Haber Detayı
08 Ekim 2019 - Salı 12:00 Bu haber 9264 kez okundu
 
‘Sahte sunumlarla ülke düzlüğe çıkmaz’
Saadet Partisi Karacabey İlçe Başkan Yardımcısı Ferruh Kurtay, yaptığı basın açıklamasında gündeme dair önemli değerlendirmelerde bulundu. Kurtay, Türkiye'nin ekonomide, dış politikada, eğitimde, sağlıkta tam anlamıyla bir öngörülemezlik dönemi yaşadığının altını çizdi.
SİYASET Haberi
‘Sahte sunumlarla ülke düzlüğe çıkmaz’

     “İş insanları, iç ve dış yatırımcılar, aileler, bir bütün olarak insanlar, yarın neye uyanacağını, bir hafta sonra, bir ay sonra nasıl bir tablo ile karşılaşacaklarını bilememektedir” diyen Kurtay, “Özellikle gençlerimiz yarınından kaygılı ve umutlarını her geçen gün yitiriyorlar. Ekonomi tam anlamıyla duvara toslamış vaziyettedir. İşsizlik her gün katlanarak artmakta, her yıl on binlerce gencimiz 'diplomalı işsizler' ordusuna katılmakta, insanlar borç batağına saplanmış, esnaf bir bir kepenk kapatmaktadır. Adalete güven sarsılmış, ehliyet ve liyakatin adı, sanı unutulmuş, torpil, iltimas, adam kayırma, partizanlık almış başını gitmiş! Ahlak, sanki eski kitaplar arasında kalan, adeta unutulmuş bir kelime” dedi.

   15 Temmuz sonrası yaşanan süreç özelinde Türkiye'nin içinde bulunduğu durumdan çıkış yollarını kamuoyuyla paylaşan Kurtay açıklamasına şöyle devam etti: “Bizim ülke olarak, millet olarak, özgürlük, adalet ve ahlak temelinde oluşturulacak yeni bir başlangıç noktasına ihtiyacımız var. Ekonomide; doğru yatırıma, sürekli üretime, helal ve dürüst kazanca ve de adil bir paylaşıma ihtiyacımız var. Kutuplaşmaları, kamplaşmaları, günlük kısır tartışmaları bir kenara bırakarak, bu topraklar üzerinde yaşayan hiçbir insanımızı ayırt etmeden, ötekileştirmeden, 'hain' ilan etmeden; bu aziz vatanda birlikte yaşama bilincimizi güçlendirmeye ihtiyacımız var.”
   “Haksızlığa uğrayan kim olursa olsun, 'şucu, bucu' demeden mağduriyetine ses olmak, haksızlıkları gidermek mecburiyetindeyiz” diyen Kurtay, “İnsanların saçma sapan bahanelerle gözaltına alınması, işinden edilmesi, yıllarca cezaevinde yatması nasıl görmezden gelinebilir? 15 Temmuz sonrası yaşanan süreçte mağdur olanların sesi arş-ı âlâya yükseldi, daha ne kadar duymazlıktan gelinecek? Onlarca kişi bu süreçte intihar etti. Kadınlar, hamileler, çocuklar cezaevlerinde. Ege'de batan botlarda bebeklerin, çocukların, kadınların sular altında kalması ile birlikte aslında insanlık sular altında kaldı, daha ne kadar bu insanlık ayıbına sessiz kalınacak? Annelerin acısı üzerinden kimse siyasi rant devşirmeye çalışmasın, annelerin acısı yarıştırılmasın! Hani Ömer'ler arıyoruz diyorlar ya; işte size Hz. Ömer adaletinden bir örnek: Bir Yahudi'nin, Şam Valisi'ni cami yapmak için topraklarını haksız yere gasp ettiğini Hz. Ömer'e şikâyet etmesi üzerine; Hz. Ömer, Vali'ye şu notu gönderir; 'Vali, vali! Camiyi yık, ama adaleti yıkma! Ben Nuşirevan'dan daha az adil değilim.' İşte hepimize rehber olacak bir kıssa, hepimize düstur olacak bir cümle!..” dedi.
   'Sütten çıkmış ak kaşık' deyimini hatırlatan Kurtay, “Bu süreçte iktidar öyle bir tutum sergiliyor ki; bu deyim artık 'sütten çıkmış AK Parti' olarak kullanılacak nerdeyse! Herkes suçlu, herkes hain, bir tek kendileri tertemiz, pür-ü pak! Kendilerinden olanları aklamakla yetinmeyip, malum; bir de parası olanların kurtarıldığı bir borsanın kurulduğu iddiaları ayyuka çıktı. Zayıflara, güçsüzlere, arkası olmayanlara güç getirip güçlüler ve imtiyazlılara adaletsizlik borsası oluşturulması ne kötü bir durum” dedi.
   İktidarın en kronik davranış biçiminin kafasına göre iş yapmak olduğunun altını çizen Kurtay, “Her konuda olduğu gibi bu süreçte de keyfi uygulamalardan hiç ama hiç vazgeçmediler, geçmiyorlar. Yaş kuru demeden herkesi aynı çuvalın içerisine koydular. İrtibat/iltisak gibi ucu açık kavramlarla insanları işinden ettiler, ceza verdiler. Sonra 'kurum kanaati' gibi absürt uygulamalarla bu süreci devam ettirdiler. Şimdilerde de sözde yeni kriterler belirlemişler. Vay efendim; gazeteye abone olursa suçlu değilmiş de, abone yaparsa suçluymuş. Digiturk aboneliğini şöyle iptal ederse değil de böyle iptal ederse, suçluymuş. Bankaya şu zamanda değil de filan tarihte para yatırırsa, çocuğunu şöyle değil de böyle okula gönderirse suçluymuş, yoksa değilmiş!.. Bırakın artık bu zırvaları! Eğer bunlar suçsa, sizin çoğunuzun milletin yüzüne bakacak, insan içine çıkacak halinizin kalmaması gerekir!” diye sordu.
 

Kaynak: (KH) - Haber Merkezi Editör: Ayhan FİDAN
Etiketler: ‘Sahte, sunumlarla, ülke, düzlüğe, çıkmaz’,
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.