Diğer Yazarlar

Yasin KESKİN

Karacabey'de hayatı çekilmez hale getiren kural tanımazlık

Enes ZİYA

Duâ etmenin de edepleri

Ahmet KUDU

Bayrağımı beklerim

Nureddin ÇINAR

Türkiye'nin nüfusu yaşlanıyor

Muhammed Rıdvan SADIKOĞLU

DOĞRU OKUYAMADIK!

Didem SARIBAŞ

Bayramda Tatlı Yiyebilir miyiz?

Ziya ERBİR

Nefisle mücadele

Said Nursi ER

Bismillah diyerek yola çıktım

Erhan DOĞAN

BABA OLAN DEVLETTEN HİZMETKÂR DEVLETE

Nuri DEMİR

Örnek müslüman

Burak Can ÇELİK

MİKRO SİYASET

Serkan ÖKÇE

Uygarlık ve Kentleşme

YAZARLAR

Tüm Yazıları Burak Can ÇELİK

MİKRO SİYASET

19.02.2019 14:00

Selamlar; sevgili KaracabeyHaber gazetesi okurları, yaklaşık 1,5 yıldır KaracabeyHaber gazatesin de elimden geldiğince ülke gündemi hakkında yazılar yazıyordum, bu yazımda ilk defa yerel politikaya değineceğim.

   Bilindiği üzere henüz Karacabey'de ittifaklardan söz edilmeden önce çeşitli partilerden çeşitli aday adayları söz konusuydu. Fakat geçtiğimiz ayda çeşitli partiler Karacabey'de dahil olmak üzere ittifak yapacaklarını açıkladılar. İlk adaylığı çekilen MHP Aday Adayı Hüseyin  Erol olmuştu, daha sonra Hüseyin Erol'un  Millet İttifakının adayı olacağı söylentileri başını almış gitmişti,bazı kesimler tarafından hoş karşılansa da bazı kesimler aşırı reaksiyon göstermişti,nitekim Hüseyin beyin kendi açıklamaları ile bu söylentinin asparagas olduğu açığa kavuşmuştu.

    Ama gerçek olan ise MHP'nin Karacabey'de sadece meclis üyeleri ile seçime girmesiydi,yani Cumhur İttifakının adayı Ali Özkan desteklenecekti.Gelelim Millet İttifakı cephesine, İyi Parti de ise aday adaylığı sürece çok sancılı bir,bir yanda eski belediye başkanı Ergün Koç diğer yanda Hüsnü Doğruoğlu vardı,İyi Parti seçmeni Karacabey'de daha çok MHP'den giden tepkili seçmendi keza 24 Haziran genel seçimlerinde oy oranlarından anlaşılacağı gibiydi.Bu yüzden seçmen Ergün Koç'a sempatik bakıyor ve kimi kesimler bu adayın açıklanmasını nefeslerini tutmuş heves ile bekliyordu...

   Fakat tarih tekerrürden ibaretti,geçtiğimiz önceki yerel seçimler oynanan Karagöz ve Hacivat oyunu tekrar perdedeydi önceki yerel seçimde Ergün Koç Ak Partiden istifa edip MHP'ye geçmişti ve tekrar oradan aday olacaktı,dönemin Bursa İl Başkanı Hasan Toktaş ise adaylığı bile söz konusu olmayan Ayhan Tayfur'u birden tekrar aday yapıvermişti,söylediği söz ise "Ben Karacabey'i bilmem ama benim adayım Ayhan Tayfur"diye. Oynanan oyun aynı fakat oynadıkları bahçe değişti. Bu süreç daha başlamadan CHP'de adayı Murat Tanrıverdi'yi geri çekmiş Millet İttifakı olarak İyi Parti adayı desteklenecekti,yani Ergün Koç ama Tayfur'un tekrar aday olması ile sular iyice bulanıklaştı ve İyi Parti ilçe yönetiminin flaş bir şekilde istifası geldi ardından CHP İlçe yönetimi de tam kadro istifa etti yani anlaşılan Karacabey'de Millet İttifakı çökmüştü.

   Bir yanda aday olsaydı başkanlığı kesin gözüyle bakılan Hüseyin Erol,diğer yandan küllerinden yeniden doğacak olan Ergün Koç'un muhtemel bir yarışı olacaktı bu seçim,ama şuan ki konjoktürde ise seçim kaybetmeye doymayan yenilen pehlivan hesabı Ayhan Tayfur diğer yandan Cumhur İttifakı adayı Ali Özkan yarışacak.Türkiye geneli Cumhur ittifakına destek vereceğini açıklayan BBP Lideri Destici ise Karacabey'de Ali Özkan'a oylarını emanet edecekler mi ? sorusu diğer yandan Ergün Koç tekrar Demokrat Partiden aday MHP kesimi ittifaka sadık gibi duruyor fakat sandıkta herşey değişebilir. Yaşayıp,bekleyip göreceğiz...

   Fakat Karacabey Türkiye siyasetinin bir prototip şeklini almış durumda tek gerçek bu şuanda..Saygı ve sevgilerle...