Haber Detayı
10 Eylül 2020 - Perşembe 12:32 Bu haber 1920 kez okundu
 
Salçalık domatesle ilgili algı operasyonlarına tepki!
Türkiye’nin domates deposu olarak bilinen ve Türkiye’deki salçalık domates ihtiyacının yaklaşık 45’ini tek başına karşılayan Karacabey’de, salçalık domatesle ilgili son günlerde yapılan algı operasyonlarına, Belediye Başkanı Ali Özkan tepki gösterdi.
GÜNDEM Haberi
Salçalık domatesle ilgili algı operasyonlarına tepki!

   Türk Şeker’in alım istasyonunda, AK Parti İlçe Başkanı Ertem İşcan ile birlikte yaptığı açıklamada Başkan Ali Özkan, ilçedeki bazı salça fabrikalarının, üreticileri ‘rampa’ diye tabir edilen ve alım fiyatlarını Karacabey tarihinde görülmemiş seviyelere çeken yönlendirmelerinin üreticiyi zor duruma soktuğunu belirterek, Türk Şeker Fabrikası sayesinde salçalık domatesin 0,56 kuruştan işlem gördüğünü ve Türk Şeker’in her zaman olduğu gibi tüm üreticilerin ve Karacabeyli çiftçinin yanında olduğunu söyledi.

Karacabey tarihinde görülmedi

   Başkan Özkan yaptığı açıklamada; “Türkiye'nin salçalık domates ihtiyacının yaklaşık yüzde 40'ı, Karacabey'in verimli topraklarında, ‘güzellikler şehri’ Karacabey’imizde karşılanmaktadır. Salça fabrikalarımız çeşitli enstrümanları kullanarak, üreticilerimizi, çiftçilerimizi, rampa diye tabir edilen ve açıktan satış yapılan yerlere yönlendirmekteydi. Bu rampada gerçekleşen alım fiyatları, 50 kuruş yerine 45 kuruş, 40 kuruş gibi daha aşağıda miktarlara gidiyordu. Türk Şeker'in müdahalesi olmasa bu miktar 30 kuruşlara kadar gelecek, Karacabey’de salçalık domates için rezil bir dönem olacaktı. Karacabey tarihinde bu hiç gerçekleşmemişti. Sayın Bakanımız Berat Albayrak’ın talimatıyla, Türkiye Şeker Fabrikaları Genel Müdürü Sn. Mücahit Alkan’ın gayretleri, Bölge Milletvekilimiz Sn. Mustafa Esgin’in ve İlçe Başkanımız Sn. Ertem İşcan’ın özverili çalışmaları olmasa, bu alımlar 30 kuruşa kadar düşecekti. Salçalık domates, bugün itibariyle 56 kuruştan işlem görmektedir. Fakat üzülerek görüyoruz ki çarpıtmayı, yanlış beyanları, kendilerine ilke edinen bazı siyasetçiler, adeta şov yapmak adına zihinleri bulandırmaya çalışıyor. Bunlardan biri de CHP Milletvekili Orhan Sarıbal. Kendisi bir tweet atmış ve demiş ki: ‘Karacabey’de salçalık domateste Türk Şeker tarafından alım fiyatı ve miktarı düşürülüyor, fabrikaların fiyat düşürmesine fırsat tanınıyor.’ Bu kesinlikle gerçekle bağdaşmıyor. Eğer Türk şeker olmasa, alımlar 30 kuruşa kadar düşecekti” dedi.

Bu dereden size balık çıkmaz

   Başkan Özkan açıklamasında, Orhan Sarıbal’a tepki göstererek, “Siz tarım sektörüyle uğraşıyorsunuz, ziraat mühendisisiniz; ilaç bayiniz vardı, sektörü biliyorsunuz. Ben size soruyorum: Şimdiye kadar hiçbir dönemde, herhangi bir siyasi parti iktidarında, salçalık domates fiyatları, sözleşme fiyatının altına düştüğünde, müdahale eden bir kurum, müdahale ederek alım yapan bir siyasi irade ile karşılaştınız mı? Bu dereden size balık çıkmaz. Türk Şeker İşletmeleri her zaman olduğu gibi Karacabey çiftçisinin, Karacabey üreticisinin ve tüm çiftçilerin yanındadır. Biz, siyasi partisi ne olursa olsun, görüşü ne olursa olsun; sahada, vatandaşlarımızın bu yapılan uygulamanın bir devrim niteliğinde olduğunun, bilincinde olduğunu görüyoruz” diye konuştu.

Türk Şeker’e teşekkür

   AK Parti Karacabey İlçe Başkanı Ertem İşçan da yaptığı açıklamada, “Karacabey’imizde domates üzerinden çeşitli algı operasyonları yapılmaya çalışılıyor. Biz bunların yerini tespit ettik. Türk Şeker, 0,56 kuruştan domates alımına devam ediyor. Kendilerine üreticilerimiz adına, bölge çiftçilerimiz adına çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Kaynak: (KH) - Haber Merkezi Editör: Ayhan FİDAN
Etiketler: Salçalık, domatesle, ilgili, algı, operasyonlarına, tepki!,
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.