Haber Detayı
15 Ocak 2020 - Çarşamba 10:28 Bu haber 3396 kez okundu
 
Öztürk, “Siyaset geçim kaynağı olmayacak”
Gelecek Partisi Kurucu Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Öztürk ve beraberindeki heyet, 10 Ocak Basın Dayanışma Günü nedeniyle TGK Genel Başkanı ve Bursa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nuri Kolaylı’yı Basın Kültür Sarayı’ndaki BGC merkezinde ziyaret etti.
YAŞAM Haberi
Öztürk, “Siyaset geçim kaynağı olmayacak”

Ziyarette, Gelecek Partisi’nin Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu önderliğinde gerçekleşen kuruluş sürecine ilişkin bilgi veren Bursa eski milletvekillerinden Mustafa Öztürk, “Bursa, Balıkesir, Bilecik ve Yalova’da örgütlenme çalışmalarını üstlendim. Bu bölgedeki temaslarımda, halkımızın teveccühüyle karşılaşıyorum. Gerçekten siyasette yeni bir açılıma ihtiyaç vardı. Dürüst, şeffaf, hesap verebilir, her alanda nitelikli bir ekiple siyaset sahnesine çıkıyoruz” dedi.

Her konuda karar yetkisini bir kişinin elinde bulundurması yerine “Güçlendirilmiş parlamenter Sistemi” savunduklarını ifade eden Gelecek Partisi Kurucu Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Öztürk, hedeflerini özetle şöyle sıraladı:

“Öncelikle siyaseti, geçim kaynağı olmaktan çıkaracağız. İnsanların liyakatle işbaşına geldiği, adalet ve hukuk sitemi özgürleşmiş, her alanda özgürlükçü bir anayasaya sahip, çoğulculuğun gerçek anlamda sağlandığı, seçimlerde barajın sıfırlandığı bir ülke hayalimiz var. Demokrasiye yürekten inanan ekip arkadaşlarımızla kaynakların etkin kullanıldığı, halkın menfaatine olan ve uygulama aşamasına gelen projeleri yapacağız. Bu bir hayal değil. Ülkemizde yeni bir dip dalgası var ve biz bu dip dalgasının merkezindeyiz.”

Ziyaretten memnunluk duyduğunu ifade eden Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı ve Bursa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nuri Kolaylı da, Bursa Gazeteciler Cemiyeti’nin tarihçesine ve çalışmalarına ilişkin bilgi verdi.

Günümüzde 567 üyesiyle Türkiye’nin en güçlü basın meslek örgütlerinden olan Bursa Gazeteciler Cemiyeti’nin, Bakanlar Kurulu kararıyla “kamu yararına dernek” statüsünde çalıştığını söyleyen Kolaylı, üyelere doğum, vefat ve evlilik yardımı yapıldığını, ayrıca üyelerin üniversitede öğrenim görev çocuklarına burs verildiğini kaydetti.

Basın Kültür Sarayı’nın Bursa’ya kazandırılması sürecini de anlatan BGC Başkanı Nuri Kolaylı, “Cemiyetimize ait olan arsayı kat karşılığı müteahhide vererek Basın Kültür Sarayı’nın yapımını sağladık. Basın Kültür Sarayı bünyesinde mülkiyeti Bursa Gazeteciler Cemiyeti’ne ait olan Kültür Bakanlığı onaylı Bursa Basın Tarihi Müzesi, Nilüfer Sahnesi, Uğur Mumcu Etkinlik Salonu, BGC Merkezi, BGC Lokali, sergi salonları, Nilüfer Belediyesi’yle birlikte oluşturduğumuz Akkılıç Kütüphanesi yer alıyor” dedi.

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu’na ilişkin de bilgi veren Kolaylı, Türkiye genelinde 8 gazeteciler federasyonu, 90 basın derneği ve bu derneklere üye yaklaşık 20 bin medya çalışanını tek çatı altında toplayan Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu’nun  “Türkiye’nin en üst çatı basın meslek kuruluşu olduğunu anlattı. Kolaylı basının sorunlarına ilişkin olarak da şunları söyledi;

“Ülkemizde medya sektörüne genel olarak baktığımızda, basın özgürlüğünden çalışma koşullarına, mesleki standartlardan elektronik haberciliğe kadar bir dizi sorunun acil çözüm bekliyor. Binlerce gazetecinin işsiz kaldığı, birçok gazetenin kapandığı bir dönem yaşıyoruz. Bu dönemde Türk basını öncelikle, gazetecilik mesleğini ve bu mesleği kimlerin yapabileceğini düzenleyen ‘Gazetecilik Meslek Yasası’na ihtiyaç duyuyor. Bütün sorunların temelinde yatan bu eksikliği her fırsatta dile getiriyorum. Gazetecilik Meslek Yasası, teknolojik gelişmeler de göz önüne alınarak günümüz koşullarına uygun şekilde mutlaka çıkarılmalı. Aynı kapsamda, darbe dönemlerinden bu yana değişmeyen Türk Ceza Kanunu’nda ve bazı kanun ile yönetmeliklerde yer alan basın özgürlüğünü kısıtlayıcı maddeler değişmeli. Bu maddelerin değişerek basın özgürlüğünün gerçek anlamda sağlanması, sektörümüz ve ülkemiz için büyük önem taşıyor.”

Ziyarette, BGC Genel Sekreteri Sinan Tunç ile Gelecek Partisi Bursa temsilcilerinden Mehmet Doğan, Mustafa Hekimoğlu ve Ümit Meral de yer aldı.

Kaynak: (KH) - Haber Merkezi Editör: Ayhan FİDAN
Etiketler: Öztürk,, “Siyaset, geçim, kaynağı, olmayacak”,
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.