Son Haberler

Zabıtadan dilenci operasyonu

Ata sporlarına renkli kortej

Mobiliyum AVM'den spora destek

KIRGIZİSTAN MECLİS BAŞKANI DASTANBEK DZHUMABEKOV İZNİK'TE

Bayramda ulaşım ücretsiz

BUSKİ faturaları artık cebinizde

Başkan Aktaş’tan ortak akıl vurgusu

Aktaş, 2035 yılı 1/100000 imar planı hazırlığı yaptıklarını ve 2035 trafik master planı üzerinde 12 kişilik heyetle detaylı çalıştıklarını, daha sonra da kamuoyuna açıklayacaklarını belirterek, “Biz hazırız” dedi. Aktaş, yol haritasının son şeklini de meclis üyeleriyle vereceklerini belirtti.

Başkan Aktaş, Bursa’yı, fethin 700. yılına taşıyıp, gelecek adına umutlandıracak olan bu sürecin doğru bir şekilde yönetilebilmesi için kapsamlı bir şehir tasavvuru çalışması gerçekleştirdiklerini de hatırlattı. 

   1326 yılında fethedilen Bursa’nın farklı bölgelerinde görev yapan esnaf, Büyükşehir Belediyesi yöneticisi, protokol, STK temsilcisi, mahalle muhtarları ve vatandaş olmak üzere toplam 10 bin 324 kişiyle Bursa ile ilgili algı ve beklentilerini değerlendirmek amacıyla anket ve mülakatlar yaptıklarını anlatan Başkan Aktaş, “Bu görüşmelerden çıkan sonuçlara göre 4 farklı alanda odak grup toplantısı gerçekleştirdik. Bu toplantılarda, alanlarında konu hakimiyeti olan akademisyen, gazeteci, sosyolog, STK temsilcisi, uzman vb kişiler ile yapılan değerlendirmeler sonucu ortaya çıkan ‘trafik ve ulaşım’, ‘şehir gelenekleri ve kentlilik bilinci’, ‘ekonomi’ ile ‘şehir ve iletişim’ konularından hareketle şehir tasavvurumuzu belirledik” şeklinde konuştu.
“Dünya değişiyor, ülkeler ve şehirler de değişiyor”
   Başkan Aktaş, dünyanın baş döndürücü bir hızla değiştiğini ifade ederek, “Dünya değişiyor, ülkeler değişiyor, şehirler değişiyor. Şehirler değiştikçe hayatlar değişiyor ve değişimin getirdiği muazzam gelişime öyle hızlı ayak uyduruyoruz ki, önce değişiyor sonra fark ediyoruz. Kazandığımız yaşam konforundan şikayetimiz olmasa da kaybettiklerimizi fark ettiğimizde doğal olarak kaygılanıyoruz. Geleceğe dair endişeleniyoruz. Artık dedelerimizin, babalarımızın anlattığı bir dünyada değiliz, farklı bir dünyadayız. Ama “artık yeni bir dünyadayız”. Ne sosyal çaresizliği, karmaşayı ya da kaygı içinde yaşamayı kabullenebiliriz, ne de geçmişin özlemiyle değişimi ve gelişimi reddedebiliriz. Bir çıkış yolu bulmalı, yeni bir anlayışla arzuladığımız geleceği, Bursa’mızda birlikte inşa etmeliyiz” diyerek Bursa’nın bu gücü taşıdığını vurguladı.
   Bursa’nın hayallerini gerçekleştirebilenlerin, ilkleri gerçekleştirmeye cesareti olanların şehri olduğunu söyleyen Başkan Aktaş, “Bursa, sonrasına fethetmeyi öğreten şehirdir. Hanları hamamları, nakış nakış donatıldığı imaretleriyle fethedilmeyi kabul ettiren, fethedilmeye özendiren ana şehirdir. Balkanlardan Kafkaslara, Kırım’dan Afrika’ya kadar ulus ve ümmet kardeşliğinin harman olduğu bir imparatorluğun doğduğu ve karakterinin yoğrulduğu şehirdir. Çınar rüyasıyla müjdelenen Osmanlı’nın ilk 6 sultanını ve daha nice kutlu kişiyi çınarlarının, kestanelerinin, ıhlamurlarının serin gölgesinde saklayan bu şehir, rahmete ve