Haber Detayı
01 Şubat 2020 - Cumartesi 11:08
 
‘İsrail devleti bir faciadır’
Saadet Partisi İlçe Başkanı Zeynel Abidin Koçak, yaptığı basın açıklamasında gündeme ilişkin dikkat çeken değerlendirmelerde bulundu. Koçak, açıklamasına Elazığ ve Malatya'daki depremde hayatını kaybeden vatandaşlara Allah'tan rahmet dilerken, yaralılara da geçmiş olsun dileyerek başladı.
SİYASET Haberi
‘İsrail devleti bir faciadır’

   Saadet Partisi Genel Merkez Başkanlık divanı üyeleri ve çevre illerdeki teşkilat mensuplarıyla Elâzığ ve Malatya'da depremzedelerle bir araya gelerek acılarına ortak olduklarını söyleyen Koçak, “Günlerdir milletimiz bu acı ile çalkalanıyor. Hepimizin yüreği yanıyor. Bu depremde millet olarak tek yürek, tek vücut olmamız bizi fazlasıyla memnun etti. Bölgede gördüğümüz tablo Türkiye'nin her tarafından insanlarımızın ve yardım kuruluşlarının orda olmasıydı. Bu bizim sadece bir deprem anında değil, aslında her zaman dikkate almamız gereken bir husus. Depremin ilk anından itibaren Genel Başkan Yardımcımız Atik Ağdağ Bey ve Konya Milletvekilimiz Abdulkadir Karaduman Bey bölgeye intikal etti ve vatandaşlarımızla beraber oldular” dedi.

   “Alacağımız tedbirler artık gecikmeye tahammülü olmayan tedbirler” diyerek açıklamasına devam eden Koçak, “Bütün uzmanlar neredeyse ittifak halinde bölgemizde özellikle Kuzey Hattı'nda İstanbul'a uzanan koridorda ciddi bir deprem beklentisinin olduğu yönünde. Biz geçmişte büyük depremler yaşadık. Şu an bile Sakarya'ya gittiğimizde depremin izleri hâlâ var. Oturulmayan ve hâlâ boş olan binalar. Bugüne kadar atılması gereken adımlar atılmadıysa, bundan sonra bu adımların atılacağı yönünde tereddütlerimiz var. Deprem olduktan sonra hayıflanmak, dizlerimizi dövmek, 'bundan sonra mutlaka gerekli tedbirleri alacağız' deyip üst perdeden konuşmak kimseye fayda sağlamaz. Daha önce sağlamadı, bundan sonra da sağlamaz” dedi.
     Bundan sonra dikkat edilmesi gerekenlerle uyarı ve tavsiyelerde bulunan Koçak açıklamasına şöyle devam etti: “Ülkemiz bir deprem bölgesinde olduğu için bütün şehirlerimizi istisnasız ileride olabilecek bir depremi dikkate alarak, planların buna göre yapılmasına ihtiyaç var. Şehir planları depreme göre yapılmalı. İstanbul, bu illerin başında geliyor. Şehir merkezlerinde yoğunluk mutlaka azaltılmalı. Mümkün olduğu kadar yüksek binalardan kaçınılmalı. Mesela Elâzığ'da deprem olunca en büyük sıkıntı trafiğin kilitlenmesi olmuş. İstanbul, Allah saklasın, eğer bir depremle karşılaşırsa emin olun en büyük sorunlardan biri trafik sorunu olacak. Kimse şehirden çıkamayacak, kimse şehre doğru dürüst giremeyecek. Bu problemi İstanbul'da Ankara'da, İzmir'de, Bursa'da, Kocaeli'nde şimdiden tedbir alıp çözmezsek yarın çok geç olur.”
     Koçak, “İkinci husus, hasarlı binalarla ilgili çalışma süratle yapılmalı. Eğer takviye edilerek güçlendirilmesi gereken bir imkân varsa o takviyeler yapılmalı ve insanlar o binalarda oturmalı. Eğer bu sağlanamıyorsa o binaların ayakta kalmasına izin verilmeden yıkılmalı ve yerine yenileri inşa edilmeli. İmar barışı diye bir düzenleme aslında bir felaketten ileriye gitmez. Ne demek imar barışı? Siz kaçak bir bina yapmışsanız, o da şehrin planını bozmuyorsa onlara geçici olarak bir ruhsat verilebilir. Ama depremde hasar görmüş bir binayı hasarsız gibi kabul etmek aslında doğrudan doğruya cinayete davetiye çıkarmak manasına gelir” dedi.
     Evleri tahrip olan, bütün varlıklarını kaybeden, geçim sıkıntısı çeken ailelere yardım edilmesi gerektiğinin altını çizen Koçak, şöyle devam etti: “Zengin olanlar bu yükü kaldırabilirler. Ama bütün varlığı evinden ve evin içindeki eşyalardan ibaret olan dar gelirli bir insan mutlaka yardıma muhtaçtır. Partizanlık yapmadan ihtiyaca göre bu yardımlar dağıtılmalıdır. İster istemez aklımıza deprem vergisi geliyor. 99 depreminden sonra 72 milyar TL toplandı, peki ne oldu bu paralara? Maalesef bu paraların büyük bir kısmı deprem için kullanılmadı. Onun için depremden sonra mağdur olan vatandaşların mutlaka yardımına gidilmeli ve ihtiyaçları giderilmeli.”

Kaynak: (KH) - Haber Merkezi Editör: Ayhan FİDAN
Etiketler: ‘İsrail, devleti, bir, faciadır’,
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.