm kurumlarına bu yardımları sebebi ile teşekkür ediyoruz” dedi.

   Millete uzanan her eli, her iyilik çalışmasını kıymetli bulduklarını söyleyen Kurtay, şöyle devam etti: “Vatandaşlarımızın istediği yere yardım yapmasının engellenmesini ise asla doğru bulmuyoruz. Bugün hayırda yarış zamanı, bugün herkesin elini taşın altına koyma zamanı, bugün gündelik siyasi kaygılardan uzak durma zamanıdır. Bu çerçevede belediyelerin yardım kampanyalarını parti ayırımı gözetmeksizin önemsiyoruz. Bu yardım kampanyalarının İçişleri Bakanlığı genelgesi ile engellenmesini, üstelik bunu ‘devlet içinde devlet oluşturuluyor’ gibi bir mantık ile engellemeyi, böylesine önemli bir yardım ve dayanışma mücadelesinin siyasi hesaplaşmaya çevirme gayreti olarak okunmasına sebep olur. ‘Yardımı sadece ben yaparım, benden başka kimse yapamaz, bunun primini de kimseye kaptırmam’ anlayışı hizmet değil, partizanlıktır. Sayın İçişleri Bakanımız bilmelidir ki, asıl bu durum milleti işkillendirmektedir.”

   AKP’li belediyelerin bugüne kadar deprem ve sel felaketi gibi birçok tabi afette yardımlar topladığına dikkat çeken Kurtay, “Hangi belediyenin bu yardım faaliyetleri için valilik ya da İçişleri Bakanlığı’nın izni arandı ki bugün bu iznin şart olduğunu iddia ediyorsunuz. Yoksa bu ülkede AK Partili belediyelere başka kanunlar, muhalefet partilerine başka kanunlar mı uygulanmaktadır? Bunu anlayabilmek mümkün değildir.

   Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın duyurduğu Milli Dayanışma Kampanyası ile ilgili de önemli açıklamalarda bulunan Kurtay, “Devletin amacı, aldığı vergiler ve bütçesindeki diğer gelir kalemleri ile vatandaşının ihtiyaç ve hizmetlerini görmek ve öngörülemeyen olağanüstü durumlar için ihtiyat akçeleri ayırarak olağanüstü süreçleri millete ek yük getirmeden atlatmaktır. Hal böyle olması gerekirken bizzat Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından ulusal ölçekte bir yardım kampanyası başlatılarak şahıs ve şirketlerden bu kampanyaya destek vermeleri istenmektedir. Milletin size yüklediği görev yardım kampanyası yaparak milletten para talep etmek değil, bu krizi aşabilmek için oluşturacağınız ekonomik paketler ve kaynaklarla zor günler geçiren her sosyal kademedeki vatandaşlarımızın sıkıntılarını gidermektir. Bırakın millet bağış ve yardımlaşmayı yapsın, siz devlet olmanın gereğini ve sorumluluğunu yerine getirin” dedi.

   Saadet Partisi’nin Milli Dayanışma Fonu için önerdiği modeli de açıklayan Kurtay şöyle devam etti: “Milli Dayanışma Fonu’nun amacı; milli dayanışmayı tüm siyasi mülahazalardan uzak milletin geneline yaymak ve milli beraberlik ruhu oluşturmak, yardımlaşma gibi önemli bir kavram üzerinden toplumun kutuplaşmasını engellemek olmalıdır. Fonun gelirleri; gerçek ve tüzel kişiler tarafından yapılan bağışlardan oluşmalıdır. Fonun kullanılacağı yerler; fonun daha ziyade alt gelir gruplarının gıda ve aylık geçimlerini temin etmeye yönelik ihtiyaçlarda kullanılması amaçlanmaktadır. Fonun yönetimi; Milli Dayanışma Fonu’nun ülke genelinde sahiplenilerek her kesimin destek ve güvenini sağlaması amacı ile Meclis’te temsil edilen tüm siyasi partiler, en fazla üyeye sahip 2 işçi sendikasının, en fazla üyeye sahip 2 memur sendikasının belirleyeceği birer temsilciden oluşan icra kurulu tarafından yönetilmesi sağlanmalıdır. Fonda toplanan paraların harcanacağı yerleri belirlemeye ve harcamaya bu icra kurulu yetkili olmalıdır.”

 

Kaynak: (KH) - Haber Merkezi Editör: Ayhan FİDAN
Etiketler: ‘Yardımı, sadece, ben, yaparım’, anlayışı, partizanlıktır',
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.