Haber Detayı
24 Nisan 2020 - Cuma 14:50 Bu haber 8003 kez okundu
 
Hububat Üretiminde Sözleşmeli Tarım
Türkşeker uygulayacağı sözleşmeli üretim modeli ile çiftçinin pancardan sonra ekeceği ürünleri için nakit avansı ödeyecek. Böylelikle çiftçimiz krediye muhtaç olmadan, herhangi bir borca, faize veya kefile ihtiyaç duymadan üretimini yapmsı sağlanacak.
EKONOMİ Haberi
Hububat Üretiminde Sözleşmeli Tarım

   Konuyla ilgili yazılı açıklamada bulunan Susurluk Şeker Fabrikası Müdürü Hakan Çelik, şu ifadelere yer verdi;

   "Yeni sistemde Türşeker, sözleşmeli üretim yapan çiftçilere piyasa fiyatının üzerinde alım garantisi verecek. Pancar çiftçisi münavebe sistemine göre pancar ekmediği dönemde buğday mısır ve arpa proje kapsamına alınmıştır.

   Türkşeker; uzun zamandır pancar üreticisi ile yürüttüğü sözleşemeli tarım uygulamasını genişletiyor. Münavebe sistemine göre pancardan sonraki üç yıl aynı tarlada farklı ürün ekmek durumunda olan çiftçilere Türkşeker destek olacaktır. Çiftçinin belli başlı avantajı şunlardır;

AVANS DESTEĞİ

   Türkşeker şeker pancarı ekiminde olduğu gibi hububat ekimine de sözleşmeli tarım yöntemiyle avans desteği vererek çiftçimize faizli kredilere mahkum etmeyecektir.

FİYAT AVANTAJI

   Türkşeker piyasa koşulları dikkate alınarak çiftçimize her zaman olduğu gibi en iyi fiyatı verecektir. Ürünün teslim edildiği gün TMO’nun geçerli alım fiyatına 2 prim eklenerek fiyat belirlenecektir.

ANINDA ÖDEME

   Çiftçimizin ürünü teslim alındıktan sonra 5 gün içerisinde Türkşeker tarafından ödemesi yapılacaktır.

TÜRKŞEKER GARANTİSİ

   Türkşeker 95 yıldır şeker pancarı tesliminde olduğu gibi çiftçimizin ürününü teslim alırken aynı hassasiyeti gösterecektir.

   Öte yandan Türkşeker yeni tip Coronavirüs salgınıyla mücadele sürecinde ihtiyaç duyulan kolonya ve dezenfektan üretimi için hızla hareket ederek üreticilerin etilalkol ihtiyacını karşılamıştır. Eskişehir Alkol fabrikasının kapasitesini artıran Türkşeker 21 günde ürettiği 1 milyon litre etil alkolü dezenfektan ve kolonya yapımında kullanılmak üzere üreticilere ve hastanelere verdi. Türkşeker ayrıca yaş pancar posasını başta hayvancılık olmak üzere ayrıca melas üretimi ile de maya ve yem sanayisinin ihtiyacını karşılamaktadır. Türkşeker her zaman çiftçinin yanındadır. Böylelikle hem çiftçimiz hem de ülkemiz kazanmaktadır."

Kaynak: (KH) - Haber Merkezi Editör: Ayhan FİDAN
Etiketler: Hububat, Üretiminde, Sözleşmeli, Tarım,
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.