Son Haberler

Zabıtadan dilenci operasyonu

Ata sporlarına renkli kortej

Mobiliyum AVM'den spora destek

KIRGIZİSTAN MECLİS BAŞKANI DASTANBEK DZHUMABEKOV İZNİK'TE

Bayramda ulaşım ücretsiz

BUSKİ faturaları artık cebinizde

ŞEHRİN RUHU CAMİ, MİMARI İSE DİN GÖREVLİLERİ

9. Uluslararası Din Görevlileri Sempozyumu, “Şehir ve Medeniyetin İnşasında Cami ve Din Görevlilerinin Rolü” başlığıyla 3-4 Kasım 2018 tarihlerinde gerçekleştirilecek.

ÖNDER İmam Hatipliler Derneği’nin de düzenleyicileri arasında bulunduğu sempozyuma ulusal ve uluslararası alanda pek çok önemli isim katılarak tebliğ sunacak.

 

Birlikte Varız sloganıyla düzenlenen 9. Uluslararası Din Görevlileri Sempozyumu için geri sayım başladı. Sancaktepe Belediyesi Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek program, Sancaktepe Belediyesi, Yunus Emre Camii Vakfı (YECVA), Medeniyet Yolcuları Vakfı, Yalova Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi ve ÖNDER İmam Hatipliler Derneği tarafından düzenleniyor.

 

Şehrin ruhu camiler

3 Kasım Cumartesi, açılış oturumuyla başlayacak olan sempozyumda ilk olarak “Cami, şehir ve medeniyet” başlıklı oturum yer alacak. Prof. Dr. Suat Cebeci’nin yöneteceği Açılış Paneli’nde Prof. Dr. Alican Dağdeviren “Selatin camilerimiz ve örnek uygulamaları”, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Burhan İşleyen “Şehrin ruhu camiler, manevi mimarları din görevlileri” ve Prof. Dr. Saadettin Ökten ise “Şehir ve medeniyet tasavvuru” başlığındaki tebliğlerini sunacaklar.

 

 

Cami ve ahlak ilişkisi

 

Külliye Konferans Salonu’nda gerçekleştirilecek “Cami Ve Cemaat” başlıklı Birinci Oturum’un başkanlığını Prof. Dr. Hüseyin Elmalı’nın yapacak. 1. Oturum’da Prof. Dr. Ali Çelik, Prof. Dr. Ejder Okumuş, Dr. Hasan Gümüşoğlu ve Doç. Dr. Fatih Genç konuyla ilgili tebliğlerini sunacaklar. “Cami Ve Ahlak” konulu 2. Oturum’un başkanlığını Dr. İbrahim Hakan Karataş yapacak; Doç. Dr. Süleyman Doğan, Özlem Uygur, Dr. Yasin Beyaz, Prof. Dr. Zülfikar Durmuş ve Dr. Salim Sancaklı da konuya dair tebliğlerini sunacaklar. 3. Oturum’un konusu “Bir Sanat Eseri Olarak Cami”, başkanı da Sancaktepe Müftüsü Muammer Turan olacak. Oturumda Prof. Dr. Kerim Buladı, Öğretim Görevlisi İsmail Kanbaz, Dr. Ali Fuat Baysal ve Tuba Törnük tebliğlerini takdim edecekler.

 

İrşad ve ihyada caminin rolü

Aynı gün saat Müftülük Konferans Salonu’nda icra edilecek olan 1. Oturum’un konusu “İnsanın İrşat Ve İhyasında Caminin Rolü” olacak. Başkanlığını Prof. Dr. M.cZeki Aydın’ın yapacağı oturumda Öğretim Görevlisi M. Emin Akaslan, Dr. Mustafa Özdemir, Doç. Dr. Naci Şahin, Öğretim Görevlisi Meral Şahin ve Araştırmacı Yazar Abdullah Yıldız tebliğlerini sunacaklar. Bu salondaki 2. Oturum’un konusu “Geçmiş İslam Medeniyetlerinde Cami Mimarisi”, Oturum Başkanı Doç. Dr. Süleyman Berk, tebliğcileri ise, Araştırma Görevlisi Sümeyra Ocak, Mimar İbrahim Hakkı Yiğit, Sanat Tarihçisi Mehdi Qurbani, Dr. Mustafa Sürün ve Fettah Aykaç olacak. 3. Oturum’da “Cami Dışındaki Din Hizmetleri” konuşulacak. Öğretmen Gökan Erenoğlu’nun yöneteceği oturumda Dr. Muhammed Akdoğan, Dr. M. Esat Altıntaş, imam hatip M. Taha Baran, Araştırma Görevlisi Fatih Varol tebliğlerini sunacaklar.

