Haber Detayı
17 Temmuz 2020 - Cuma 15:37 Bu haber 896 kez okundu
 
Koçak: Aklıselime ihtiyaç var!
Saadet Partisi Yönetim Kurulu Üyesi Salih Koçak, yaptığı basın açıklamasıyla ülke gündemini değerlendirdi.
SİYASET Haberi
Koçak: Aklıselime ihtiyaç var!

   Ayasofya'nın tekrar cami hüviyetine çevrilmesinin ülkemiz için hayırlı olmasını dileyerek açıklamasına başlayan Koçak, dış politika başta olmak üzere sosyal medyaya yönelik düzenleme tartışmalarına ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.

     Sosyal medyanın sınırlandırılmasına yönelik iddiaları değerlendiren Koçak, “Türkiye bir asra yaklaşan tarihinde ne çektiyse hep tek tip insan oluşturma çabalarından çekti. O dönemler tıkanmışlığın ve tükenmişliğin zirve yaptığı dönemler olarak tarihe geçti. Bugün artık çok gerilerde kalması gerektiğine inandığımız bu anlayışın tekrar hayata geçirilmeye çalışıldığını, ülkemiz adına endişe ve üzüntüyle takip ediyoruz. Çok açık bir gerçek vardır. Özgür düşüncenin hâkim olmadığı hiçbir toplumun kendisini geleceğe taşıma imkânı yoktur. Sorgulanmayı, denetlenmeyi merkeze alamayan yönetimlerin ilânihaye başarılı olma, iktidarlarını sürdürme ihtimalleri de yoktur” ifadelerini kullandı. 
     Koçak, seçim sistemi ve Siyasi Partiler Kanunu üzerinde yeni düzenlemelerin yapılacağına ilişkin tartışmalara değinerek şunları söyledi: “Yürütmede istikrarı getirdiği iddia edilen mevcut sistem, bugün düne göre yüzde 10 seçim barajına daha da bağımlı hale gelmiştir. Bu baraj hâlâ ayaktayken, milli irade vurgusu yapmanın hiçbir anlamı yoktur. Son zamanlardaki tartışmalara göre barajın yüzde 7, 5, 3 hatta 0'a indirilmesi için çeşitli alternatifler üzerinde çalışıldığı iddia edilmektedir. Satır aralarında ise aslında 'daraltılmış bölge' gibi alternatiflerle bu barajın yüzde 20'lere taşınmak istendiği görülmektedir. Yani her hesap milletin sorunları çözmek için değil, iktidarın ömrünü uzatmak üzerine yapılmaktadır. Bugün Türkiye'nin iktidarın ömrünü uzatmak için 'seçim mühendisliklerine' değil, aklıselim ile toplumun sorunlarına doğru çözümleri bulmak için konuşabilmeye ihtiyacı vardır.”
     Türkiye'nin dış politikada olağanüstü günlerden geçtiğini söyleyen Koçak, 2004 yılında Annan referandumu sürecinde yürütülen yanlış politikalardan dolayı Türkiye'nin bölgede mevzi kaybı yaşadığını dile getirdi. ABD Dışişleri Bakanı Pompeo'nun Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ni (GKRY) destek programına almasını değerlendiren Koçak, “Amerika, Güney Kıbrıs'ı NATO üyeliğine hazırladığını ortaya koymuş oldu. Amerikan enerji şirketlerinin hidrokarbon aramalarında Güney Kıbrıs ile anlaşmalar yapmaları zaten bunun ipuçlarını veriyordu. Türkiye, bu açıklamayı bütün boyutlarıyla masaya yatırmalı ve böyle bir durumu mutlaka engellemelidir. AB üyeliğinin yanında bir de NATO üyesi olacak bir GKRY, Türkiye'nin Akdeniz'deki bütün hareket alanını daraltacak ve bölgesel ilişkilerini derinden ve Libya gibi yapılmaya çalışılan açılımları olumsuz olarak etkileyecektir” dedi.

Kaynak: (KH) - Haber Merkezi Editör: Ayhan FİDAN
Etiketler: Koçak:, Aklıselime, ihtiyaç, var!,
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.