Haber Detayı
15 Temmuz 2020 - Çarşamba 15:35 Bu haber 1899 kez okundu
 
Nilüfer Çayı hayatı tehdit ediyor!
Bursa Uludağ'ın eteklerinden doğup Yıldırım, Osmangazi, Nilüfer, Mudanya ilçeleri sınırlarından geçip Karacabey'de Kocadere ile birleşerek Marmara Denizi ne dökülen Nilüfer çayı tarihinin en kötü kirliliğini yaşıyor.
YAŞAM Haberi
Nilüfer Çayı hayatı tehdit ediyor!

   Geçtiği köylerdeki hayatı çekilmez kılan, insanların nefes almasını bile zorlaştıran pis kokular yayan dere bölge halkını isyan ettiriyor. Karacabey İnkaya köyü halkı da bu durumdan en fazla şikayetçi olan köylerin başında geliyor. Konu hakkında bilgi veren İnkaya Köylüleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı İdris Yıldız, yıllardır tekrarlanan sorunun bu yılda ayni şekilde devam ettiğini yaz aylarının sıcak günlerinin gelmesiyle derenin etrafa çok kötü koku yaydığını köyde yaşayan İnsanların nefes almakta bile zorluk çektiğini söyledi.

   Sıcak havalarda evlerinin camlarını dahi açamaz olduklarını ifade eden Yıldız, kronik hastalığı olan köylülerin de bu durumdan şikayetçi olduklarını belirtti. Konu hakkında ilgili makamlara her yıl şikayette bulunduklarını ancak hiçbir kurumun sorunu çözemediğini söyledi.

   1980 yılından sonra kirlenme ye başlayan nilüfer çayı ağırlıklı sanayi atıkları ile birlikte evsel atıkların da çok olduğunu söyleyen Dernek Başkanı İdris Yıldız, defalarca bu konu için değişik şekilde eylemler yapılıp kamuoyu oluşturulduğunu, ancak her defasında da değişik çevrelerden siyasilere ve yöneticilere baskı yapılarak konunun üstünün kapatıldığını iddia etti. Canlıların en kutsal hakkı olan yaşam hakkının artık bu bölgede bittiğini derenin içinde herhangi bir canlının yaşamasının mümkün olmadığını sözlerine ekledi.

   Vatandaşlar, insan yaşamını ve doğayı tehdit eden duruma yetkililerin bir an önce çare bulmalarını istediler.

Kaynak: (KH) - Haber Merkezi Editör: Ayhan FİDAN
Etiketler: Nilüfer, Çayı, hayatı, tehdit, ediyor!,
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.