 

 

Mısır, Saraybosna, Filistin, Sofya örnekleri

Sempozyumun ikinci gününde Müftülük Salonu’ndaki 1. Oturum’un konusu “Yurtdışı Cami Ve Din Hizmetleri”. Başkanlığını Prof. Dr. Abdullah Kahraman’ın yapacağı oturumda Mısır Tecdid Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemal Abdulsettar Mohammed, Saraybosna Camii İmam Hatibi Seyad Mekic, Filistin Âlimler Birliği Başkanı Dr. Nevvaf Tekruri, Sofya Y. İslam Şurası Başkanı Vedat S. Ahmet, Avusturya Müftüsü Mustafa Mullaoğlu birer konuşma yapacak. 2. Oturum’un konusu ise “Cami ve Kadın”. Prof. Dr. Mustafa Ağırman’ın Oturum Başkanlığını yapacağı oturumda Öğretmen Hatice Keskin, Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz, Prof. Dr. Cemal Tosun, MEM Uzmanı Şefika Mutlu ve Öğretim Üyesi İlyas Akyüzoğlu konuya dair tebliğlerini sunacaklar. 3. Oturum Prof. Dr. Ahmet Koç’un başkanlığında gerçekleşecek. “Yakın Geçmişin Örnek İmamları”nın konuşulacağı bu oturumda Reisü’l-Kurrâ Abdurrahman Gürses Hocaefendi’yi Dr. Fatih Çollak, Gönenli Mehmed Efendi’yi Prof. Dr. Nihat Temel ve Araştırmacı-Yazar Mustafa Özdamar, Hasan Akkuş Hoca’yı Emekli Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Recep Akkuş anlatacak.

 

Günümüzün örnek imamları

Dr. Neşet Bodur’un yöneteceği son oturumda ise “Günümüzün Örnek İmamları” konuşacak. Kadıköy Hasanpaşa Camii imam hatibi Levent Uçkan “Yaşayan cami”, 19 Mayıs Kampüs Camii imam hatibi Mehmet Atalay, “Cami Kültür ve Medeniyetinin Üniversite Gençliğine Tanıtılmasında 19 Mayıs Üniversite Kampüs Camii Örnekliği”, Güngören Veysel Karani Cami imam hatibi Mehmet Şenyiğit “Minare Gölgesinde Yetişen Çocuk ve Gençlik”, Erzurum Serdarlı beldesi Yayla Camii imam hatibi Abdülnasır Kımışoğlu “Nureddin Topçu’da Din Göevlileri” başlıklı sunumlarını yapacak.

 

ABD’den Katar’a bilim adamlarının gözetiminde

Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem, Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Suat Cebeci ve İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz’ın Onur Kurulu’nda yer aldığı sempozyumun Bilim Kurulu’nda ise Türkiye ve dünyanın sayılı üniversitelerinden ve çok çeşitli ülkelerden bilim adamları bulunuyor. ÖNDER İmam Hatipliler Derneği Genel Başkanı Halit Bekiroğlu’nun da üyeleri arasında yer aldığı Bilim Kurulu’nda Türkiye, ABD, Pakistan, Katar, Kazakistan, Ürdün, Suudi Arabistan, Cezayir, Kırgızistan gibi ülkelerden üyeler iştirak ediyor. Bilim Kurulu’nun Harward Üniversitesi ve Princeton Üniversitesi’nden üyeleri de mevcut.

Sağlık

SICAK HAVALARDA TANSİYONU DAHA SIKI TAKİP EDİN

Sağlık

Merkel'in gizemli hastalığına ön tanı

Sağlık

EN YAYGIN BEYİN HASTALIĞI: MİGREN

Sağlık

ŞEKERSİZ ŞEKER HASTALIĞINA DİKKAT!