Haber Detayı
08 Mayıs 2020 - Cuma 14:07 Bu haber 6612 kez okundu
 
Koçak: Üretim şart!
Saadet Partisi İlçe Başkanı Zeynel Abidin Koçak, ülke gündeminin sıcak maddelerine ilişkin değerlendirmelerde bulunduğu bir basın açıklaması yaptı.
EKONOMİ Haberi
Koçak: Üretim şart!

      Koçak, öncelikle ekonomik gerçekler ile ilgili açıklamalar yaptı. Koçak, “Bir paranın gücü ülkenin ekonomik gücüyle doğrudan orantılıdır. Türkiye’nin ekonomik gücü ne yazık ki çok zayıf. İktidardakiler halen bunu manipülasyonla hallederiz sanıyorlar. Bu mümkün değil. Borca batmış bir ülke o borcu neyle ödeyecek, kaynak bulması lazım. Kaynak nerede? Kaynağın iki yolu vardır. Biri üretimdir, onu satarsınız ve kazanırsınız. Bir de borç alırsınız. Türkiye şu anda üretmiyor. Yani koronavirüsten dolayı değil, bu iktidarın ekonomik politikası üretime dayalı değil. Bir iktidar düşünün. Yaklaşık 18 yıllık dönemlerinde bir ülkenin 45 yıllık birikiminin tamamına yakınını satmış olsun. Biz bunu sattık ama bunu verimli işletemiyorduk, şimdi daha verimli işletenlere devrettik. Ama alanların çoğu aldıkları tesisleri yıktı, yerine orası sanki boş arazi imiş gibi parklar, binalar, inşaatlar yaptılar. Bu mantık Türkiye’yi kurtarmaz. İktidar halen bunu anlayamadı” dedi.  

     Korona yüzünden üretime yönelik yatırımın fiziki olarak zor olduğunu da belirten Koçak, “Üretime dönük yeni yatırımları yapmak fiziken zorlaştı. Korona nedeniyle insanlar yatırıma para ayırmaz. Çalışan tesisler durdurulmuş vaziyette. Bu iktidar kendi içinde bile bunun müzakeresini yapmadıkları kanaatindeyiz. Uzmanlarla oturup ‘ya biz ne durumdayız’ diye tartışmasını yapmıyorlar. Onları yapmıyorlar, dışarıdan pek hoşlarına gitmez, muhalefetin ikazlarını da hiç dikkate almıyorlar. Kendi içinde müzakere yapmayan, başkalarının da ikazını hele de muhalefetin ikazını ciddiye alır mı? Bugünkü iktidarın bu mantıkla ekonomiyi düzeltebileceğine binde bir bile ihtimal vermiyoruz” ifadelerini kullandı.

     “İflas etmiş bir tüccar borç almaya kalkarsa, bugünkü şartlarda faiz sisteminde faizler artar. Neden, geri ödeme ihtimali zayıf da onun için” ifadesini kullanan Koçak, yurtdışından para arayışına yönelik de şu değerlendirmeyi yaptı: “Türkiye şimdi batak bir ekonomi ile dışarıdan borç almaya kalkıyor. Bunun kapısını başta ayarlamışlar. Bir IMF, bir Dünya Bankası var. Bunlar ekonomi politikaları belirliyorlar. Bir de kaptı kaçtı tarzında bankalar var. Oralarda faizler yükselir. Normalde IMF gibi, Dünya Bankası gibi yerlerde faizler düşük. Yalnız bu gibi kurumlar size borç vermeye kalktığı zaman ekonominizi kontrol etmeye kalkarlar. Vergilerinizi belirlemek ister. Mutlaka koyduğu parayı geri alacak. IMF aslında bir ülkenin bütünüyle problemini çözmez. Sadece trafik lambası gibi görev yapar. Bu başka kuruluşlara parayı veriyorum, tedbirleri aldım, siz de borç verin manasına gelir. Ancak onların tedbirlerine uymak sizi batırır.”

     Koçak, ekonomik gidişatın dışında ayrıca küçük esnafın ve tarım sektörünün de zor günler yaşadığını aktararak, “Bunun yanında ise küçük esnafı ve tarımı ele almanız gerekir. Bunun dışında da büyük işletmeler de zarar etmeleri durumunda borsadaki değerleri düşeceği için bunların başkaları tarafından satın alınmasına da iktidarın engel olması gerekir. Bunları yaparken klasik ekonomik bütçe anlayışını bir tarafa bırakmak zorundalar. Bunu ekonomistler söylüyor. Döviz noktası ise başka bir mesele. İhracat olmadan olmaz. İhracat bugünkü şartlarda ise zordur. Her hâlükârda üretim, üretim, üretim” dedi.

     Son günlerde darbe iddialarıyla ilgili tartışmalara yönelik olarak Koçak, “Bu tip senaryolar kime hizmet ediyor? O zaman bu sorunun cevabını vermek de mümkün. Bu sadece ve sadece hükümete hizmet eden bir iddia. Durduk yere diğer vatandaş, nerden çıkaracak darbeyi, kime fayda sağlayacak darbe? Bu sadece bir iddiadan ibaret. Kim başlatıyor kampanyaları, aynı mihraklar. Bu gibi boş şeyler Türkiye’nin zamanını harcamaya, milleti germeye gider. Gittiği nokta burasıdır” dedi.

Darbe iddialarının neden bu kadar gündeme taşındığına ilişkin olarak Koçak, “Çaresiz kaldılar, hiçbir probleme çare üretemiyorlar. Neden ekonomiden söz ediyoruz. Sadece ekonomi değil ki. Türkiye her alanda karşılaştığı problemlere çözüm üretemeyen bir ülke konumuna düştü. Üzülerek söylüyoruz bunları. Efendim siz bizi dışarıya ifşa ediyorsunuz. Yahu dışarısı bizden daha iyi biliyor. Biz onların bildiği detayı bilmiyoruz. Onlar en ince detayına kadar ekonomimizi biliyorlar. Biz ise sadece genele bakıyoruz. Hazine tamtakır, Merkez Bankası kasasında bir şey kalmamış, dolar almış yükseliyor, işsizlik artmış. Bu ne manaya geliyor? Hükümet artık hükümet olma, etme vasfını kaybetti. Bundan dolayıdır ki, başka yollara başvurup, biz varız deme ihtiyacını duyuyorlar. Bu darbe söylentisi iktidardan başka kimin işine yarıyor? Çünkü kimse darbeleri tasvip etmez. Arkasından kim gelecek, ne gelecek? Darbe dediğin sokaktaki vatandaş yapmaz. Onlar kendi problemlerini söyler, bağırır çağırır. Sadece sıkıntılarını dile getirir” dedi.

    

Kaynak: (KH) - Haber Merkezi Editör: Ayhan FİDAN
Etiketler: Koçak:, Üretim, şart!,
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.