Diğer Yazarlar

Enes ZİYA

İbadetlerimizi gözden geçirmeliyiz

Ahmet KUDU

Öperim gözlerinden

Nureddin ÇINAR

Anavatan efsanesi nasıl bitti?

Muhammed Rıdvan SADIKOĞLU

İNSAN İNSANA EMANETTİR

Ayhan FİDAN

İttifak ters tepti

Ziya ERBİR

Nefisle mücadele

Didem SARIBAŞ

Uykusuzluğa 'Triptofan' Çözümü

Said Nursi ER

Bismillah diyerek yola çıktım

Nuri DEMİR

Örnek müslüman

Serkan ÖKÇE

Uygarlık ve Kentleşme

Burak Can ÇELİK

MİKRO SİYASET

Yasin KESKİN

Artık bu karmaşıklığa bir son verin!

YAZARLAR

Tüm Yazıları Enes ZİYA

Allah için boyun bükmek

11.02.2019 14:24

“Namazı dosdoğru kılın, zekâtı verin ve rükû edenlerle birlikte rükû edin!”(Bakara Sûresi/ 43)

Bu âyet-i kerime’de namazla secde, namazla rükû aynı anda zikredilmişlerse o zaman bu secde ve rükû namazdakinden ayrı anlama gelecektir. Çünkü bakın Allah “namazı ikame edin” buyurdu, namazda zaten rükû var ama ayrıca bir de rükû edenlerle beraber rükû edin buyurdu. O zaman buradaki rükû, namazdaki rükû demek değildir. Namazdakinden farklı bir anlama gelecektir. Buradaki rükû: Allah karşısında bel bükün, boyun eğin demektir. Allah’ı dinleyin, Allah’a kulak verin, Allah’ın istediğini yaşayın demektir. Rükû edin; yani Allah karşısında ukalalık etmeyin, Allah’a kafa tutmaya, Allah’a akıl vermeye kalkışmayın demektir. Meselâ “örtünün” denilmişse hemen bu konuda rükûyu gerçekleştirin! “Namaz kılın”, “Çocuklarınızı eğitin”,  “Kitapla tanışın”, “cihad edin”, “Hayatınıza Allah’ın istediği biçimde program yapın” denilmişse; bunun manası, hemen uygulamaya koymak üzere rükû edin demektir.

Namazı ikâme edin demek;, namazı kılın demek değildir.  Namazı ikâme edin demek;

1- Namazınız hayatınızın direği olsun demektir.

2- Namaz, bedeninizin kulluğunun ifadesi olsun demektir.

3- Namazla Allah’tan mesaj alın ve hayatınızı bu mesajla düzenleyin demektir. Yani iki namaz arasını Allah’a verdiğiniz söze göre ayarlayın demektir.

4- Öyle bir namaz ikâme edin ki; bu namaz, sizin ferdi ve içtimai hayatınızı dengede tutsun. Zekâtı da verin ki, toplumsal problemlerinizin tamamını bu zekât çözümlesin.

5- Bir de sadece kendi başınıza bu işi yapmayın! Sizden önce de bu işi yapanlar varsa, onlarla beraber olun! Onlarla beraber cemaat olarak ikâme edin demektir. Onlarla bütünleşin anlamına gelecektir. Varsa rükû edenler, Allah’ın emrine boyun bükenler, siz de hemen onlarla bütünleşin anlamına gelmektedir. 

Namaz; Allah’a boyun bükenlerin bükülemez bileklerinin garantisidir. Müslüman dik başlı değil, başı dik insandır. Allah’ın hatırını, Peygamberin hatırını kırmamak için firavunların karşısına dikilen insandır.

“Nokta kadar menfaat için, virgül gibi eğilenler, sonunda düz hat olup çiğnenmeye mahkûmdurlar!”

Kişinin Allah için beli bükülmüyorsa, çoktan beyni bükülmüş demektir.