Haber Detayı
06 Kasım 2020 - Cuma 15:12 Bu haber 3278 kez okundu
 
Karacabeylilere ‘salgın’ uyarısı!
Karacabey Kaymakamı Tahsin Kurtbeyoğlu, ilçe genelinde artan salgın vakalarına dikkat çekerek, vatandaşları uyardı. Ayrıca, Bursa’da artan vakalar sebebiyle yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında 65 yaş ve üzeri vatandaşlara sokağa çıkma kısıtlaması getirildi. Söz konusu bu yasak Karacabey’i de kapsıyor.
GÜNDEM Haberi
Karacabeylilere ‘salgın’ uyarısı!

  Maske – Mesafe – Temizlik kurallarına tavizsiz uyulmasını isteyen Kaymakam Kurtbeyoğlu, şu ifadelere yer verdi: “İlçemizde Ekim ayı ile birlikte artan vakaların artış oranı sürekli yükselmektedir. Bu beklenmeyen aşırı artış çok kritik günler yaşadığımızı da göstermektedir. Hem kendimizi hem de sevdiklerimizi mutlak surette korumamız gerekmektedir. Ayrıca sağlık sektörünün de daha etkin ve verimli hizmet sunabilmesi salgının kontrol altına alınması ile mümkündür.

   Bu sebeple;  MASKE- MESAFE- TEMİZLİK kurallarına tavizsiz uyulması, zorunlu olmadıkça dışarı çıkılmaması, kalabalık ortamlardan uzak durulması, ev ziyaretleri dahil zorunlu olmayan ziyaret ve gezilerin ertelenmesi, PCR testi pozitif ya da temaslı olmaları sebebiyle karantinada olanların hiçbir şekilde ve şartta karantina kuralarını çiğnememesi, Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu ile gerekli makamların uyarılarının dikkate alınarak uyulması ve başta Filyasyon ekipleri ve mahalle denetim ekipleri olmak üzere salgının kontrol altına alınması için büyük bir özveri ile çalışan görevli personele yardımcı olunması büyük önem arz etmektedir.
   Tüm insanlığı tehdit eden salgından bireysel ve toplumsal sorumluluk ile hareket ederek uyarı ve kurallara uyarak kurtulabiliriz. Birlikte mücadele ile başaracağız. Lütfen kurallara uyalım ve uyarıları dikkate alalım.”
Bursa’da 65 yaş ve üstündeki vatandaşlara kısıtlama!
   Öte yandan Bursa’da, artan vakalar sebebiyle yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında 65 yaş ve üzeri vatandaşlara sokağa çıkma kısıtlaması getirildi. 65 yaş üstü vatandaşlar, bu yasak sonrası yalnızca 10.00-16.00 saatleri arasında dışarı çıkabilecek. Valilikten yapılan açıklamada ayrıca, İl Hıfzıssıhha Kurulu’nca, salgınla mücadelenin genel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra alınması gereken önlemlerin ayrı ayrı belirlendiği duyuruldu.
   Kentteki hasta ve temaslı kişi sayısı, ağır hasta, yatan hasta sayıları, 65 yaş ve üzeri hastaların bu kategorideki oranlarının düzenli takip edildiği bildirilen açıklamada, “İlimizde 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın her gün 10.00-16.00 saatlerinde sosyal mesafe kuralına riayet etmek ve maske takmak kaydıyla dışarı çıkabilmelerine, bu saatler dışında kalan saatlerde sokağa çıkmalarının yasaklanmasına karar verilmiştir.” denildi. Açıklamada ayrıca, karantinada olan kişilerin takip süresi içinde ateş veya solunum belirtilerinin gelişmesi durumunda cerrahi maske takarak ve sosyal mesafeye dikkat ederek hastaneye gidiş ve ikametgahlarına dönüşte özel araçlarını kullanabilmelerine karar verildiği aktarıldı.
   Alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282. maddesi gereğince idari para cezası verileceği belirtilen açıklamada, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu’nun 195. maddesi kapsamında adli işlem yapılacağı ifade edildi.

Kaynak: (KH) - Haber Merkezi Editör: Ayhan FİDAN
Etiketler: Karacabeylilere, ‘salgın’, uyarısı!,
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.