Son Haberler

‘Kılıçdaroğlu yalnız değildir'

Bursa Büyükşehir ŞAMPİYON

Hayvanat Bahçesi'nde bayram coşkusu

Türkiye'nin en büyük maratonu İznik Ultra sona erdi

Yeni meclisten birlik mesajı

Şehit Annesi; “Sizler de benim evlatlarımsınız”

Tramer Kaydı Nasıl Sorgulanır?

Tramer sorgulama işlemi ile elde edebileceğiniz bilgileri kısaca şu şekilde özetleyebiliriz...

İkinci el araç alım satımlarında sıklıkla karşınıza çıkan tramer aslında Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi’nin kısaltılmış halidir. Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi tarafından hayata geçirilen bu uygulama ülkemizde son derece önemli bir ihtiyacı karşılıyor olmasıyla da dikkat çekiyor. Araç alım satımlarında bu denli önem taşıması ise tüm sigorta bilgilerinin toplandığı bir havuz olmasından kaynaklanıyor. Online bir sistem olan tramer tüm verilerin kaydedildiği bir sanal veri deposu olarak da düşünülebilir. Tramer sorgulama işlemi ile elde edebileceğiniz bilgileri kısaca şu şekilde özetleyebiliriz:

  • İkinci el araç alımlarında araçta hasar olup olmadığı
  • Araçların hasar kaydı
  • Mağdurlara dair bilgiler
  • Aracın trafik poliçesi
  • Aracın kasko poliçesi
  • Aracın kaza tespit tutanakları
  • Aracın kusur sorgulama bilgileri

Tüm bu bilgilere ulaşmak için tramer sorgulama işleminin yapılması yeterli oluyor. Sorgulama işlemi ise internetten online olarak yapılabildiği gibi SMS aracılığı ile de gerçekleştirilebiliyor.

Tramer Kaydı Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Sorgulama işlemi genel olarak 4 farklı kategoride gerçekleştirilebiliyor. Trafik ve kasko sigortasının yanı sıra hasar sorgulaması ve kaza tespit tutanağı sorgulaması bu uygulama üzerinden kolaylıkla gerçekleştirilebiliyor.

Tramer trafik sigortası sorgulama işlemi için sigorta firması, acente numarası, poliçe numarası bilgilerine ihtiyaç duyulur. Bu bilgilerin eksiksiz bir şekilde girilmesi sorgulamanın yapılması için yeterli oluyor. Kasko sigortası sorgulama işlemi için de plaka ve şasi bilgilerine ihtiyaç duyulur. Tramer araç hasar sorgulama işlemi ikinci el araç alım satımlarında önem kazanıyor. Aracın kazaya karışıp karışmadığı kolayca öğrenilebiliyor. Kaza tespit tutanağı sorgulama işlemi ise kişinin TC kimlik numarası ve plaka bilgisi ile yapılabiliyor. Sorgulama için www.sbm.org.tr adresine tıklanması gerekiyor.

Ancak öncesinde daha detaylı bilgi alarak sorgulamanızı çok daha bilinçli bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Sizlere tramer hakkında detaylı bilgiye Generali internet sitesinden ulaşabileceğiniz tüyosunu aktaralım. Bu sitede söz konusu sisteme dair aradığınız her türlü bilgiye ulaşabilirsiniz. Hangi sorgulama için hangi bilgilere sahip olmanız gerektiği, SMS ile sorgulama yapmak için mesajı hangi numaraya göndermeniz gerektiği gibi bilgiler de sitede mevcut. Bununla birlikte tramer belge no nedir sorusunun detaylı yanıtını da Generali Sigorta internet sitesinde bulabilirsiniz.

Sağlık

SAĞLIKLI KİLO ALMAK İSTEYEN ..

Sağlık

4 Çocuktan yalnızca 1'i düzenli fiziksel aktivite yapıyor!

Sağlık

VÜCUDUNUZU AÇLIK STRESİNE SOKMAYIN

Sağlık

Uyku apnesinin sebebi burundaki duvar eğriliği olabilir