Yazı Detayı
14 Kasım 2019 - Perşembe 08:51 Bu yazı 2575 kez okundu
 
Başkanlık sistemi
Nureddin ÇINAR
karacabeyhaber@gmail.com
 
 

3 Kasım 2002’de oyların 34’ünü alan Ak Parti tek başına iktidara geldi ve bazı siyasi partiler fiilen son buldu. Bülent Ecevit, Tansu Çiller, Mesut Yılmaz, Cem Uzan ve birçok isim siyaset sahnesinden çekildi. 

      Recep Tayyip Erdoğan’ın her iki Cumhurbaşkanlığı seçimi ilklere sahne oldu. 10 Ağustos 2014’te Ekmelettin İhsanoğlu ve Demirtaş’ın karşısında Erdoğan 51,79 oyla Türkiye’nin “seçimle gelen ilk cumhurbaşkanı” oldu.

    “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” için 16 Nisan 2017’de hep beraber sandığa gittik ve parlamenter sistemin kaldırılmasına halkın oylarıyla karar verildi.

    24 Haziran 2018’de 52,5 oy alan Erdoğan; bu kez Türkiye’nin “seçimle gelen ilk başkanı” oldu.

“SİSTEM DEĞİŞİKLİĞİ SÖZ KONUSU DEĞİL”

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi birinci senesini tamamladı. Parlamenter sisteme dönüş söz konusu değil, ancak yeni sistem de değerlendirmelere bütünüyle kapalı değil! Yani halkın onayladığı sistem kalıcı olacak, ancak düzenlemeler yapılması bekleniyor. 

    Bizler duran bir hayatı yaşamıyoruz, akan bir hayatı yaşıyoruz. Her şey akarken sistemler durmayı tercih ederse paslanırlar. 

      Aracınızla ilgili bir problem çıktı ve servise gittiniz. Ustaya derdinizi anlatırken herhalde aracınızın iyi yanlarını söylemezseniz, direkt “problem olan noktaları” söylerseniz. Yani ustaya dönüp de “Aracımın motoru harika, kaportası sağlam” demezsiniz. Ne dersiniz? “Usta benim aracım yol sesini içeri alıyor” dersiniz. Bunu dediniz diye aracınız “kötü” olmaz. Bir problem var diye de aracı kaldırıp atmazsınız.

      15 Temmuz günü Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı o ilk konuşmada; “Bu ülkede milli iradenin üstünde, beşer planında, bir güç söz konusu değildir” ifadesi altı çizilecek bir cümledir. 

      Şimdi 17 yıldır “halka rağmen” değil “halkla beraber” yürünülen bu yoldaki virajlar biraz daha düzlenecek. Yani “yolun kendisi” değiştirilmeyecek.

 
Etiketler: Başkanlık, sistemi,
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.