berekete açılan bir fetihle bu cihan devletinin ilk başkentidir. Bursa, çarşılarında, hanlarında, arastalarında ahi geleneğinin yaşatıldığı, İpekyolu’nun doğudaki son, batıdaki ilk şehridir. Adıyla özdeşleşen nice değeri ile kendine ve şehrinin insanına hayran bıraktıran şehirdir. İpeği, çinisi, bıçağı, Karagöz ve Hacivat’ı, kılıç-kalkanı, festivalleri ile hayata neşe katmış ve katmaya devam eden şehirdir. Güçlü basın geçmişi ile dünyaya söyleyecek sözü olanların şehridir. Bursa, güçlü bir üretim üssüdür. OSB’leri ve serbest bölgesiyle, fuarları ve limanıyla, dünya ticaretine açılan, otomotivi, tekstili, mobilyası ile yılda 14 milyar dolar ihracat yapan, zeytini, kestanesi, inciri, domatesi, biberi, şeftalisi, armudu ve daha nice tarımsal üretimi ile Türkiye’nin zenginliğine zenginlik katan bir şehirdir” şeklinde konuştu.
“Bursa bir emanettir”
   Başkan Aktaş, Bursa’nın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da ısrarla üzerinde durduğu yerli ve milli kalkınmanın öncü şehirlerinden olduğunu belirterek, “İşte tüm bu değerleri ve nice güzellikleri ile Bursa bir emanettir ve emanetimiz dediğimiz şehrimize liyakatle sahip çıkmak zorundayız. Kirlenmeyeceğiz, kirletmeyeceğiz ve kirletenlere asla izin vermeyeceğiz. Kontrolsüz büyüme, rant sevdası, moda akımların esiri olarak zihnimizi ve ilişkilerimizi kirletmeyeceğiz. Artık binaların göklerle ilişkimizi kesmesine izin vermeyeceğiz. Bina yapmak için değil, Bursa’yı mamur etmek için bir imar politikasını kesinlikle hâkim kılacağız. Çocuklarımıza bina gölgesi yerine, çınar gölgelerinde bir Bursa bırakmak zorundayız. Bursa’ya yakışan budur. Esen rüzgarımızın sesini, çocuklarımızın neşesini, birbirimize söylediklerimizi duymamızı engelleyecek kirliliklere asla izin vermeyeceğiz. Ulaşabilen ve herkesin ulaşabildiği, trafiği rahat bir Bursa yaklaşımından taviz vermeyeceğiz” diye konuştu.
Ortak akıl vurgusu
   “Bursa’yı kendimize göre değil, zihinlerimizi Bursa’ya göre dönüştürmek zorundayız” diyen Başkan Aktaş, konuşmasının devamında, “Kentsel dönüşümü büyük bir mutabakat ve ortak akılla, kadim Bursa’yı ebede taşıma iradesiyle gerçekleştireceğiz. Şehrimizi, kültür ve sanat üreten kimlikli bir şehir haline getireceğiz. Bursalılar olarak ailemize, komşumuza, sokağımıza, mahallemize ve şehrimize sahip çıkacağız. Gençlerin desteğine ve enerjisine her zamankinden çok daha fazla ihtiyacımız var. Biliyoruz ki onlar bugünkü dünyayı daha iyi anlıyor ve anlamlandırıyor. Bu nedenle gençlerimizin bize yardım etmeleri için gerekli şartları oluşturacağız. Geleceğin teminatı çocuklarımızı geleceğe hazırlarken, onların güvenli ortamlarda yetişmelerine imkanlar sunacağız. Şampiyon apoletli şehirle, şehrin simgesi kabul edilen Bursaspor’umuzun yanı sıra gençlerimizin diğer spor branşlarında da başarı sağlamaları için katkı koyacağız. Gerek takım gerekse bireysel branşlarda dereceler elde edecek, şehrimizi ve ülkemizi başarıyla temsil edecek sporcu bir gençliğin inşaası için özellikle çalışacağız. Bursa kimsesizlerin kimsesidir. Engellilerin, yaşlıların ve yeri yastık göğü yorgan yapmışların, yetimlerin mahzun olmaması için kadim medeniyetimizin bütün kurumlarını destekleyeceğiz. Özellikle şehit aileleri ve gazilerimizi en ulvi emanetimiz olarak gözeteceğiz” açıklamasını yaptı.
