Diğer Yazarlar

Yasin KESKİN

Karacabey'de hayatı çekilmez hale getiren kural tanımazlık

Enes ZİYA

İki musibet

Ahmet KUDU

Biz kime küseceğiz

Nureddin ÇINAR

Türkiye'ye karşı birleşenler

Muhammed Rıdvan SADIKOĞLU

TAKDİRLİK KARNELER Mİ KARAKTERLER Mİ?

Didem SARIBAŞ

Bayramda Tatlı Yiyebilir miyiz?

Ziya ERBİR

Nefisle mücadele

Said Nursi ER

Bismillah diyerek yola çıktım

Erhan DOĞAN

BABA OLAN DEVLETTEN HİZMETKÂR DEVLETE

Nuri DEMİR

Örnek müslüman

Burak Can ÇELİK

MİKRO SİYASET

Serkan ÖKÇE

Uygarlık ve Kentleşme

YAZARLAR

Tüm Yazıları Nureddin ÇINAR

AK Parti - MHP ittifakında son durum..

10.10.2018 12:09

AK Parti ve MHP heyetlerinin yerel seçimde ittifak için TBMM'de yaptığı görüşme sonrası heyetler ortak açıklama yaptı.
     AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş, son derece verimli, yapıcı ve açık sözlü bir görüşme ortamında, toplantıların bundan sonraki süreçte de devam etmesi şeklinde prensip kararına vardıklarını söyledi.
     Kurtulmuş, “Heyetler olarak görüşerek bazı konulardaki teknik çalışmalar sonrası yeniden bir araya geleceğiz. Buradan sonuç alınması yolunda hareket edeceğiz.” dedi.
     Genel seçimlerde olduğu gibi rahat bir ittifaktan söz etmediklerini belirten Kurtulmuş, “Yerel seçimlerde, genel seçimlerde olduğu kadar rahat bir ittifaktan söz etmiyoruz. Çünkü genel seçimlerde ittifakın ya da ittifakların yasal altyapısı vardı. Şimdi burada böyle yasal altyapı olmadığı için zorluk var. Bunları da her iki parti heyetleri olarak görüşerek, bazı konularda teknik çalışmalarımızı sürdüreceğiz, tekrar bir araya geleceğiz. Nihayetinde bizlerde oluşan ortak kanaati, her iki parti heyeti de kendi genel başkanlarına arz ederek, burada sonuç alınması yolunda hareket edeceğiz.” ifadelerini kullandı.
     MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın da, "Temennimiz Cumhur ittifakının yerel seçimlerde de yaşanması. Görüşmelerden olumlu sonuçlara ulaştığımız kanaatindeyim" dedi. Yalçın, heyetlerin görüşmeye devam edeceğini, görüşlerin genel başkanlara sunulacağını söyledi.
     Mehmet Özhaseki ise, AK Parti ile MHP arasında "yerel seçimde ittifak" görüşmesiyle ilgili açıklama yaptı. Özhaseki, sosyal paylaşım sitesi Twitter'dan yaptığı değerlendirmede şunları kaydetti: "Ülkemizin aydınlık yarınlara emin adımlarla yürümesi adına ve bekası üzerine kurulan oyunlara karşı, milli bir mutabakat ile kurduğumuz Cumhur İttifakı ruhunu yaşatmak temel siyasi hedeflerimizin başında geliyor. Yereldeki ittifak ile ilgili heyetlerimiz arasında istişârî bir görüşme gerçekleştirdik. Seçim süreciyle ilgili fikir alışverişlerimiz MHP Grubu ile bundan sonra da devam edecek. Yerel seçimlerin milletçe birliğimiz, dirliğimiz ve beraberliğimiz adına hayırlı olmasını dilerim."
   Gelinen noktada AK Parti ve MHP arasındaki yerel seçim ittifakı ile ilgili süreç olgunlaştı diyebiliriz.Artık genel çerçevesi belli olan ittifaka ilişkin kesin hatlar kısa süre sonra kamu oyuna açıklanacaktır diye düşünüyorum.