Son Haberler

Kadına şiddetin nedeni; “Erkeklik Krizi”

Kadınlar daha sık yaşıyor, kliniğe erkekler gidiyor!

Gemlik Şahintepe'de Nostaljik Tırmanma

Atopik Dermatiti Olan Çocuklarda Nelere Dikkat Edilmeli

Dama'nın Kırkpınar'ında heyecan başlıyor

Genç karateciye milli görev

Açlık Sınırı 2 Bin 491 Lira Oldu

Memur-Sen tarafından her ay düzenli olarak yapılan “açlık-yoksulluk” araştırmasına göre, Türkiye’deki 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 2 bin 491 TL, yoksulluk sınırı ise 6 bin 491 TL olarak belirlendi.

Memur-Sen Konfederasyonu tarafından her ay düzenli olarak yapılan açlık-yoksulluk araştırmasına göre Nisan ayında Türkiye’deki 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 2 bin 491 TL, yoksulluk sınırı ise 6 bin 491 TL olarak tespit edildi. Yapılan araştırmaya göre Nisan ayında Mart ayına göre gıda madde fiyatlarında ortalama yüzde 0,30’luk bir artış yaşandı. Nisan ayında göze çarpan en büyük artışlar yüzde 31,90 artışla limon, yüzde 31,55 artışla kuru soğan, yüzde 26,69 artışla havuç, yüzde 23,17 artışla patates; en çok göze çarpan düşüşler ise yüzde 48,20 azalışla patlıcan, yüzde 31,51 azalışla taze fasülye, yüzde 27,34 azalışla çarliston biber, yüzde 25,85 azalışla salatalık madde fiyatlarında yaşandı.

     Aydınlanma madde fiyatında ise Nisan ayında Mart ayına göre herhangi bir değişim gözlemlenmedi. Nisan ayında Mart ayına göre ısınma madde fiyatlarında ortalama yüzde 0,2’lik bir artış gözlenirken; Nisan ayında Mart ayına göre barınma madde fiyatlarında yüzde 0,7’lik bir artış oldu.

Giyim ve Haberleşme Madde Fiyatlarında Artış Yaşandı
Nisan ayında Mart ayına göre giyim fiyatlarında ise ortalama yüzde 6,47’lik bir artış gözlendi. Giyim madde fiyatlarında Mart ayına göre en göze çarpan değişim yüzde 23,74 artışla kadın ceketi, yüzde 22,27 artışla erkek gömleği, yüzde 19,64 artışla etek madde fiyatlarında oldu. Bununla birlikte giyim madde fiyatlarında Mart ayına göre yüzde 0,65 azalışla yünlü erkek kabanı, yüzde 0,54 azalışla kadın kazağı, yüzde 0,49 azalışla kadın botu madde fiyatında düşüş gözlemlendi.

     Nisan ayında Mart ayına göre haberleşme madde fiyatlarında ortalama değişim yüzde 0,01’lik bir artış olarak yansıdı. Haberleşme madde fiyatlarında Mart ayına göre en göze çarpan değişimlerin yüzde 1,79 artışla cep telefonu görüşme ücreti, yüzde 2,75 azalışla telefon yedek parçaları ücreti madde fiyatlarında olduğu gözlendi.

     Kişisel temizlik ve bakım madde fiyatlarında yüzde 2,05’lik bir artış gözlendi. Kişisel temizlik ve bakım madde fiyatlarında Mart ayına göre en göze çarpan değişimin yüzde 9,82 artışla makyaj malzemeleri madde fiyatlarında olduğu tespit edildi. Bununla birlikte kişisel temizlik ve bakım madde fiyatlarında Mart ayına göre yüzde 2,81 azalışla traş malzemeleri madde fiyatında düşüş gözlemlendi.

Eğitim ve Kültür Madde Fiyatlarında Artış Yaşandı

Nisan ayında Mart ayına göre sağlık madde fiyatlarında ortalama değişim yüzde 0,76’lık bir artış olarak gözlenirken, en göze çarpan değişimlerin yüzde 1,48 artışla hastane yatak ücreti fiyatlarında olduğu gözlendi.

     Ulaşım madde fiyatlarında yüzde 0,97’lik bir artış olduğu belirlendi. Mart ayına göre en göze çarpan değişimlerin yüzde 6,54 artışla bisiklet fiyatlarında olduğu gözlendi. Bununla birlikte ulaşım madde fiyatlarında Mart ayına göre yüzde 1,63 azalışla araçların tamirine ve bakımına ödenen ücretler (malzeme) fiyatında düşüş gözlemlendi.

    Eğitim-kültür madde fiyatlarında yüzde 2,11’lik bir artış oldu. Eğitim-kültür madde fiyatlarında Mart ayına göre değişimin yüzde 26,13 artışla yurtiçi bir hafta ve daha fazla süreli turlar madde fiyatlarında olduğu gözlendi. Bununla birlikte eğitim-kültür madde fiyatlarında yüzde 3,38 azalışla fotoğraf makinesi fiyatlarında düşüş olduğu tespit edildi.

     Çevre ve su madde fiyatlarında yüzde 0,48’lik bir artış yaşandı. Çevre ve su madde fiyatlarında Mart ayına göre en göze çarpan değişimlerin yüzde 0,96 artışla badana ve boya malzemeleri madde fiyatlarında olduğu gözlendi.

Sağlık

Kadınlar daha sık yaşıyor, kliniğe erkekler gidiyor!

Sağlık

Atopik Dermatiti Olan Çocuklarda Nelere Dikkat Edilmeli

Sağlık

Her üç kişiden birinde gizli şeker var

Sağlık

Kök Hücre Tedavisinde Yeni Bir Dönem Başlıyor