Diğer Yazarlar

Yasin KESKİN

Karacabey'de hayatı çekilmez hale getiren kural tanımazlık

Enes ZİYA

Yüce kitabımız Kur'anı Kerim

Ahmet KUDU

Sevgiler cüce kaldı

Nureddin ÇINAR

Kayyum belediyeciliği nereye kadar?

Muhammed Rıdvan SADIKOĞLU

SÖYLEM DEĞİL EYLEM 

Didem SARIBAŞ

Bayramda Tatlı Yiyebilir miyiz?

Ziya ERBİR

Nefisle mücadele

Said Nursi ER

Bismillah diyerek yola çıktım

Erhan DOĞAN

BABA OLAN DEVLETTEN HİZMETKÂR DEVLETE

Nuri DEMİR

Örnek müslüman

Burak Can ÇELİK

MİKRO SİYASET

Serkan ÖKÇE

Uygarlık ve Kentleşme

YAZARLAR

Tüm Yazıları Didem SARIBAŞ

İnsülin direnci ve diyabette beslenme değişiklikleri

08.02.2019 08:10

Diyabet toplumumuzda çok fazla görülen, kan şekerini dengeleyen insülin hormonunun tamamen veya kısmen eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkan sağlık problemidir. Diyabetli hastalarda çok sık idrara çıkma, susama, sürekli acıkma, kilo kaybı gibi belirtiler görülebilir. 
   Tip 1 diyabet vücutta insülin hormonunu sentezleyen hücrelerde kayıp sonucu insüline bağımlı olarak tanımlanır. Tip 2 diyabet ise vücutta insülin hormonu mevcut ancak yetersiz yada hücreler insüline karşı dirençlidir. 
   İnsülin direnci olan kişilerin karın çevresinde yağlanmalar meydana gelir. İnsülin direnci- obezite bağlantısı kısır döngü olarak devam eder. Öncelikle kişinin ideal kilosuna düşürülmesi hedef alınmalıdır. 
   Diyabet hastalarının beslenme profilinde dikkat etmesi gerekenler:
- Öğün atlanmamalı, 2.5-3 saatte bir üç ana ve ara öğünler yaparak beslenmelidir.
- Kan şekerini hızlı yükselten besinler ( glisemik indeksi yüksek) tercih edilmemelidir. Mısır, pirinç, bezelye, muz, üzüm, şeftali, incir, çay şekeri, bal, reçel, marmelat, beyaz un...
- Tahıllı ürünler, pilav, makarna gibi besinlerin yanında protein içeriğine sahip peynir, yoğurt, ayran, süt gibi besinler tercih edilmeli. Böylece karbonhidratın emilim hızı azaltılmalı.
-Beyaz ekmek tüketimine son verilmeli ve tam buğday, çok tahıllı ekmek tüketilmeli. Yapılan araştırmalar çavdar ekmeği tüketiminin diyabet hastalarının sağlığını olumlu yönde etkilediği yönündedir. 
- Tatlı tercih edilecekse eğer bu sütlü ve az şekerli tatlı olmalı. 
- Lif oranı yüksek besinler kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olur. Kurubaklagiller, sebze, meyve ve tahıllı besinler tercih edilmeli. 
- Tarçın kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olur. Meyve, yoğurt, süt üzerine toz tarçın serpiştirilebilir yada kabuk tarçını çay yada kahvelerinize, suyunuza ilave edebilirsiniz.
- Diyabet hastalarının günlük su tüketimine özen göstermeleri gerekir. Günde 2-2.5 L su tüketmeye çalışın ve fiziksel aktivitenizi arttırın. 
Sağlıklı Günler Dilerim
[email protected]