Diğer Yazarlar

Enes ZİYA

Hangi vakitlerde namaz kılmak mekruhtur?

Ahmet KUDU

Eşek Eşektir

Nureddin ÇINAR

İmamoğlu'nun acelesi niye?

Muhammed Rıdvan SADIKOĞLU

YERYÜZÜNÜN HAKKINI VERMEDEN GÖKYÜZÜNE EL AÇMAK!

Ayhan FİDAN

İttifak ters tepti

Ziya ERBİR

Nefisle mücadele

Didem SARIBAŞ

Uykusuzluğa 'Triptofan' Çözümü

Said Nursi ER

Bismillah diyerek yola çıktım

Nuri DEMİR

Örnek müslüman

Serkan ÖKÇE

Uygarlık ve Kentleşme

Burak Can ÇELİK

MİKRO SİYASET

Yasin KESKİN

Artık bu karmaşıklığa bir son verin!

YAZARLAR

Tüm Yazıları Yasin KESKİN

Karacabey'den seçim notları

02.07.2018 11:30

Karacabey'de gerçekleşen seçimler sonrasında seçim değerlendirilmesi yapılmaya başlandı. Karacabey'de yapılan seçimlerde AK Parti, CHP ve MHP oyları Kasım 2015 seçimlerine göre aşağıya düştü. 
   AK Parti'de 1 Kasım'a göre 9 puan oy kaybına uğrayan Bursa'nın yanı sıra; Gürsu 11.92, İnegöl 11.12, Yıldırım 8.82, Kestel 8.51, Orhangazi 8.01, Büyükorhan 7.99, Osmangazi 7.84, Gemlik 7.68, Yenişehir 6.78, Harmancık 6.66, Nilüfer 6.61, Orhaneli 5.66, Mustafakemalpaşa 5.65, İznik 5.4, Mudanya 4.78 ve Keles'te 4.77'lik oy kaybı yaşanırken, Karacabey 4.33'lük düşüşle bu kayıplardan en az etkilenen ilçe oldu.
   Oyunu en az düşüren ilçe olan Karacabey'de bu başarı seçim sürecinde milletvekili adayı gibi dur durak bilmeden çalışan Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan, AK Parti Bursa Milletvekili adayı olan Mustafa Esgin, AK Parti İlçe Başkanı Ertem İşcan ve tabi ki AK kadrolara ait.
   Fakat sosyal belediyecilik anlamında; her çağrıldığı düğüne giden, her doğan çocuğa hediye veren ve her cenazede bulunan Ali Özkan'ın payı büyük.
   Türkiye'ye örnek olan "Halil İbrahim Sofrası" gibi etkinliklerle gönüllere giren Başkan Özkan, kaldırım işgaline son vermesi ve şimdi de içkili mekanları şehir dışına taşıyarak en başta Karacabey'de yaşayan bayanlar olmak üzere herkesin takdirini topladı ve toplamaya devam ediyor.
   Hizmete açtığı ve çalışmaları devam eden parklarla çocukları hiç unutmayan ve onları her gördüğü yerde hediyeler vererek sevindiren Ali Başkan, her yaşa hitap ederek gönüllere girmesini iyi biliyor.
   Gençliğe önem veren Ali Özkan, Karacabey'e spor alanında çağ atlattırarak onları kötü alışkanlıklardan uzak tutmak adına elinden gelenin fazlasını yaptığını söylesek abartmış olmayız herhalde. Karacabey Birlikspor'u 3.Lig'e çıkartarak Karacabey'in adını tüm Türkiye'ye duyuran Özkan, bununla yetinmeyerek voleybol takımına da destek vererek 2.Lige yükselmesini sağladı. Güreşten basketbola, basketboldan yüzmeye, yüzmeden diğer branşlara Karacabey, Ali Başkan'la sporun her branşıyla tanıştı. "Spor ve sporcu dostu bir kent" hedeflediklerini her fırsatta anımsatan Özkan, lisanslı sporcu sayısını 300'den 8 bine yükselttiklerini de dile getiriyor.
   Yapılan değişim sonrası Murat Erol'dan görevi alan Ertem İşcan'ın verdiği çaba da görmezden gelinemez. Hastaneye EMAR cihazının kazandırılmasını ve AK Kadroları bütünleştirerek seçime girilmesini sağlayan İşcan, partisinin oyunun diğer ilçelere göre düşmesini engellemeyi başardı.
   Cumhuriyet Halk Partisi'nin Kasım 2015 seçimlerinde oy oranı 30.4 iken Haziran seçimlerinde oy oranı 22.6'ya düştü. 7.8'lik yaşanan bu düşüş halkın gözünden kaçmadı. Bu 7.8'lik oranın diğer partilerden olduğu gibi İYİ Parti'ye gittiği öngörülüyor. Bu oranın İYİ Parti'ye gittiğini varsayarsak İYİ Parti Karacabey'de en fazla oyu CHP'den aldı diyebiliriz. Ayrıca Karacabey'de en fazla oyu düşen partide CHP oldu. 
   MHP ise Kasım seçimlerinde aldığı 16.17 olan oy oranını 9.4'e düşürdü. İYİ Parti faktörünü de göz önüne alırsak 6.77'lik düşüşün göz ardı edilmesi gerektiği kanaatindeyim. MHP Karacabey'de başarılı bir seçim geçirdi diyebiliriz. 
   İYİ Parti Karacabey'de girdiği ilk seçimlerde aldığı oyla 3'üncü parti olmayı başardı. Aldığı 19.1'lik orana bakacak olursak 3 partinin düşen oylarını aldığını söyleyebiliriz. En fazla oyu CHP'den alan İYİ Parti'nin CHP'den 7.8, AK Parti'den 4.33 ve MHP'den 6.77 oy aldığını düşündüğümüzde 18.9 oy oranı aldığını görüyoruz. Kalan 0.2'lik kısmı da karasızlardan aldığını varsayarsak seçimlerde almış olduğu 19.1'lik oy oranı ortaya çıkıyor. İlk seçimi olmasına rağmen Karacabey'de İYİ Parti'nin oy oranının azımsanmayacak kadar çok olduğu ortada.