Son Haberler

Farklı köpek ırkları Nilüfer'de buluştu

TATLITOP ateşi yanıyor

Akıllı şehirciliğe kurumsal kimlik

Karacabey'de 15. Uluslararası Leylek Festivali için geri sayım başladı

Kadın ve Genç girişimcilere tam not

Bütünlemeye giren yaz okulu da alabilecek

Çiftçinin 'mısır' çıkmazı

Karacabey Ziraat Odası Başkanı Erhan Erdem, kat kat yükselen girdi maliyetlerine karşın ürün ve desteklemelerdeki düşüşler nedeniyle artık mısır üreticisinin para kazanamadığını söyledi.

Bu konuya devletin acilen müdahale etmesi gerektiğine dikkat çeken Başkan Erhan Erdem, “Mısırda ton başına 1.200 TL çiftçiyi kurtarıyordu. Ama fiyatlar 1000 TL civarlarına düşünce gübre, ilaç ve mazota gelen zamlarla birlikte mısır sezonunu kazanmadan kapatmış olacağız. Tarım ve tarıma dayalı sanayiye destekler arttırılarak, üreten kesimin önü açılmalıdır” dedi.

   Başkan Erdem,  “Karacabey S.S. Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi tarafından mısırın alış fiyatı ton başına, 14 rutubette 1.200-1.225 TL olarak açıklandı. Ancak şu an mısır alış fiyatları 1.000 ila 1.050 TL'lere düştü. 14 rutubetin tonu 1.225 TL iken firmalar rutubet arttıkça rutubet başına 12,5 TL fiyat düşürüyorlardı. Şimdi ise bu fiyat 15 TL'lere çıktı. Karacabey'de rutubet ortalaması 17-18 düzeyde seyretmekte. Zaten çiftçilerimiz artan girdi maliyetlerinden dolayı ayakta durmakta zorlanırken, mısırdaki fiyat düşüşleri dengeyi bozdu.
   Geçen yıl gübre fiyatları 3x15 gübrede, 65 TL iken bu yıl 105 TL olmuştur. Dap gübresi geçen yıl 80 TL iken bu yıl 150 TL'ye çıkmıştır. Üre gübresi de geçen yıl 70 TL iken bu yıl 110 TL'ye yükselmiştir.  Genel olarak ilaç fiyatlarında da yüzde 80 ile yüzde 100 artış olmuştur. Mazot fiyatları da geçen yıl 4,60 iken şu an 6,30'lara çıktı." şeklinde konuştu. 
   Genel olarak mısırda ton başına 1.200 TL'nin çiftçiyi kurtardığını söyleyen Başkan Erdem, " Ama fiyatlar 1000 TL civarlarına düşünce gelen tüm zamlarla birlikte kıyaslandığında mısır sezonunda da para kazanmadan çıkmış olacağız. Bu da bizi çok üzüyor. 2004 yıllarında mısırda ton başına devlet tarafından verilen destek 70 TL iken şimdi ise 30 TL'ye düştü. 
   Çiftçi adına girdi maliyetleri kat kat yükselirken, ürün ve desteklemelerdeki düşüşler çiftçiyi zor durumda bırakıyor. Biz üretmekten başka bir şey bilmiyoruz. Üretiyoruz, üretmeye de devam edeceğiz. Üreten kesimin önü açılmalıdır. Tarım ve tarıma dayalı sanayiye destekler arttırılmalıdır.” ifadelerini kullandı.
   Öte yandan tahıl ithalatına da değinen Başkan Erdem, ihtiyaç yokken yapılan ithalata karşı olduklarını, doğru veriler ve doğru zamanda yapılan ithalatın hem fabrikalar hem de çiftçilere fayda sağlayacağını vurguladı. Erdem, “Arpa, buğday ve mısır dengeleyici ürünlerdir. Mısır bitkisi, insan gıdası ve hayvan yemi olarak kullanılmaktadır. Sanayide birçok ürünün ham maddesidir. Mısırın tanesinden elde edilen nişasta, glikoz ve mısırözü yağı ekonomide değerli bir hammaddedir. Ancak bu kadar çok değerli ürün olan mısırı eken üretici emeğinin karşılığını alamamaktadır. Çiftçiler ürünlerinin tam hasadına başlarken arpa, buğday ve mısırda ithalat kapılarının açılması çiftçiyi mağdur etmektedir. Hasattan sonra ithalat kapılarının açılması gereklidir. İthalat çiftçinin belini büken en önemli etkenlerden biridir. Çiftçilerin harmanı bittikten sonra devletimiz elindeki rakamlara bakarak eksik ise ithalat yapmalıdır. İhtiyaç yokken yapılan ithalat çiftçimize vurulan bir darbedir. Her zaman söylediğim gibi doğru rakamlara ulaşamadığımız sürece üretici de tüketici de mağdur olmaya devam edecektir” diye konuştu.

Sağlık

Kilo Vermede Hiçbir Besin Tek Başına Mucize Yaratmaz

Sağlık

Her El Titremesi Parkinson Değildir

Sağlık

Spor yaparken ter kokusu kabusunuz olmasın!

Sağlık

Diş çıkarma dönemindeki bebekler için çözüm önerisi