Yazı Detayı
18 Mart 2020 - Çarşamba 15:43 Bu yazı 2555 kez okundu
 
Coronoya karşı bağışıklığınızı güçlendirin !
Fatma Nur ÇALIŞIR
 
 

Bazı durumlarda hastalıkların bulaşmasını önleyemesek de beslenmemize dikkat ederek birçok hastalığın seyrini değiştirebiliriz. Biliyoruz ki bağışıklığımızı güçlendirmek bizlerin elinde. Öncelikle sağlıklı bir vücut için olmazsa olmazımız su. Kişiden kişiye değişmekle birlikte günlük ortalama 2,5-3 litre su tüketimi vücut dengesi için oldukça önemli. 
   Diğer yandan antioksidan içeriği yüksek gıdalar da beslenmede olmazsa olmaz. Bunların başında böğürtlen, kuru üzüm, pancar, kapya biber, keçiboynuzu gibi kırmızı-siyah meyve-sebzeler ve ıspanak, tere, roka, yeşil elma, brokoli gibi koyu-yeşil yapraklı meyve-sebzeler gelmektedir. Kaliteli protein kaynakları da ihmal edilmemeli ve yumurta- balık- kırmızı et düzenli aralıklarla tüketilmelidir. 
   Soğan-sarımsak günlük olarak bol miktarda tercih edilmeli ve zencefil, zerdeçal, karabiber, pulbiberin yemeklerde kullanımı arttırılmalıdır. 
   Öğünlerde düzenli olarak probiyotik içerikli besinlere(kefir-turşu-tarhana- yoğurt) yer verilmelidir. C vitamininin en kaliteli kaynakları portakal, limon, mandalina, greyfurt, kivi, maydanoz vücuda günlük olarak alınmalıdır. Yeşil çay, kuşburnu, adaçayı antioksidan içeriği düşünülerek günde ikişer kupayı(2x200ml) geçmeyecek şekilde kullanılmalıdır. (gebeler- emziren anneler- tansiyon hastaları ve böbrek hastaları kullanmamalıdır.)  
   Gerekli durumlarda; propolis, D vitamini, C vitamini, probiyotik, çinko takviyesi başlanmalıdır.

 
Etiketler: Coronoya, karşı, bağışıklığınızı, güçlendirin, !,
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.