Diğer Yazarlar

Yasin KESKİN

Karacabey'de hayatı çekilmez hale getiren kural tanımazlık

Enes ZİYA

Namazlardan sonra tesbihat

Ahmet KUDU

İki bedende bir can

Nureddin ÇINAR

Batı kafasıyla düşünmek

Muhammed Rıdvan SADIKOĞLU

HİRASINA HAPSEDİLEN MUHAMMEDİ SEVDA

Didem SARIBAŞ

Bayramda Tatlı Yiyebilir miyiz?

Ziya ERBİR

Nefisle mücadele

Said Nursi ER

Bismillah diyerek yola çıktım

Erhan DOĞAN

BABA OLAN DEVLETTEN HİZMETKÂR DEVLETE

Nuri DEMİR

Örnek müslüman

Burak Can ÇELİK

MİKRO SİYASET

Serkan ÖKÇE

Uygarlık ve Kentleşme

YAZARLAR

Tüm Yazıları Barış ERDİNÇ

İşte geldik gidiyoruz...

28.12.2018 09:17

İnsanın dünya tarihindeki  yaşam başlangıcına baktığımızda 200 bin yıl önceye dayanıyor.  Bu rakam her ne kadar ağızdan kolay çıksa da bir çok konuyu  arkasından getiriyor. Dünyanın fiziksel  yaşı ise bilim adamlarına göre 4.7 Milyar yıl imiş.
   Bu araştırmayı yaparken ruhumun bedenimden ayrıldığını hissettim ve kendimi uzun uzun  düşünürken buldum. Dile kolay dünyada insani yaşam 200 Bin yıldır sürüyor ve bizim bugün ortalama  ömrümüz 80 yıl. Yani 2500 defa  doğup ölmek gerekiyor bu rakama ulaşmak için.  Biz ise sadece 1 defacık geldik gitmek üzereyiz. Misafir kelimesinin bu kadar dolduğunu  hissetmemiştim.  Bunca yıldır dünyadan  110 milyar insanın gelip geçtiği hesaplandı. Biz bunlardan 1 tanesiyiz. Çokta havaya girmemek lazım çünkü bir kişiyi çıkardığımızda hiçbir şey değişmiyor.  Sanki dünya büyük bir mezarlık. Ayrıca bugün dünya nüfusu 7 milyar ve bundan 90 yıl önce yani 1928 ‘ de çok ilginçtir ki sadece 2 milyar imiş. 90 yılda 5 milyarlık bir artış göstermişiz ki bugüne kadar dünya tarihinde görülmemiş bir artış.
   Bu bir avuç hayat maceramıza eklediğimiz insani duyguların ne kadar da küçük kaldığını hissediyor insan. Biraz daha ileri gittiğimizde günümüz insanlarının çokta boş , verimsiz bir hayat geçirdiği geliveriyor aklımıza. 200 Bin yıldır aradığımızı bulmuş değiliz galiba.Ne yaptık biz binlerce yıl ? Sahi bir ömür neyi arıyoruz biz ? Rahat desek bi zaman sonra batıyor , huzur desek aksiyon çekiyor canımız. Mutluluk aşırı geldiğinde ağlatıyor , en lezzetli yemekler  ikinci kez yenmiyor.
   Bu arada dinlerin yaradan tarafından indiriliş gayesi  şimdi daha iyi canlandı. Bir nevi indirilen ilahi dinler insanı hızlıca hayata adapte eden , ortamı  kavratıcı  , toplumsal ahlak ve  kuralları öğretici  , hızlı , adaletli  ve kolay bir yapıda insana yaratıcı tarafından verilmiş lütuf.
   Makaleyi  tamamladım ve kendimi kuş gibi hissediyorum. Meğer şu küçücük ömrümde  hayatımı ve aklımı işgal eden ne çok olay varmış resmen kendimi rehabilite etmiş oldum. Ayrıca konuya ilgim ilerleyen günlerde daha da artacak gibi.
   Genelde siyasi makaleler yazar sosyal sıkıntılara değinirdim. Yere batsın siyaset artık hayatımın merkezinden siyaseti çıkartmak istiyor gibiyim. İlgi  uyandırmak istediğiniz konu olursa eğer çekinmeden  [email protected] mail adresimden  7 / 24 ulaşabilirsiniz.
   3 günlük dünyada kalın sağlıcakla.