Yazı Detayı
04 Şubat 2020 - Salı 10:01 Bu yazı 7946 kez okundu
 
Corana mı daha hızlı yoksa kompla teorileri mi?
Erhan DOĞAN
erkamhan@gmail.com
 
 

Çin'den yayılan ve tüm dünyaya korku salmaya başlayan bir virüsümüz var artık. Corana. Virüsten daha hızlı yayılan doğruluğu teyit edilmeyen bilgiler ve görüntülere sahibiz.
   Virüs ilk defa 29 Aralık 2019 tarihinde Çin'in Wuhan şehrinde deniz ürünleri ve canlı hayvan satan bir marketin 4 çalışanında ve aynı tarihlerde buradan alışveriş yapan müşterilerde görülmeye başladı. Bu kişiler de akciğer enfeksiyonu ile birlikte tam 41 olguya rastlandı. Dünyanın en ünlü tıp dergisi The Loncet 24 Ocak 2020 tarihinde bu olguları yayımladı. Hastalardan alınan örneklerle SARS (2002) ve MERS (2012) virüs ailesinden geldiği tespit edildi. Yarasalarsa saptanan virüslü 90'nın üzerinde benzerlik gösteriyor. Hastalığın ana kaynağının yarasa olduğu düşünülüyor.
   2 Şubat 2020 itibariyle belirlenen hasta sayısı 14 bin 380, ölü sayısı ise 304. Çin dışında ilk ölüm vakası Filipinler'de yaşandı. Çin dışında tespit edilen hasta sayısı ise 200 civarında. Ölenler arasında bir de sağlık çalışanı var.
   Bir hastanın, hastalığı yaklaşık 3 kişiye bulaştırabilme ihtimali olduğu düşünülüyor. Daha önceki virüsler SARS ve MERS'ten yayılma hızı daha yüksek. Bu sebeple Dünya Sağlık Örgütü küresel acil durum ilan etti. Her ne kadar bir önceki virüslerden daha hızlı yayılıyorsa da Corana virüsünün ölüm oranı şimdilik 2. Yani SARS ve MERS'e göre ölüm hızı daha düşük.
   Hastalığın kuluçka süresi 2-12 gün arasında. Yani Çin'de bu virüsü alan kişi hiçbir hastalık belirtisi olmadan 10 gün sonra bu hastalığı başka bir ülkeye taşıyabilir. Kuluçka süresini, ortalama 39 derece ateş, şiddetli öksürük ve nefes darlığı gibi belirtiler takip eder. Ağır hastalanan veya ölenlerin büyük çoğunluğu 65 yaş üzeri yaşlılar veya akciğer hastalıkları, organ yetmezliği, kanser, bağışıklık baskılayan hastalardır.
   Hastalık virüs taşıyan kişilerin öksürme, aksırma, gülme ve konuşma sırasında çevreye saçılan virüslerin solunum yoluyla sağlam kişilere temas etmesiyle bulaşır. Hastalığın insandan insan bulaşması için 1 metreden daha az yakınlık gerekmektedir. Bugünkü veriler ışığında gıda yoluyla bulaşmadığı söylenebilir.
   Hastalığın tedavisinde kullanılacak bir ilaç veya aşı henüz yoktur. Hastalık ile destek tedavi yöntemleri ile mücadele edilmektedir. Virüsten korunma şuan da en etkili yöntemdir. Hasta kişilerle temastan kaçınılmalı ve gün içerisinde bolca eller yıkanmalıdır.
   Bunun biyolojik bir savaş mı yoksa doğal yollardan oluşmuş bir virüs mü bunun bilimsel olarak tespit edilmesi mümkün değildir. Ancak birinin çıkıp biz bu virüsü laboratuvar ortamında ürettik diye itiraf etmesi gerekmektedir. Daha önceki SARS ve MERS virüslerinin mutasyon geçirmiş hali olduklarından süreç doğal gibi görünüyor. Bunun aksini iddia eden ise bu iddiasını ispatlamak zorundadır.
   Hastalık ile alakalı en önemli olay tanının çok hızlı konulabilmesidir. Tanıyı hızlı koyabilen ülkeler hastalık konusunda daha rahatlar. Bu hafta piyasaya sürülmesi beklenen testi acilen hastanelerimizin tedarik etmesi gerekiyor. Hastalık belirtisi ile hastaneye başvuranlarda uygulanan test ile sonucu pozitif çıkan hastalar hızlı bir şekilde karantinaya alınmalıdır.  
   Hastalıktan ziyade kaygılanmamız gereken konunun tanıyı hızlı koyabilecek standartlarda olmayışımızdır. İtalya, Almanya, İngiltere, Fransa, İspanya ve ABD bu konuda çok iyiler. Bu ülkelerin seviyesine çıkabileceğimiz altyapı ve insan gücüne sahibiz. Gerekli olan ise çalışma alanı olarak genç bilim insanlarının yönlendirilmesi ve gerekli motivasyonun sağlanmasıdır. Çünkü bu virüs bitecek ileriki yıllarda yeni virüslerle karışılacağız. Türkiye'de son 14 gün içerisinde Çin'e bizzat seyahat etmiş veya seyahat eden kişilerle yakın temas kuran kişilerin ateş, öksürük ve solunum sıkıntısı çekenlerin en yakın sağlık kuruluşuna başvurmaları gerekmektedir.  

 
Etiketler: Corana, mı, daha, hızlı, yoksa, kompla, teorileri, mi?,
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.