Diğer Yazarlar

Enes ZİYA

İbadetlerimizi gözden geçirmeliyiz

Ahmet KUDU

Öperim gözlerinden

Nureddin ÇINAR

Anavatan efsanesi nasıl bitti?

Muhammed Rıdvan SADIKOĞLU

İNSAN İNSANA EMANETTİR

Ayhan FİDAN

İttifak ters tepti

Ziya ERBİR

Nefisle mücadele

Didem SARIBAŞ

Uykusuzluğa 'Triptofan' Çözümü

Said Nursi ER

Bismillah diyerek yola çıktım

Nuri DEMİR

Örnek müslüman

Serkan ÖKÇE

Uygarlık ve Kentleşme

Burak Can ÇELİK

MİKRO SİYASET

Yasin KESKİN

Artık bu karmaşıklığa bir son verin!

YAZARLAR

Tüm Yazıları Barış ERDİNÇ

Cemaatler ve yozlaşma

24.07.2018 11:27

Hadi canım sende teknoloji çağında kim yoz kalmış dediğinizi duyar gibiyim. Aynen öyle. Kısa zamanda hızla değişen , gelişen dünyanın içerisinde insan yoz mu kalır ?. Dünyanın değişim ve medeniyetlerin gelişmeleri yüzyıllarla gerçekleşirken ,  20. ve 21. yüzyıla  eklenen teknoloji dünya insanlarının ufkunu açmada bir ivme kazandırmalıydı. Halbuki durum hiçte öyle değil. 
   Size Ganju Nehri'nde ölü yıkayıp , nehrin  hiç kirlenmeyeceğini zanneden   Hinduların palavralarından bahsetmek yerine , 21. yüzyılın Türkiye'sinde  sosyal yaşantınızın hangi saçma düşüncelerle zehirlendiğini anlatmayı gazeteci olarak  kendime borç bilirim.
   Malumunuz İslam Dini akıl ve  mantığa aykırı olmayan , içinde  şüphe barındırmayan  kusursuz  bir dindir. Fakat son dönemlerde artan vakıfsal dini oluşumlar bu güzide inancımıza zarar verip milletimizin saf duygularını istismar etmekte. Sizlere bu oluşumlardan bahsetmeden önce bu vakıfların ilçemizde bulunan yerlerini sıradan  bir vatandaş olarak aklımı da yanıma alarak gezdiğimi belirtmek isterim.Gezdiğim , gördüğüm , işittiğime göre dinimizce uyuşmayan olaylara şahit oldum. Malumunuz devlet olarak başımızdan bir fetö tehlikesini atlatıyoruz derken arkasından patlayan Adnan Oktar rezaleti dikkatleri bu oluşumların üzerine çekti. Birazdan yazacaklarım vatandaş için  ikisinden de tehlikeli. 
   Tehlikeyi sadece vatandaşla sınırlamak istiyorum çünkü devletimiz bu tehlikenin  farkında   ve  izlenimlerime göre bir kaç yılı bulmadan tedbirlerin  geleceğini  düşünüyorum. Bu vakıflara gönül veren , zamanını geçiren , sohbetlere giden  vatandaşların samimi olduğunu ve art niyetlerinin bulunmadığını belirtmek isterim. Buraya giden vatandaşlarımız bizden insanlar ama gün geçtikçe fikren İslam'a  uymayacak şekilde yozlaşmaktadırlar. Uçan mürşidlerin havadislerinden bir bakışta düşünceni algılayan şeyhlere , düşen uçağı tutan himmetçilerden depremi durduran şıhlara , suyu suya katıp ayran yapabilen zatlardan sabah namazını Kabe'de , yatsıyı Mescid-i Aksa'da kılan kişilerin hikayelerini bu vakıflarda  bu kulaklar duydu maalesef. 
   Bu muhabbetler hiç bilmeyenlere çok gizli gelmesin çünkü ortada sıkça dönen laflardır.  Ayrıca her vakfın mürşidi mübarek olup insan üstü yeteneklere  sahip olduğu zannedilir. Tıpkı fetö mensuplarının CIA ajanı Fetullah Gülen'i evliya zannetmesi gibi. Buralara gönül vermiş vatandaşlarımızı alaya alıp yargılamak  haddim değildir ama bu saçmalığın  içerisinde adı geçen dinimiz İslam var. Hatta bir çay ortamında şahsıma  " seni şeyhimize götürelim sanki Allah 'ın huzuruna çıkmış gibi olursun " teklifi de vardır. Tövbe Estağfirullah.
   Vatandaşımızın başına gelen fetö faciası ve Adnan Oktar modeli gündüz gibi sahtekarlığı ortada olan bir meseleydi oysa  diğerleri daha tehlikeli çünkü bunlar görüntülerini hak yolda gösteren çam ormanına saklanmış çam ağaçları gibiler. Milletin aklıyla dalga geçip güzelim samimiyetlerini istismar etmekteler. Bu oluşumların uç noktalarında yabancı istihbarat servislerinin olduğunu , ürün reklamları yapıldığını  bu vakıf çatısı altında bulunan insanlara anlatamazsın çünkü akıllar kiraya çoktan verilip sorgulama yetenekleri çökmüştür. Oysa Alemlerin Rabbi olan yaratıcımız kendisini bile sorgulamayı bize sunmuştur. Örneğin bu gibi yerlerde siz  Kuran-ı Kerim 'i Türkçe okuyup içerisinde ne yazıyor bilmek isterim  dediğinizde size " sen anlamazsın onu hoca bilir " diyeceklerdir. Oysa kutsal kitabımızın bize çok yerde belirttiği aklımızı kullanma meselesini bildirmiştir ama  Türkçesi ' ni bilmedikleri için geçersiz kalmaktadır. Haddim değildir dini bir bilgiyi size satmak ama bir Müslüman olarak bu karmaşık görünen aslında basit sosyal bir olayı  belirtmek istedim. 
   Hiçbir şey apaçık ortada görünen kadar aldatıcı değildir. 
   Bu içinde bulunduğumuz yozlaşma Kuran-ı Kerimi okumadan dini başka insanların bize anlatmasından kaynaklanmaktadır. Bugün bu makaleyi yazmadan önce adıma din düşmanı , kafir , fetöcü v.b.  gibi yakıştırmalar yapabileceklerini  hesap ederek başladım. Elhamdülillah el alem ne der kaygım olmadı hiç ve EvvelAllah bunu önemsemem. Ama bilesiniz yazdıklarım bir hayal ürünü veya sizin kolayca ulaşamayacağınız bilgiler değildir.  
   Selam olsun yazdıklarımı samimiyetle anlayana.