Haber Detayı
21 Ekim 2020 - Çarşamba 16:33 Bu haber 1131 kez okundu
 
“Belediye şirket çalışan işçileri mutsuz!”
İYİ Parti Karacabey Belediye Meclis Üyesi Gizem Arda, Karacabey Belediye şirketi Belkar bünyesinde çalışan işçilerin ücret ve sosyal haklar bakımından mağdur edildiğini ileri sürdü.
SİYASET Haberi
“Belediye şirket çalışan işçileri mutsuz!”

  Bu konuda Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan'ı göreve davet eden Gizem Arda, “Karacabey Belediyesi, şirket çalışanlarının ücret ve sosyal haklarında meydana gelen kayıpların telafisini gidermek için hala daha neyi bekliyor? Yoksa zamanı uzatarak işçileri yıldırmayı mı amaçlıyorsunuz? Yoksa boşalan kadrolara birilerini mi yerleştireceksiniz?” diye sordu.

   İYİ Parti Belediye Meclis Üyesi Gizem Arda, yazılı açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Hükümet 24 Aralık 2017 de yayımladığı 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile 1 Nisan 2018 tarihi itibariyle kamudaki taşeron işçileri kadroya, belediyelerdeki taşeron işçileri de belediye bünyesindeki şirketlere geçirdi. Fakat işçilerin ücretleri Yüksek Hakem Kurulu eliyle bağlanan sözleşmelere endekslendiği için yaklaşık 1 milyon işçi 2,5 yıldır 6 aylık dönemlerde sadece 4 zamma mahkum edilmiş oldu.
   Karacabey Belediyesi bünyesinde 350'ye yakın işçi bulunmakta. Kimisi masa başında, kimisi sahada görevlerini yapıyor. Bu işçiler daha öncesinde taşeron firmalar aracılığı ile çalışıyorlardı, şimdi ise belediyenin şirketi Belkar bünyesinde görev yapıyorlar. 2018 yılında büyük bir sevinçle, yemek şölenleriyle kadroya geçen işçiler şimdilerde kan ağlıyorlar. Maalesef hevesleri kursaklarında kalmış durumda. Belkar bünyesine geçerken aldıkları maaşlar asgari ücret ile beraber mesailer ve 10'dan 30'a kadar hak artışları ile netleştirilmiş ve sözleşme boyunca bu şekilde devam ettirilmişti. Fakat asgari ücretteki artış ile işçilerin aldığı 4'lük artışlar maalesef asgari ücrete erişemeyen rakamlarda kalmıştı. Yanlış politikasını hemen düzeltmeye çalışan Hükümet, asgari ücret almalarını sağlamıştı. Yani belediyeye yıllarını veren asgari ücretli kaldı.
   Dediğimiz şudur; 2,5 yıldır hak mağduriyeti yaşayan işçi vatandaşlarımızın Temmuz'da biten sözleşmelerinin bir an önce yenilenmesini, yenilenirken de eşit iş, eşit hak anlayışıyla kadroların aynı haklara sahip olmasını temenni etmekteyiz. Sendika ile yapılan görüşmelerin ivedilikle sonuçlanması gerektiğini düşünmekteyiz. Belediyelerin hizmet konusunda önemli bir gücü olan şirket çalışanları haklı olarak bugüne geleceğe dair yaşanabilir bir ücret beklemektedir. Çalışanların sosyal haklarında ve ikramiyelerinde herhangi bir artış yapılmamış, maaşları enflasyonla beraber eriyip gitmiştir.
   İYİ Parti Karacabey İlçe Teşkilatı olarak sormaktayız; Karacabey Belediyesi şirket çalışanlarının ücret ve sosyal haklarında meydana gelen kayıpların telafisini gidermek için hala daha neyi bekliyor? Yoksa zamanı uzatarak işçileri yıldırmayı mı amaçlıyorsunuz? Boşalan kadrolara birilerini mi yerleştireceksiniz? Sayın Başkan'ın kutlama yemeğindeki ifadeleri hala kulaklarımızda çınlamakta; “Türkiye'nin örnek alacağı Sağlıklı ve Müreffeh bir kent” olarak bahsettiği Karacabey'deki kendi belediyesi bünyesindeki işçileri maalesef mutsuz! İYİ Parti İlçe Teşkilatı olarak bu konun İYİ bir takipçisi olacağımızı net bir şekilde ifade ediyoruz. Biz Karacabey'in taşıyla, toprağıyla, işçisiyle yoluyla, her türlü sorununu gündeme taşımaya devam edeceğiz.”

Kaynak: (KH) - Haber Merkezi Editör: Ayhan FİDAN
Etiketler: “Belediye, şirket, çalışan, işçileri, mutsuz!”,
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.