Haber Detayı
18 Eylül 2019 - Çarşamba 10:30 Bu haber 4978 kez okundu
 
Karacabeyli çiftçi Meclis gündeminde
Karacabey'deki çiftliğinde hayvancılık yapan Sencer Solakoğlu, 5 yıl boyunca tarımsal desteklemeden men edildi. Solakoğlu, kendisine ait olmayan ürün numuneleriyle cezalandırıldığını, hükümetin tarım politikalarını eleştirdiği için men kararı verildiğini öne sürdü. CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, Solakoğlu’nun iddialarını meclis gündemine taşıdı.
GÜNDEM Haberi
Karacabeyli çiftçi Meclis gündeminde

Karacabey'de kurduğu çiftlikte hayvancılık yapan Sencer Solakoğlu, tarımsal üretim alanlarında 20 Haziran’da yapılan inceleme sonucunda şirketinin Çiftçi Kayıt Sistemi’nde farklılık olması nedeniyle 5 yıl boyunca tüm tarımsal desteklemelerden men edildiğini söyledi. Olayın gerçek nedeninin hükümetin tarım politikalarına ilişkin eleştirel açıklamaları olduğunu iddia eden Solakoğlu, “İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından inceleme 29 Mayıs’ta yapılmıştı. Yeni inceleme ihbar üzerine yapılıyor” dedi.

Tarım politikalarını katıldığı televizyon programlarında ve sosyal medya paylaşımlarında yüksek sesle eleştirmesinin bu duruma neden olduğunu ifade eden Solakoğlu, “Devlet resmen komplo kuruyor; yalan yanlış tutanak, bana ait olmayan ürün numuneleri ile ceza verenler unutmasın; bir gün kanun karşısında hesap verecekler ve devletin verdiği imkanları kişisel çıkarlarına kullanmanın bedelini ödeyecekler. Allah’a inansalar, korkarlar hak yemekten, ama bunlar hiç korkmuyor” diye konuştu.

Sencer Solakoğlu, tarım politikalarının belirlenmesinde çiftçinin sesine kulak verilmesi gerektiğine vurgu yaparak, “4 yılda 4 bakan değişti; bu 4 ayrı hükümet demek. Hiçbiri diğerine uymayan politikalar uyguladı ve sektörü boş yere oyalamaktan başka bir işe yaramadı. Başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere tarım bakanı çiftçinin sesine kulak vermeli” dedi.

CHP’Lİ VEKİL İDDİALARI MECLİSE TAŞIDI

CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, Solakoğlu’nun iddialarını Meclis gündemine taşıdı. Solakoğlu’nun Twetter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımlara dikkat çeken CHP’li Özer, “Her eleştiri yapan cezalandırılacak mı?” diye sordu.

Solakoğlu’nun iddia ettiği üzere şahsına ait olmayan numuneler ve usulsüz tutulan tutanaklar ile tüm tarımsal desteklemelerden beş yıllığına men cezası verilmesine ilişkin Bakan Pakdemirli’ye “Cezalandırma talimatını siz mi verdiniz?” diye soran CHP’li Özer, ayrıca bugüne dek kaç üreticinin ceza aldığını da sordu.

Özer’in Pakdemirli’ye yönelttiği diğer sorular şöyle: “Eğer sizin bir talimatınız yoksa ve bu kişi başkasına ait numunelerle, usulsüz tutanakla tarımsal desteklemelerden men edildiyse, sorumlular hakkında herhangi bir yaptırımınız olacak mıdır? Bakanlığınız, göreve geldiğiniz günden bu yana, üreticilerin eleştiri ve düşünceleri doğrultusunda hangi uygulamayı hayata geçirmiştir?”

Kaynak: Editör: Ayhan FİDAN
Etiketler: Karacabeyli, çiftçi, Meclis, gündeminde,
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.