Diğer Yazarlar

Ayhan FİDAN

İttifak ters tepti

Muhammed Rıdvan SADIKOĞLU

GÜVEN ADASI OLABİLMEK!

Ziya ERBİR

Nefisle mücadele

Didem SARIBAŞ

Ekşi mayalı çavdar ekmeği

Said Nursi ER

Bismillah diyerek yola çıktım

Ahmet KUDU

Tilki vaaz veriyor

Nureddin ÇINAR

Sezai Karakoç'tan partilere çağrı

Nuri DEMİR

Çanakkale destanı

Enes ZİYA

Emanete riayet

Serkan ÖKÇE

Bir Bayrak Rüzgar Bekliyor

Burak Can ÇELİK

MİKRO SİYASET

Yasin KESKİN

Artık bu karmaşıklığa bir son verin!

YAZARLAR

Tüm Yazıları Didem SARIBAŞ

Buğday ruşeymi nedir? Nasıl tüketilir ?

09.01.2019 11:42

Buğday rüşeymi buğdayın embriyosu yada özüdür. Buğdayın besin değerini aldığı, gelişimini sağlayan kaynaktır. Besin içeriği çok kaliteli olan buğday rüşeymi, 1 ton buğdaydan 1-3 kilo kadar elde edilebiliyor.
   Omega 3 ve omega 6 esansiyel yağ asitleri, E vitamini, Tiamin (B1 vitamini ), Demir, Çinko ve Magnezyum minerallerinden zengindir. Alzheimer ve Parkinson hastalık gelişimini yavaşlattığına dair çalışmalar mevcuttur. Cilt ve saç sağlığını destekler, kolesterol dengesizliğinin düzenlenmesini sağlar, hamile kalmak isteyen bayanların yumurta kalitesini arttırır.  Kaliteli protein içeriğe sahiptir bu nedenle uzun süre tokluk sağlar, iştah kontrolü ile zayıflamaya yardımcı olur. Liften zengindir, bağırsak hareketlerinizi düzenler. 
   Diyabet rahatsızlığı olanların buğday UNU kullanması önerilmez çünkü un buğdayın nişastalı kısmı yani kan şekerini hızlı yükselten kısmından elde edilir. Ancak buğday rüşeymi besin değeri yüksek olan ve diyabet yada insülin direnci olanlarında tüketebileceği kısımdır.  
   Buğday rüşeymini ister yoğurtlarınıza, ister salatalarınıza, isterseniz omletlerinize 1-2 yemek kaşığı ekleyerek tüketebilirsiniz. 
   Çölyak hastaları veya glüten intoleransı olanlar tüketmemelidir. 
Sağlıklı Günler Dilerim..
Diyetisyen Didem Sarıbaş 
[email protected]