Haber Detayı
08 Ekim 2019 - Salı 12:02
 
Erken teşhis çok önemli!
Erken evrede tespit edilmesi mümkün olan meme kanseri ile mücadelede toplumun bilinçlendirilmesi amacıyla Karacabey'de standlar kuruldu.
SAĞLIK Haberi
 Erken teşhis çok önemli!

Toplumun bilinçlendirilmesi amacıyla 2004 yılından beri yurt genelinde “Ekim Ayı Meme Kanseri Bilinçlendirme Etkinlikleri” düzenleniyor. Karacabey genelinde farkındalık oluşturmak adına meme kanserinde 'Erken Teşhis Hayat Kurtarır!' ve  "Emzirme Haftası" ile ilgli standlar kururarak vatandaşlara konular hakkında bilgilendirilmelerde bulunuldu.


Her 8 kadından biri meme kanserine yakalanıyor
    Meme kanserinin kadınlarda en sık görülen kanser olduğuna dikkat çeken Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan, "Buna rağmen meme kanseri erken teşhis edilebilir ve önlenebilir bir hastalıktır. Dünyada ve ülkemizde yaşamı boyunca her 8 kadından biri meme kanserine yakalanmaktadır. Ayrıca kanser olan her 4 kadından 1'i meme kanseridir. Erken teşhis edildiğinde yüzde 98 tedavi edilebilir bir hastalıktır. Bu nedenle kadınların meme kanseri nedenleri, belirtileri, korunma, tarama, taramanın ne zaman ve nasıl yapılacağı hakkında bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesi önemlidir. Kanser taramalarında başarı, kadınların taramalara katılımı ile başarıya ulaşabilir."dedi.
   Bursa'da kanserle kapsamlı mücadele yürüttüklerini dile getiren Dr. Akan, “İlimizde KETEM birimlerimizde 'Erken Teşhis Hayat Kurtarır!' prensibiyle meme kanserlerine karşı tarama hizmetleri ücretsiz verilmektedir. Vatandaşımızın kanser taramalarına daha kolay ulaşabilmesi için Sağlıklı Hayat Merkezlerimizi ve içinde yer alan KETEM birimlerimizin sayılarını arttırdık. Buralarda düzenli bir şekilde ücretsiz taramalarını gerçekleştirebilirler” ifadelerini kullandı.
İlk 6 ay sadece anne sütü verilmeli
   Yarınların daha sağlıklı olması, tüm bebeklere anne sütüyle beslenme hakkının tanınması, hiçbir bebeğin bu haktan mahrum edilmemesi ve konunun gündem oluşturması amacıyla, tüm dünyada 1-7 Ekim tarihlerinin  "Emzirme Haftası" olarak kutlandı.  Karacabey İlçe Sağlık Müdürlüğü ve Karacabey Devlet Hastanesi çalışanları tarafından kurulan standa İlçe Kaymakamı  Dr. Yusuf Gökhan Yolcu ve Belediye Başkanı Ali Özkan da çalışmalara destek verdi.


   Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan, tüm doğan bebeklere ilk 6 ay sadece anne sütü verilmesi, 6. aydan sonra ek besinlere başlanmasının yanı sıra emzirmenin 2 yaş ve ötesine kadar devam ettirilmesinin ülke politikası olduğunu dile getirdi. 
   Anne sütü farkındalık çalışmalarının önemine değinen Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan, “Emzirme haftası kapsamında ilimizin birçok noktasında program düzenleyerek anne sütüne dikkat çekiyoruz.” şeklinde konuştu.
   Dr. Akan, "Bir annenin bebeğine verebileceği en büyük hediye anne sütüdür. Anne sütüyle beslenmeyen bebekler, bağışıklık sistemi yeterince gelişmediği için maalesef enfeksiyon hastalıkları başta olmak üzere birçok hastalığa karşı savunmasız kalabiliyorlar. Tüm bu etkinliklerde amacımız bebeğin sağlıklı gelişimi açısından oldukça önem arz eden anne sütünde ısrarcı olmak ve bu konuda farkındalık oluşturmaktır Hafta boyunca ilimizin çeşitli noktalarında etkinlikler düzenlemeye, vatandaşlarımızda konu hakkında farkındalık oluşturmaya devam edeceğiz." dedi.

Kaynak: (KH) - Haber Merkezi Editör: Ayhan FİDAN
Etiketler: , Erken, teşhis, çok, önemli!,
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.