Son Haberler

Karacabey Ziraat Odası'na ait 2017 model Renault Symbol Joy 1.5 dCı otomobil satılacaktır

Karacabey Ziraat Odası'na ait depo, dükkan ve mesken ihale ile satılacaktır

‘Bursa Festivali'nde efsane konser

Büyükşehir tiyatrosuna 3 ödül birden

Bursa BTM eğitimde öncü

Torunları ile el ele tiyatroya geldiler

Türkiye’nin seçimi sağlıklı süt olmalı

Ali Eroğlu, Türkiye’de üretilen çiğ sütün yarısının kayıt dışı işlendiğini belirterek, bunun da risk oluşturduğunu açıkladı.

Türk Veteriner Hekimler Birliği (TVHB) Merkez Konsey Başkanı Ali Eroğlu, yeterli ve dengeli beslenme için her yaş grubundaki insanların tüketmesi gereken sütün en önemli besin kaynağı olduğunu, ancak çiftlikten sofraya veteriner hekim kontrolünde ulaşması gerektiğini söyledi. Ali Eroğlu, Türkiye’de üretilen çiğ sütün yarısının kayıt dışı işlendiğini belirterek, bunun da risk oluşturduğunu açıkladı.

TVHB Başkanı Eroğlu,  1 Haziran Dünya Süt Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, sütün insan yaşamındaki önemi, dünya ve Türkiye’deki süt tüketimi ve sütün güvenli olarak sofralara ulaşmasında veteriner hekimlerin rolü üzerinde durdu. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ile Uluslararası Sütçülük Federasyonu (IDF) tarafından süt tüketiminin özendirilmesi amacıyla 2001 yılından buyana 1 Haziran’ın Dünya Süt Günü olarak kutlandığını belirten Eroğlu, sütün mucizevi bir gıda olduğunu vurguladı. 

BEDENSEL VE ZİHİNSEL GELİŞİME ETKİSİ

Dünya Süt Günü’nün sütün insan beslenmesindeki önemi, ekonomi ve toplumsal hayata katkılarını hatırlatmak adına güzel bir fırsat olduğunu ifade eden Eroğlu, Süt, her yaştaki insanın sağlıklı beslenmesinde büyük önem taşımaktadır. İnsanın bedensel ve zihinsel olarak sağlıklı gelişimi için en temel ve en kolay ulaşılabilen gıda olmasının yanı sıra üretim süreciyle de düzenli ve sürekli bir ekonomik kaynak yaratarak toplumsal refaha katkı sağlayan bir üründür’ dedi.

TÜRKİYE’DE SÜT TÜKETİMİ YETERSİZ

TVHB Başkanı Eroğlu, açıklamasında çocuklardan yaşlılara kadar her yaş grubundaki insanların yeterli ve dengeli beslenme için günde en az 2 bardak süt tüketmemesi gerektiğinin altını çizdi. Ülkemizde kişi başına 24-26 litre süt tüketildiğini, bunun da son derece yetersiz olduğunu belirten Eroğlu, yılda en az 300 litre süt ve eşdeğeri süt ürünü tüketilmesi gerektiğini kaydetti. Türkiye’nin bu hedefe ulaşılması için yeterli hayvan kaynağına sahip olmadığına da dikkat çeken Eroğlu, “Malesef her yıl giderek artan miktarlarda süt ve besi sığırı ithal ediyoruz. Eğer kendi hayvan kaynağımızı geliştiremezsek bu ithalat artan oranlarda devam edecektir. Dolayısıyla her koşulda, öngörülen nüfusumuzun süt ve hayvansal protein ihtiyacını karşılayabilmek için hayvan sayımızı ve verimliliğini artırmak, bunun için de hayvancılığa yatırım yapmak şarttır” şeklinde konuştu.

SÜT VETERİNER HEKİM KONTROLÜNDE GELMELİ

TVHB Merkez Konsey Başkanı Ali Eroğlu,  güvenli gıda yaklaşımı ve kurallarının, bütün gıdalarda olduğu sütte de geçerli olduğunu söyledi.   Türkiye’de süt ürünleri sektörünün 500 bin kişiyi istihdam ettiğini, bu alanda kamu denetiminde 2 bin civarında firmanın faaliyet gösterdiğini belirten Eroğlu, buna rağmen üretilen çiğ sütün yarısının kayıt dışı işlendiğine dikkat çekti. Eroğlu, bu aşamada sağlıklı sütün sofralara ulaşması ve veteriner hekimliğin önalana çıktığını dile getirerek, açıklamasını şöyle tamamladı:

“Türkiye’nin seçimi sağlıklı süt olmalı. Çiğ sütte olası bulunabilecek bazı patojen mikroorganizmalar, insanlarda verem, malta humması, tifo ve dizanteri gibi hastalıklara yol açabilir. Önlüm alınmazsa bu hastalıklar toplumsal salgına dönüşebilir. Süt sağlıktır. Ama çiftlikten sofraya her aşamada veteriner hekim kontrolünde olan ve pastörize edilmiş süt ve süt ürünü sağlıktır.”

Sağlık

Vardiyalı Çalışanlara Diyetisyen Uyarısı!

Sağlık

HİPERTANSİYON HASTALARINA 10 ÖNEMLİ YAZ ÖNERİSİ!

Sağlık

HAVUZ KEYFİ YAPARKEN, GÖZLERE DİKKAT

Sağlık

BOYUN AĞRISINDAN 3 ADIMDA KORUNMA YÖNTEMİ!