Diğer Yazarlar

Yasin KESKİN

Karacabey'de hayatı çekilmez hale getiren kural tanımazlık

Enes ZİYA

Duâ etmenin de edepleri

Ahmet KUDU

Bayrağımı beklerim

Nureddin ÇINAR

Türkiye'nin nüfusu yaşlanıyor

Muhammed Rıdvan SADIKOĞLU

DOĞRU OKUYAMADIK!

Didem SARIBAŞ

Bayramda Tatlı Yiyebilir miyiz?

Ziya ERBİR

Nefisle mücadele

Said Nursi ER

Bismillah diyerek yola çıktım

Erhan DOĞAN

BABA OLAN DEVLETTEN HİZMETKÂR DEVLETE

Nuri DEMİR

Örnek müslüman

Burak Can ÇELİK

MİKRO SİYASET

Serkan ÖKÇE

Uygarlık ve Kentleşme

YAZARLAR

Tüm Yazıları Erhan DOĞAN

BABA OLAN DEVLETTEN HİZMETKÂR DEVLETE

07.05.2019 04:09

Ah be Nebahat Abla bu kız beni dert sahibi yaptı. Ben onun yaşında evlenip çoluk çocuğa karışmıştım. Bizimki bırak evlenmeyi, kuru fasulye yapmayı bile bilmiyor.

Necati Ustam ne dediysem anlamadı, inadına sanki dediklerimin tam tersini yaptı. Tutturmuş evden oturduğum yerden çalışacağım diye. Bütün gün ya bilgisayarın başında ya da telefon elinde, muhabbet bile edilmiyor. Koca adam oldu daha sigortası bile yok.

Ya Aytaç Abi bizim torunu bir görsen, veledin daha altı bezli ama telefondan istediği çizgi filmi şak diye açıveriyor.

Herhalde buna benzer cümleleri duymayanımız veya yaşamayanımız yok gibidir. Devir gerçekten çok değişti. Sizin için olmazsa olmaz olanlar çocuklarınız için önemsiz sayılabiliyor. Bilim insanları kuşaklar arası farklılıklardan yola çıkarak, bazı tanımlamalara gitmiştir. Buna göre; 1965 – 1979 arasında doğanlara X Kuşağı, 1980-1999 arası doğanlara Y Kuşağı, 2000 ve sonrası içinde Z Kuşağı ismini vermişlerdir. Hatta 2012-1013 yıllarından sonra doğanlara Alfa kuşağı denmektedir.

X kuşağı denen nesil ununu elemiş eleğini asmış, şehirde çalışıp emekli olan ve artık ömrünü kırsalda geçirmek isteyen nesildir. Çocuklarını okutmak için çabalayan, onlara başlarını sokacakları bir ev bırakmak için gece gündüz çalışan kuşaktır. X kuşağı için devlet babadır. Tasarruf yapmaya gayret gösterirler.

Y kuşağı ise hem sokakta misket oynamış, toprak sahada top oynamış hem de bilgisayar oyunları ve teknoloji ile tanışmış nesildir. Kısmen X kuşağı, kısmen Y kuşağı hissine kapılan arafta kalmış nesildir. 80 darbesinin etkisiyle ailelerin baskısıyla ne olur ne olmaz denilerek siyasetten uzak durmuş nesildir. Devlet hala babadır. Ülkenin ticaret ve iş yükünü sırtlayan nesildir. Ev sahibi olabilmek için gelecek yirmi yılını ipotek altına alacak son nesildir

Z kuşağı ise bambaşka bir nesil olarak karşımıza çıkmaktadır. Siyasetten uzak gibi dursalar da siyaseti yakından takip ediyorlar. Sosyal medya üzerinden gündemi takip edip, gündem oluşturabiliyorlar. Meslek tercihleri de çok farklı. Beyaz yakalı bir iş, doktor olmak gibi hayalleri yok. Evden, kafeden, internetin olduğu her yerde çalışabilme potansiyeline sahipler. Fatura için sıra beklemeyip telefondan 20 saniyede halledebiliyorlar. Tasarruf yapma gibi bir dertleri yok. Gelecek planlamasından ziyade anı yaşamayı tercih ediyorlar. Bir yıl boyunca çalışıp, birikim yapıp, bir haftalık tatil için çok rahat harcayabiliyorlar. Devlet onlar için baba değil, halkına hizmet getirmek zorunda olan yapıdır. Siyasilerin seçim zamanlarında bahsettiği dev projeleri artı bir değer olarak görmeyip, siyasilerin görevi olarak görmektedirler. Yol, bina, hastane Z kuşağı için bir seçim yatırımı değildir. Çünkü son 17 yılda devletin yapması gerekenleri yaptığı için bu yatırımlar normalleşmiştir. Bu nesil su kirliliğini, hastane sıralarını, kalabalık sınıfları, yamalı pantolonları hatta pazardan alınan ayakkabıları bile bilmezler. Bu sebeple siyasilerin Z kuşağı için alternatif seçim projeleri üretmek zorundadırlar. Aslında beklentileri samimiyet, güleryüz ve adalettir. Yerel seçimlerde İstanbul bunun örneğidir.