Haber Detayı
20 Eylül 2019 - Cuma 11:40
 
Küçükbaş hayvancılığının sorunları masaya yatırıldı
Karacabey bölgesinde koyun ve kuzu yetiştiren üreticiler bir araya geldi. Seminerde koyun ve kuzuların beslenmesi ile sağlığı hakkında Prof. Dr. Melih Yavuz ve Prof. Dr. Mustafa Ogan sunum yaptı.
GÜNDEM Haberi
Küçükbaş hayvancılığının sorunları masaya yatırıldı

BALYEM Firmasının organize ettiği toplantıya Karacabey bölgesinde küçükbaş üreticiliği yapan çok sayıda işletme sahibi ile Bölgemizde Modern ve Profesyonel bir şekilde üretim yapan PEGA Firması yetkilileri ile Küçükbaş Üreticisi ve İthalatçısı Uğur Hayvancılığın sahibi Erdem Uğur da katıldı.

         Küçükbaş üreticileri adına Erdem UĞUR seminer sonunda yaptığı konuşmada; “Küçükbaş Hayvancılığın Sorunlarının masaya yatırıldığı bir toplantıyı organize eden BALYEM firmasına teşekkür ediyoruz. Bu toplantıların daha sık yapılmasının faydalı olacağını değerlendiriyoruz.” Dedi.

Seminer sonuç raporunda şu hususlara yer verildi:

       1. Doğru ve sağlıklı bir beslenme ile kuzu verimliliğinin mutlaka artacağını, fakat üreticiden kaynaklanmayan etkenlerin olumsuz olduğunu; bu olumsuz etkenlerden bazılarını söyle sıralayabiliriz.

     2. Yem maliyetlerinin artması nedeniyle üreticiler zor durumda bulunmaktadır. Et fiyatları düşük olduğundan, üreticilerden bir kısmı bu sektörden ayrılmak zorunda kalacaktır.

     3. Üreticiye verilen doğrudan destek yeterli değildir.  Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği payı kesildikten sonra üreticiyi tatmin etmemektedir.

      4. Üreticiye sahip çıkılmamaktadır. Bu gibi toplantıların Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği tarafından yapılması gerekmektedir.

       Birlik bünyesindeki veterinerlerin aşı ve hastalıklar konusunda üreticiyi bilgilendirmeleri ve talep edilmesi halinde, ücreti mukabilinde koyun ve kuzuların aşılarını yapmaları gerekirken yapmamaktadırlar. Büro memuru gibi görev yapmaktadırlar.

    Birlik yönetiminin gayrimenkul alarak birliği zarara uğrattıkları, aldıklarını gayrimenkulleri zararına satışa sundukları, araçlarına özel otopark tuttukları, üreticiyi ziyaret etmedikleri ve zaten zarar eden üreticilerine aidatlarını ödemediklerinden icra takibi yaptırdıkları konuşulmaktadır.

       Ayrıca; şaibeli bir şekilde 21 Nisan 2019 tarihinde Birlik Başkanlığı seçimi gerçekleşmiştir. Üyelerine seçim için genel kurula katılmaları maksadıyla mesaj atmadan, sadece kendi yakınlarına haber ederek, ilk turda yeterli çoğunluk sağlanamadığından, müteakiben ikinci turda yaklaşık 51 üye ile seçim yapılmıştır. Bu seçilen birlik Bursa Bölgesinde yaklaşık 4.600 üyeyi temsil etmektedir.

             Karacabey bölgesi üreticileri seçimin nizami olarak yapılmadığına dair itiraz ederek seçimin yenilenmesi maksadıyla imza kampanyası başlatmış ve yaklaşık 255 imza toplanarak Bursa Tarım ve Orman Müdürlüğüne teslim edilmiştir. İl Müdürlüğü tarafından dilekçe Tarım ve Orman Bakanlığına gönderilmiştir. Bakanlık incelemesini sürdürmektedir. Seçimin yenilenmesini bekliyoruz.

Kaynak: Editör: Ayhan FİDAN
Etiketler: Küçükbaş, hayvancılığının, sorunları, masaya, yatırıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.