Haber Detayı
15 Kasım 2019 - Cuma 10:33 Bu haber 5754 kez okundu
 
Bursa İş Dünyası, İngiliz Teknoloji Firmalarıyla Buluştu
Bursa Ticaret ve Sanayi Odası -BTSO ve Türkiye’deki İngiliz Ticaret Odası - BCCT, yeni işbirlikleri için “Mutabakat Bildirisi”ne imza attı ve Bursa’daki iş dünyası ile İngiliz üretimde geleceğin teknolojileri alanında çalışan şirket yetkililerini buluşturdu.
EKONOMİ Haberi
Bursa İş Dünyası, İngiliz Teknoloji Firmalarıyla Buluştu

BTSO ile Türkiye’deki İngiliz Ticaret Odası arasında  yeni işbirlikleri için ‘Mutabakat Bildirisi’ imzalandı. BTSO Yönetim Kurulu Üyeleri ile, BCCT Başkanı Chris Gaunt ve CEO Emrah Öz katıldığı imza töreni sonrasında, üretimde ileri teknoloji alanında faaliyet gösteren İngiliz şirketlerinin yetkililerinden oluşan 20 kişilik heyet, karşılıklı ticaret olanakları üzerine Bursa’da görüşmelerde bulundu. 

Mutabakat Bildirisi, iki ülkedeki şirketlerin ticaret, yatırım, teknoloji transferi, teknik, mesleki deneyim, ekonomik ve ticari yasa - yönetmelik hakkında bilgi alışverişi gibi konuları kapsıyor. Bu anlaşma ile Türkiye ve İngiltere’deki şirketler, ikili yatırım ve ekonomik ilişkileri geliştirmek amacıyla seminer, konferans ve eğitim programları düzenlerken aynı zamanda kendi bölgelerinde iş yapmanın inceliklerini de birbirleriyle paylaşacaklar.

BURSA’DA İNGİLİZ FİRMALAR aktif

BTSO Yönetim Kurulu Üyeleri, her iki ülke için de önemli bir anlaşmaya imza atıldığına vurgu yaparak, bölgelerinde İngiliz firmaların yatırımlarını artması için yüksek bir potansiyel olduğuna dikkat çekiyorlar. Bursalı şirketler İngiltere’deki firmaların teknolojik altyapısından faydalanmak istediklerini de kaydediyor. 

Türkiye’nin ihracatında önemli bir paya sahip olan Bursa’da İngiltere’yi güçlü teknolojik altyapısı ile önemli bir partner olarak gördüklerini söyleyen iş adamları, ticari ilişkilerinin gelişmesinin  her iki ülke için de önemli bir fırsatlar sunacağının altını çiziyorlar.

YATIRIM FIRSATLARI İNGİLTERE’NİN BİLGİ BİRİKİMİ İLE GÜÇLENECEK

BCCT Başkanı Chris Gaunt, Bursa’nın ülke ekonomisinde önemli bir yere sahip olduğuna vurgu yaparak, anlaşmanın da bu kapsamda gerçekleştirildiğini ifade etti. Bursa’daki firmaların küresel ölçekte güçlü olmaya odaklanması gerektiğini belirten Gaunt, “İngiltere, dünyanın inovasyon ve üretim açısından önde gelen ekonomilerinden. Teknolojik altyapı ve yenilikçi ürünler alanında hızlı büyüme kapasitesine sahip olması itibariyle de Bursa’ya yönelik hem ihracat hem de yatırım fırsatları ortaya çıkmış oluyor. Teknoloji üreten İngiliz firmalarının Bursa’daki yatırımlarını arttırmalarına köprü olmak istiyoruz”” diye konuştu.

Bursa’daki iş kollarında yer alan şirketler üretim kapasitelerini, İngiltere’nin teknolojik altyapısına dayalı bilgi birikiminden yararlanarak genişletmeyi hedefliyorlar. Bu çerçevede İngiliz heyet ile, ileri teknolojiye dayalı üretim için otomotivden tekstile kadar değişik sektörlerde kullanılabilecek robotik sistemler üzerine görüş alışverişinde bulundular.

Kaynak: (KH) - Haber Merkezi Editör: Ayhan FİDAN
Etiketler: Bursa, İş, Dünyası,, İngiliz, Teknoloji, Firmalarıyla, Buluştu,
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.