Diğer Yazarlar

Enes ZİYA

Yemin keffâreti nasıl yerine getirilir?

Ahmet KUDU

TUTULDUM ÇEKİYORUM

Nureddin ÇINAR

Körfezde savaş sesleri

Muhammed Rıdvan SADIKOĞLU

HER İMKÂN İMTİHANDIR.

Ayhan FİDAN

İttifak ters tepti

Ziya ERBİR

Nefisle mücadele

Didem SARIBAŞ

3 HAFİF SAHUR MENÜSÜ

Said Nursi ER

Bismillah diyerek yola çıktım

Nuri DEMİR

Örnek müslüman

Serkan ÖKÇE

Uygarlık ve Kentleşme

Burak Can ÇELİK

MİKRO SİYASET

Yasin KESKİN

Karacabey polisi uyuşturucuya geçit vermiyor

YAZARLAR

Tüm Yazıları Nureddin ÇINAR

Doğu Akdeniz'de neler oluyor?

13.05.2019 11:43

Rumlar, biz içerdeki meselelerle uğraşmamızdan fırsattan istifade edip Kıbrıs’ın etrafındaki her noktaya kuyu kazarak doğalgaz bulmaya çalışıyor. Geçmişte bulunan doğalgaz rezervi adanın etrafını saran denizin altının bir doğalgaz haznesi olduğunu gösteriyor. Amerika ve Avrupa’nın büyük petrol şirketleri bu yüzden Rumlarla işbirliği yaparak petrol ve doğalgaz arıyor. Rumlar daha da ileri giderek İsrail ve Mısır’ı da denkleme koydular. Yanlarına ne kadar çok ülke aldılarsa o kadar çok cesaretlendiler. 

      Bölge ülkeleri, Amerika ve AB de işin içine girerse Türkiye geri adım atar diye hesap ediyorlar. Nitekim ABD ve AB, Türkiye’nin de arama yapmasını gayrimeşru olarak görüyor ve uyarıyor. Hatta Amerikalılar Rum Kesimi’ni NATO’ya almakla tehdit ediyorlar. Kurallar gereği Türkiye’nin onayı olmadan hiçbir ülke NATO’ya giremez. Ancak böyle bir tehdit Amerika’nın bir kez daha kendi müttefiki değil, NATO dışındaki sözde bir ülkeyi Türkiye’ye karşı savunacağını gösteriyor. 

     AB ise 2004’te üye yaptığı Rum Kesimine üyelik dolayısıyla destek veriyor. Önceleri Kıbrıs sorunu çözülmeden Rum Kesimini üye yapmayacağını beyan eden Avrupalılar, daha sonra cayıp yine de üye yaptılar. O Rumlar ki; kalıcı çözüm için iyi bir fırsat olan Annan Planını reddetmişlerdi. Ama AB, çözüm isteyen KKTC yerine çözümsüzlükte ısrar eden Rum Kesimine sahip çıktı ve hâlâ çıkıyor. Şimdi Rumlar güvenliklerini daha da garanti altına almak için Fransızlara da askeri bir üs vermeyi planlıyor. 

       Diğer yandan; İsrail, Rumlarla birlikte doğalgaz çıkarıyor ve ortaklıklar kuruyor. Türkiye-İsrail ilişkileri Mavi Marmara katliamından bu yana kötü gidiyor. İsrail o günden beri Türkiye’nin komşu ülkeleriyle ekonomik ve askeri anlaşmalar yapıyor. Rumlarla yapılan anlaşma gereği İsrail jetleri artık Rum Kesiminde konuşlanabilecek. Böyle bir izinle İsrail ilk kez toprakları dışında bir ülkede askeri bir üsse sahip olacak. Normalde böyle bir üsse ihtiyaçları yok ama Türkiye’ye olan düşmanlıkları bunu gerektiriyor. 

       Bu şartlar altında Rum Kesimine küçük bir Yunan ülkesi demek basite kaçmak olur. Artık Rum Kesimi Amerika’dır, AB’dir ve İsrail’dir. İlk ikisi uzaklardaki bir mevzu için çatışmayı göze alamaz. Ama İsrailliler alır. Rum havasını kullanan jetler sadece Türkiye’ye gözdağı veriyor ve Türkiye için oradalar. Yarın öbür gün Türk donanması Rumların kazı çalışmalarını engellemek istediğinde karşısında bulacakları ülke yine İsrail olacaktır.

      İsrail gözünü kırpmadan Mavi Marmara’da 10 vatandaşımızı şehit etti. Onların böyle bir karakterleri var. Böyle şiddet sever bir ülkenin basit bir nedenden dolayı bir gemimize saldırması onlar için sıradam bir olay olacaktır. Bu da savaş sebebidir.

    Durum böyleyken iç meselelerimizle birlikte Kıbrıs’a üşüşen akbabalara karşı askeri tedbirler alınması acildir.

      Yabancı basın bile haberlerinde “savaş” kelimesini kullanmaya başladı. Fakat konu halen ülke gündeminin arka sıralarında duruyor. Oysa Doğu Akdeniz çok sorunlara gebe olacak bir bölge. Herhangi bir ülkeyle çatışma olasılığı yabana atılmamalıdır. Diplomasi bir yandan soruna sulh yoluyla çözüm bulmaya çalışırken ordu da gerekli tedbirleri almalıdır.

       Ayrıca herhangi bir çatışma olmasa bile Kıbrıs’ın denizden çıkacak tüm petrol ve doğalgazı Rumların sayılacak. Ve Türkiye Akdeniz kıyılarına sıkışacak. Bu yüzden bir oldubittiye maruz kalmadan, bir an önce gerekli askeri tedbirleri almak önem arz ediyor. Yoksa yarın çok geç olacak.