Haber Detayı
07 Ekim 2019 - Pazartesi 11:56
 
‘Deprem bile birbirimize yakınlaştırmıyor’
Saadet Partisi İlçe Başkanı Zeynel Abidin Koçak, yaptığı basın açıklamasında gündemde öne çıkan İstanbul depremi, ekonomi ve eski Bakan Faruk Çelik'in yüzde 40+1 açıklamasına yönelik değerlendirmelerde bulundu.
SİYASET Haberi
‘Deprem bile birbirimize yakınlaştırmıyor’

   Geçtiğimiz günlerde İstanbul'da yaşanan 5,8'lik depremin ardından başlayan tartışmalara değinen Koçak, İstanbul'da yaşanan depremin çok ciddi bir uyarı olduğunu ifade ederek, “Bize daha önce de uyarı yapıldı. O dönem çok büyük tahribat yaşadık. Bu deprem adeta bize 'aklınızı başınıza alın, şehrinizi betona ve ranta kurban etmeyin' diye mesaj veriyor. Maalesef bu uyarıları dikkate alamıyoruz. 5,8'lik depremde İstanbul ile iletişim kesildi. Daha büyük bir deprem meydana geldiğinde nasıl bir olumsuzlukla karşılaşacağımızı kestirmek mümkün değil” dedi.

   “1999 yılında İstanbul'da, Sakarya'da, Bursa'da ve Düzce'de çok büyük bir depremle karşılaştık” diyen Koçak açıklamalarına şöyle devam etti:
   “Binlerce insanımız hayatını kaybetti. Şehirler tamamen yok oldu. Biz bunun neticesinde ne yaptık? Bu deprem o kadar psikolojik etki oluşturdu ki, devlet ve belediyeler ciddi tedbirleri vazife olarak gördüler. Hatta o dönem vergi konuldu. 65 milyar 952 milyon TL civarında para toplandı. Peki, bu para nerede kullanıldı? Devlet borçlarının açığını kapatmak için mi kullanıldı? Yoksa israf mı edildi? Biz bunun hesabını sormazsak ve bugünkü iktidar ben ne yaptım bu parayı düşünmezse bundan 'depreme karşı hazırlık yapıyoruz' havada kalır.”
     İstanbul'un 1999 yılında Milli Görüş idaresinde olduğu dönemde depremle ilgili çok ciddi adımların atıldığını ifade eden Koçak, o dönem üniversite ve belediyedeki uzmanların bir araya gelerek önemli çalışmalar yaptığını dile getirdi. Koçak, “Orada AKOM diye bir komite kurulmuştu. O dönem deprem master planı hazırlanmıştı. Depremin sadece binaların yıkımıyla ilgili olmadığı belirtilmişti. Çürük binalar tespit edilmişti. Orada teknik, psikolojik, sosyal ve finansal hazırlıklara ihtiyaç olduğu belirlendi. Bu maksatla 493 deprem toplanma alanı belirlenmişti. Şimdi bu 413 alanın yerine AVM'ler ve rezidanslar yapıldı. Şimdi çıkıp, 'biz bu boş alanları elimizde tutamayız' diyorlar. Bu, depreme gayri ciddi bir yaklaşımdır. Depreme hazırlık böyle mi yapılır!” dedi. 
     Toplanma alanının insanın ihtiyacını karşılayacağı yer demek olduğunu ifade eden Koçak, “Suyu olacak, enerjisi olacak, hastaneleri olacak. Çadırlar kurulacak. Siz bunu herhangi bir parkta yapamazsınız. Bırakın hastanesini ve bakım evini. Bunların hangisi ele alındı? Şimdi diyorlar ki, biz boş alanları elimizde tutamayız. Bundan dolayı deprem anında düşünürüz. Siz deprem hazırlığını ranta kurban ederseniz çözüm bulamazsınız” dedi.
     Koçak, depremin ardından yaşanan “Ekrem İmamoğlu, yapılan koordinasyon toplantısına çağırıldı mı, çağırılmadı mı” tartışmalarına değinerek, “Biz Saadet Partisi olarak toplantılarımızı üyelerimize hatırlatmayı bir vazife biliyoruz. İstanbul'da, Ankara'da böyle toplantılar yapacaksınız ve 'gelselerdi' diyeceksiniz. Bu çok basit ve ucuz bir mücadele metodu. Eğer böyle bahanelere sığınmaya kalkarsanız problemleri çözemezsiniz. Problemler çekişerek çözülmez. Problemler istişare edilerek çözülür. Müzakere edilir, taban tabana zıt fikirler gündeme getirilir ve makul olan kabul edilir. Makul olanı kim söyledi üzerine tartışılmaz. Ama biz her problemi çekişme sebebi olarak görüyoruz. Deprem bile bizi birbirimize yakınlaştırmıyor. Biz İstiklâl Harbi'ni birlikte yaptık. Orada koordinasyonu sağladık. Bu birlikteliği sağlayamazsak çözüm bulamayız. Bugünkü problemlerden kurtulmanın tek yolu bir araya gelmektir” ifadelerini kullandı.

Kaynak: (KH) - Haber Merkezi Editör: Ayhan FİDAN
Etiketler: ‘Deprem, bile, birbirimize, yakınlaştırmıyor’,
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.