Yazı Detayı
30 Aralık 2019 - Pazartesi 10:03
 
Cehennemi gördükten sonra
Serkan ÖKÇE
karacabeyhaber
 
 

Efendim, hikâye bu ya, adamın birinin günahları sevaplarına eşit gelmiş. Meleklerde cennet ile cehennem arasında kendisini muhayyer bırakmışlar: “Beğen beğendiğine gir!”,  “Önce bir göreyim hele” demiş bizim ki ve cehennemin kapısından dalıvermiş içeri. Pis bir koku, yoğun bir buharın yükseldiği yan yana kuyular. Her birinin başında bir zebani; elinde bir uzun kürek,  gezinmede. Kim kuyudan başını çıkartırsa “küüüt” indiriyor kafasına küreği herif “cumburlop!” geri. Bizimki gördüklerine biraz bozulur gibi oluyor “ yok, beğenmedim bir de öbür tarafı gezelim!” deyip geri dönüyor. Tam o sıra da bir kuyu görüyor ki başında ne bekçi, ne zebani, ne kürek… Arada bir baş çukurdan dışarı uzanıyor, sonra geri giriyor. Meraktan soruyor bizim ki; “Bu kuyu da neden bir zebani yok” “haa, diyor rehber melek kendisine, bu çukurların her biri bir millete aittir. Şu gördüğün büyük çukur İngilizler için, şu gördüğün köşede ki buhar yükselen kısım Amerika`ya ayrılmış, şu filancanın, şu falancanın… O gördüğün zebanisiz çukurda Türklerin çukuru.” –“Peki, neden zebani yok”, “orada zebani istihdamı israf oluyor. Çünkü ne zaman birisi oradan dışarı çıkmak istese, alttan onu geri çekiyorlar.”…

 

      Şimdi, cehennemin hayallerimizde değişik ebat ve kisvelere bürünmesi günahı tanıyan insanoğlunu elbette rahatsız edecektir. Dini şekilden, suretten ibaret sanan bazı kaba sofu veya softa vaizlerin tasvirleriyle bir kat daha çirkinleşen cehennem belki de anlatıldığı gibi değildir. Öte tarafa bedenlerimizle gitmeyeceğimize ve azap da ruha olduğuna göre, orada ki ateşin boyutu da daha farklı olabilir. Cenneti rüyasında gören insanlar vardır ve onlara gıpta edilir. Ama asıl cehennemi rüyasında gören varsa ben ona gıpta etmek isterim. Çünkü cenneti gördükten sonra bile insanoğlu yoldan sapabilir, ama cehennemi gördükten sonra yolunu şaşırması zor olsa gerek.   

 
Etiketler: Cehennemi, gördükten, sonra,
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.