YAZARLAR

Tüm Yazıları Said Nursi ER

Alkollü mekanların şehir dışına taşınması

11.10.2018 12:16

Çoğunluğu merkezde olmak üzere Karacabey’in muhtelif yerlerinde alkollü mekanlara rastlamak mümkün. Bu mekanların varlığını arz-talep meselesiyle açıklamaktan öteye gitmek bazı çevrelerce sosyal yaşama müdahale olarak algılanacağından konuyu bu minvalde ele almak yeterli olacak. 
   Bu konuda vatandaşlardan ve bazı çevrelerden gelen eleştirilerin temelinde belediyenin kendi bütçesinden bu mekanlara yer yapıyor olması var. 
Belediye bu tür mekanlara yer yapmalı mı? 
   Daha önceden konu ile ilgili kaleme aldığımız bir yazıda konuya yol güvenliği ve mekanların yapılacağı bölgedeki vatandaşların huzuru açısından bir eleştiri getirmiş ve bu konularda gerekli istişarelerin yapılması hususunda yetkililere çağrıda bulunmuştuk. 
   Alkollü araç kullanım oranının yüksek olduğu ülkemizde özellikle alkollü mekanlardan ayrıldıktan sonra araç kullanan sürücülerin bu konudaki dikkatsizliği hem yol güvenliği hem de yakın bölgede oturan vatandaşların can güvenliği açısından tehlike oluşturan konular arasında. Bu kaygıların giderilmesi için gerekli önlemler mutlaka alınmalı.
  Belediye bu mekanlara yer yapmalı mı? sorusuna gelince Karacabey’in güncel suç istatistikleri bu konuda aydınlatıcı olacaktır. 
   Karacabey İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde görevli personel sayısı 200 civarında. Karacabey nüfusu 81.700. Karacabey’de işlenen aylık ortalama suç sayısı 406. Yıllık ise 4.000 civarında. Bu suçların büyük oranı alkol kaynaklı ve çoğu ilçe sınırları içerisinde işleniyor. Bu oranlara bakıldığında alkollü mekanların ilçe dışına taşınması yerinde bir karar. 
   Vatandaşın can ve mal güvenliğini korumak amacıyla yerel yönetimlerin bu tür tedbirler alması vatandaşa hizmet açısından önemli. Belediyenin bu mekanlara yer göstermesi hatta yer yapması maddi külfet sebebiyle eleştirilse de kullanılacak bütçe vatandaşın can ve mal güvenliğinden daha önemli değil. 
  Bu hususta yerel yönetimlere ve kolluk kuvvetlerine düşen görev yol güvenliği ve bölgede oturan vatandaşların can ve mal güvenliğinin sağlanması için denetimlerin sıklaştırılması. 
   Bu konuda farklı görüşler olsa da beklentimiz ilçe merkezinin vatandaşlar için daha güvenli bir hale gelmesi. 
 

Diğer Yazarlar

Said Nursi ER

CHP Karacabey İlçe Örgütü'nün aday sancısı

Nureddin ÇINAR

Ekonomik krize karşı bireysel önlemler

Ahmet KUDU

Aşk dediğiniz nedir

Enes ZİYA

İslam'ın hizmetkârı olabilmek

Burak Can ÇELİK

Suriye savaşında son durum

Yasin KESKİN

Karacabey ve yerel seçim

Barış ERDİNÇ

Patagonya trafiği Karacabey

Bilal TAŞ

Sözde Millet İttifakı!

Zübeyir DEMİRKAYA

Seni Çok Sevdim Ya Rasülallah!

Erhan DOĞAN

İsrail neden bu kadar rahat?

Fatma Nur ÇALIŞIR

Neden Anaokulu Diyetisyenliği?

Serkan ÖKÇE

Sen gülsen