Akıllı şehir Bursa
   Başkan Aktaş, Bursa’nın akıllı teknolojiyi amaç olarak değil problemlerin çözümünde araç olarak kullanan bir şehir olacağını da ifade ederek, “Ulaşım başta olmak üzere kentimizin müşterek problemlerin çözümünde paydaşlarımızla birlikte yüksek teknolojiyi kullanacağız, bu alana yatırım yapacağız. Yerli ve milli teknoloji kullanımı ile teknoloji çöplüğüne dönmeden kaynaklarımızın verimli kullanımı için akıllı uygulamalar geliştirecek, ‘Akıllı Bursa’yı hep birlikte oluşturacağız. Vatandaşlarımıza günlük hayatlarında zaman, maliyet ve kalite avantajı sağlayacak, onları daha güvenli hale getirecek akıllı şehircilik faaliyetlerini yaşamın her alanına yayacağız. Geleceğin burada olduğunu biliyoruz. Bursa, zenginliklerinden kazandığını görecek. Biliyoruz ki sanayi, bereketin kapısıdır. Sanayimizi daha da büyüteceğiz ama bunu havamızı, suyumuzu, toprağımızı kirletmeden yapacağız. İstihdam ve zenginlik için sanayimizi her şartta destekleyecek ve geliştirilmesi için çalışacağız ama temiz sanayi, yükte- kirde hafif, pahada ağır sanayi…” dedi.
“Tarımsal üretimimizi dünyaya açacağız”
   Başkan Aktaş, özellikle katma değeri yüksek sanayinin gelişmesi için teşvik eden olacaklarını da kaydederek, “Bursa, özellikle tekstil ve otomotivde önemli bir üretim üssüdür. Zaman içinde, ulaşım imkânlarının da gelişmesiyle, şehrimizin tarihsel kimliğine yakışır büyük ticaret merkezleri sayesinde tarımsal ürünlerden, tekstile, mobilyadan ev mefruşatına kadar bölgenin en önemli ticaret merkezlerinden biri olmak için yol alacağız. Tarımsal üretimimizi dünyaya açacağız. Tarımda yüksek katma değer, ancak sağlıklı gıdayı güvence altına alan sistemler ve markalaşmayla mümkün. Özellikle entegre tarım sanayii kapsamında, tarım makinaları ve yan sanayinin gelişmesi için gereken çalışmaları ısrarla destekleyeceğiz. Tarımsal üretim, tarımsal sanayi ve ticaretin bütün halinde geliştiği bir ekosistemi mümkün kılmak için kolları sıvadık ve gerekenleri bir bir hayata geçireceğiz. Mobilya sektöründeki birikimlerimizi dünya markası olma yolunda kullanacağız. Bu konuda gerekli kurumlarla işbirlikleri yapılarak tasarım ve kalitede sağladığımız başarıyı, markalaşmada da sağlamak önceliğimiz olacak. Bursa bu kadar sanayisi ve akademik birikimiyle, ihtiyaç duyduğu teknolojiyi de üretmek zorunda. Bursa’nın mevcut potansiyeli, ihtiyaç duyduğu teknolojiyi üretmesi için gerekli şartları oluşturacak güçtedir. Bu şehir mevcut yetişmiş münevverleri, kanaat önderleri, iş insanları, akademisyenleri, sanatçıları, esnafı, ev hanımları ve öğrencilerinin ortak aklı ile teknolojinin hızından ve otomasyonundan da istifade edecek” dedi.

Sağlık

SICAK HAVALARDA TANSİYONU DAHA SIKI TAKİP EDİN

Sağlık

Merkel'in gizemli hastalığına ön tanı

Sağlık

EN YAYGIN BEYİN HASTALIĞI: MİGREN

Sağlık

ŞEKERSİZ ŞEKER HASTALIĞINA DİKKAT!