Diğer Yazarlar

Enes ZİYA

İbadetlerimizi gözden geçirmeliyiz

Ahmet KUDU

Öperim gözlerinden

Nureddin ÇINAR

Anavatan efsanesi nasıl bitti?

Muhammed Rıdvan SADIKOĞLU

İNSAN İNSANA EMANETTİR

Ayhan FİDAN

İttifak ters tepti

Ziya ERBİR

Nefisle mücadele

Didem SARIBAŞ

Uykusuzluğa 'Triptofan' Çözümü

Said Nursi ER

Bismillah diyerek yola çıktım

Nuri DEMİR

Örnek müslüman

Serkan ÖKÇE

Uygarlık ve Kentleşme

Burak Can ÇELİK

MİKRO SİYASET

Yasin KESKİN

Artık bu karmaşıklığa bir son verin!

YAZARLAR

Tüm Yazıları Said Nursi ER

Karacabey’in 3T’si Türkiye’ye örnek

12.09.2018 12:08

Formüller akılda kalıcı ve yol gösterici olması açısından eğitim, sağlık ve siyaset gibi bir çok farklı alanda kullanılıyor. Hemen hemen herşeyi basit bir formülle izah edebilirsiniz. Karacabey’in yol haritasını da 3T formülünde bulabilirsiniz. 
   3T formülü Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan’ın seçim vaatlerinden biriydi. Karacabey’in bölgede hak ettiği yere gelebilmesi için izlenecek politikanın sihirli formülüydü aynı zamanda. Tarım, Turizm ve Teknoloji eksenli bir büyüme politikasının somut haliydi.
   Tarımsal kalkınmanın ve özellikle teknoloji temelli tarımın yaygınlaşması için makro projeler geliştirmeye çalışan STK ve diğer kurumların yanı sıra Karacabey Belediyesi de bu projelere paydaş olmak adına uzun süredir mücadele veriyor. 6360 sayılı Büyükşehir Kanunu ile birlikte köy tüzel kişiliklerinin kalkması bu çabaya ket vursa da ilçe belediyesi tarımsal kalkınma için mücadele etmeye devam ediyor.
   Turizm alanında özellikle Karacabey’in bilinmeyen değerlerini ön plana çıkaran ve geniş çaplı bir tanıtım faaliyeti öngören bir strateji ile başta Longoz ve sahillerimiz olmak üzere doğal güzelliklerimiz için çok kapsamlı çalışmalar yapıldı. Önceleri yalnızca bakan ve milletvekili ziyaretleri ile medyada yer alan Karacabey’in son 2 yılda medyada yer alma oranı yarı yarıya arttı. Turizm alanında akademik bir bakış açısı geliştirmek adına geçtiğimiz aylarda “Malkarayı yeniden düşlemek” başlığıyla Uludağ Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nin ve Karacabey Belediyesi’nin öncülüğünde bir çalıştay düzenlenerek sahiller üzerine bir çalışma da başlatıldı. 
   Günümüz teknoloji çağında Karacabey’in de söz sahibi olması adına başlatılan ve ana paydaş BTSO’nun öncülüğünde fikri temelleri atılan TEKNOSAB ile teknolojik yatırımların yönü Karacabey’e kaydı. Bu konuda daha önce de yazdığım bir yazıda TEKNOSAB’ın başarıya ulaşması için çevre, rant ve istihdam konularında şaibeli işlerden uzak durulması gerektiğini belirtmiştim. TEKNOSAB, Karacabey sınırları içerisinde olsa da sağlayacağı istihdam ve diğer faydalar yönünden yalnızca Bursa’ya yarar ise Karacabey’in 3T’si eksik kalacak. Bu konuda Karacabeyli siyasetçilere büyük iş düşüyor. 
   Muğla Yatağan Belediyesi, Ağrı Belediyesi, Meram Belediyesi ve son olarak İznik Belediyesi il ve ilçelerin kalkınması için 3T formülünü kullanıyor. Biz başlattık ve uzun bir yol aldık. Şimdi darısı diğer il ve ilçelerin başına.