Haber Detayı
13 Temmuz 2020 - Pazartesi 12:56 Bu haber 1476 kez okundu
 
'Çiftçilerimiz desteklenmelidir'
Saadet Partisi İlçe Zeynel Abidin Koçak, son zamanlarda domates üreticilerimizin yaşadığı sıkıntılarla ilgili olarak bir basın açıklaması yaptı.
YAŞAM Haberi
'Çiftçilerimiz desteklenmelidir'

    Koçak, yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Bugünlerde büyük mücadele veren domates üreticilerimize ve tüm çiftçilerimize Allahtan kolaylıklar diliyorum. Saadet Partisi Karacabey teşkilatı olarak çiftçimizin özellikle de domates üreticilerimizin bugünlerde sıkıntılı ve olağanüstü bir mücadele içerisinde olduklarını biliyoruz. Bu sıkıntılı süreci yerinde incelemek ve işin ehli olan kişilerle istişarelerde bulunarak bir değerlendirme yaptık. Çiftçilerimizin de bu konu hakkındaki değerli görüşlerini aldık. Aynı zamanda Ziraat Odası başkanımız Sayın Erhan ERDEM ile de fikir alışverişinde bulunduk. Sayın Erdem, şu anda hastalıkla mücadelenin devam ettiğini ve zarar konusunda kesin rakamlar hakkında bir şeyler söylemenin doğru olmadığını söylediler. Ancak tahmini olarak 20-30 civarı bir kaybın olabileceğini tahmin ettiklerini ifade ettiler. Karacabey, Mustafakemalpaşa, Susurluk, Mudanya gibi çevre ilçelerinde içinde yer aldığı havzada 680000 dekar alan ekilmekte olup yaklaşık olarak bu havzada 120000 dekar alan domates ekimi var. Yaklaşık olarak domates üretimi ile direkt veya dolaylı olarak bu üretimden 10000 kişi ekmek yemektedir. Ziraat Odası başkanımızdan ve domates üreticilerinden edindiğimiz bilgilere göre yaşanılan bu sıkıntının nedeni olarak hava çarpması da denilen mildiyö hastalığı bölge bölge değişse de sabaha karşı çöken çiğ, ağır sis ve tabii sıcakların mahsulün adeta çökertmesine ve yanmasına neden oluyor. Erken müdahale eden üreticilerin zararı kısmen azalmış olmalarına rağmen mücadele devam ediyor. Sürecin sonunda ne kadar üretim kaybı olduğunu hep birlikte göreceğiz. Bir dönüm yerin maliyet yaklaşık olarak 5000 lira civarında olmaktadır.”

      “Saadet Partisi olarak bizim görüşümüz; zaten zor durumda olan, maliyetleri giderek artan, mahsulü para etmeyen çiftçilerimize gerekli desteğin verilmesi ve bu durumdan etkilenen bölgenin afet alanı olarak kabul edilmesidir. Bu sıkıntıların en az zararla atlatılmasını Cenabı Allah’tan niyaz ediyor, tüm çiftçilerimize, özellikle de domates üreticilerimize Rabbim kolaylık, mahsullerine bereket versin diyorum.”

Kaynak: (KH) - Haber Merkezi Editör: Ayhan FİDAN
Etiketler: 'Çiftçilerimiz, desteklenmelidir',
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.