Son Haberler

Yemek hizmeti alınacaktır

Çöp konteyneri satın alınacaktır

Sabiha Gökçen Havalimanı Camii'nin yüzde 40'ı tamam

Orta yaş üzeri Facebook, genç kuşak Instagram kullanıyor

7.5, 7.4 ve 7.2 büyüklüğünde depremler bekleniyor

Çocuğunuzu 3 yaşından önce ekranlarla tanıştırmayın

Tahkim ve arabuluculukta bir ilk daha

Bursa, iş dünyası ile üniversite işbirliğinde bir ilki daha gerçekleştirdi. Ticari uyuşmazlıkların yargı yerine alternatif yöntemlerle çözüme kavuşturulması amacıyla Bursa Uludağ Üniversitesi (BuÜ), Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) ile Uluslararası Tahkim Hakem Kurumu (Chartered Institute of Arbitrators) ortaklığında açılan, ‘Alternatif Uyuşmazlık Çözüm Yöntemleri Yüksek Lisans Bölümü’nden mezun olanlar, uluslararası diplomaya sahip olma hakkını da elde edecek.    

   Türkiye’de arabuluculuk ve tahkim alanında ilk kez yüksek lisans dersleri vermeye başlayan Bursa Uludağ Üniversitesi, ‘Uluslararası Tahkim, Arabuluculuk ve Alternatif Uyuşmazlık Yöntemleri’ alanındaki çalışmalarını tüm hızıyla sürdürüyor. ‘Tahkim Hakemliği’ ve ‘Tahkim Avukatlığı’ eğitimlerinin ardından BTSO ile gerçekleştirdiği protokol kapsamında ‘Alternatif Uyuşmazlık Çözüm Yöntemleri Yüksek Lisans Bölümü’nü hayata geçiren BUÜ, kurumlar arası işbirliği kapsamında şimdi de bölüm mezunlarına uluslararası geçerliliğe sahip diploma fırsatı sundu.
TAHKİM VE ARABULUCULUKTA TÜRKİYE’DE TEK
   BUÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay, BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay ve Uluslararası Tahkim Hakem Kurumu (Chartered Institute of Arbitrators) Genel Sekreteri Anthony Abrahams ile birlikte imzaladığı yeni protokolün ardından değerlendirmede bulunan Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay, tahkim ve arabuluculuk eğitimi alanında Türkiye’deki ilk ve tek yüksek lisans programının Uludağ Üniversitesi tarafından yürütüldüğünü söyledi. Bölüm mezunlarına işbirliği protokolünün ardından uluslararası geçerliliğe sahip diploma fırsatı sunduklarını belirten Ulcay, “Alternatif çözüm yöntemleri konusunda üniversite olarak üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmeye devam ediyoruz. Bölüm mezunlarımız, alacakları eğitimlerin ardından uluslararası alanda da önemli bir ayrıcalığa sahip olacak” diye konuştu.
BURSA ALTERNATİF ÇÖZÜM KONUSUNDA DA ÖNCÜ
   BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay da iş dünyasının talepleri doğrultusunda Türkiye ekonomisinin lokomotif kenti Bursa’nın alternatif yargı yöntemlerinin ülke geneline yayılmasına da liderlik ettiğini belirtti. Protokolü BTSO bünyesinde faaliyet gösteren Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi’nin faaliyetleri kapsamında imzaladıklarını vurgulayan Başkan İbrahim Burkay, “Örnek işbirliklerinden dolayı Uludağ Üniversitemize ve Uluslararası tahkim Hakemleri Kurumu’na teşekkürlerimi sunuyorum. Protokolümüzün bölüm mezunlarına, iş dünyamıza ve kentimize hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.
EĞİTİMLER TÜRKÇE
   Uluslararası Tahkim Hakem Kurumu Genel Sekreteri Anthony Abrahams ise kurum olarak 100 yılı aşkın süredir alternatif çözüm yollarının yaygınlaşmasını hedeflediklerini söyledi. BTSO ve Uludağ Üniversitesi ile işbirliğinde gerçekleştirdiği çalışmalardan duyduğu memnuniyeti dile getiren Abrahams, söz konusu eğitimlerin de dünyada İngilizce dışında bir dille Türkçe olarak ilk kez Bursa’da verildiğini de sözlerine ekledi.

Sağlık

KABIZLIKTAN KURTULMANIN 10 YOLU

Sağlık

Böbrek taşlarına karşı lazerli çözüm

Sağlık

KAVUN HEM SERİNLETİYOR HEM DE TOK TUTUYOR

Sağlık

YAZ GRİBİNDEN KORUNMAK İÇİN 10 ALTIN KURAL