Haber Detayı
24 Ağustos 2020 - Pazartesi 16:29 Bu haber 419 kez okundu
 
"Seçim sistemiyle oynamaktan vazgeçin!"
Saadet Partisi İlçe Başkanı Zeynel Abidin Koçak yaptığı basın açıklaması ile gündeme ilişkin konularda önemli değerlendirmelerde bulundu. Koçak, Joe Biden’in Türkiye siyasetini ilgilendiren sözlerine karşı Cumhur İttifakı’nın muhalefete karşı olan tavrını, iktidar tarafından seçim sisteminde ve siyasi partiler yasasında yapılmaya çalışılan değişikliği ve ekonomi hakkındaki konuları değerlendirdi.
SİYASET Haberi

     Seçim Yasası ve Siyasi Partiler Yasası ile ilgili yapılan çalışmanın geçici çözümler ürettiğini dile getiren Koçak, “Cumhur İttifakı daha 2 buçuk yıl evvel hazırladıkları Seçim Yasası’nın bugün kendi ihtiyaçlarına cevap vermediklerini görmektedirler. O gün kendilerini kurtaran bu seçim sistemi, bugün ayaklarına dolanmıştır. Gelin artık menfaatinize uygun olarak seçim sistemleri ile oynamaktan vazgeçin” dedi.

    İlçe Başkanı Koçak, “Saadet Partisi olarak Joe Biden’in haddi aşan açıklamalarını ne zaman ve nerede söylenmiş olursa olsun tasvip etmiyoruz. Türkiye kendi iç mesellerini, kendi demokrasi kültürü içerisinde milletimizin gücü ile çözebilecek durumdadır. Tüm siyasi partilerin bu tür açıklamalara karşı tepki vermesi memnun edicidir. Cumhur İttifakı bu hadsiz açıklamalar üzerinden siyasi çıkar sağlamak amacıyla muhalefeti suçlamak yerine ABD ve diğer ülkelerin iç siyasetimize müdahale çabalarına neden teşne olduğunu izah etmelidir” dedi.

     Millî Görüş hareketinin üzerine beton dökülmesi için Batılı emperyalist devletlerin hangi partilerle işbirliği yaptığını hatırlatan Koçak, “Bu millet 2000’li yılların başında Irak’ın işgal planı ihalesine kimlerin teklif verdiğini çok iyi bilmektedir. Bu millet ABD lobilerinde yaptıkları toplantılarla kimlerin siyasi kredi peşinde olduğunu bilmektedir. Milletimiz Trump’ın diplomatik nezakete sığmayan mektubuna karşı nasıl bir tavır alındığını çok iyi bilmektedir. Bu nedenle Cumhur İttifakı önce kendi yaptıklarına bakmalıdır” dedi.

     Türkiye’nin bir an evvel sistem değişikliğine geçmesi gerektiğini dile getiren Koçak, “Saadet Partisi olarak; kuvvetler ayrılığı yerine fiilen kuvvetler birliğini esas alan gücü tek elde toplayan, denetime elverişsiz, liyakatsiz ve partizanca görevlendirmelere imkân sağlayan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin eksikliklerini, hatalarını ve olması gerekenleri önerdikçe Cumhur İttifakı şahıslar üzerinden bir horoz dövüşü başlatmaktadır. Bizim gündemimiz kesinlikle şahıslar ve de partiler değildir. Kesinlikle bir şahsın veya partinin ne yanında ne de karşısındayız. Ülkenin sorunlarını isimler veya ittifaklar üzerinden değil, ilkeler ve değerler üzerinden konuşmalıyız” açıklamalarında bulundu.

     Seçim yasası ve siyasi partiler yasası ile ilgili yapılan çalışmanın geçici çözümler ürettiğini dile getiren Koçak, Cumhur İttifak’ına çağrıda bulundu. Koçak, “Cumhur İttifakı daha 2 buçuk yıl evvel hazırladıkları seçim yasasının bugün kendi ihtiyaçlarına cevap vermediklerini görmektedirler. O gün kendilerini kurtaran bu seçim sistemi, bugün ayaklarına dolanmıştır. Siz hangi sistemi getirirseniz getirin bu en erken bir sene sonra yapılacak seçimlerde uygulanabilir. Bugün yapılan seçim sisteminde yapılan değişikler bir yıl sonra sizi pişman yapabilir. Yönetimde istikrar ve temsilde adalet ilkelerini kendi bünyesinde barındıran bir seçim sistemine ve siyasi partiler yasasına ihtiyacımızın olduğu açıktır. Gelin artık menfaatinize uygun olarak seçim sistemleri ile oynamaktan vazgeçin. Türkiye’de yıllarca ihtiyaca cevap verecek adil, rekabetçi, milli iradeyi esas alan bir siyasi parti ve seçim yasasını hep beraber konuşarak yasalaştıralım” dedi.

     TÜİK tarafından açıklanan güven endeksine değinen Koçak, “TÜİK’in uzun zamandır açıkladığı veriler sebebiyle kamuoyu, büyük bir endişe içerisindedir. TÜİK’in bile artık Tüketici Güven Endeksi’ni düşük olarak gösteriyor olması, hükümetin rakamlarla dahi örtemediği bir ekonomik tablonun yaşandığını göstermektedir. Bu tablonun toplumsal yansımaları çok daha büyük olacaktır. Pandemi sürecinde hem dünya ekonomisinin hem de Türkiye ekonomisinin ciddi ekonomik zararları olmuştur. Bugünkü ekonomik gidişat algı operasyonları ile yönetilemeyecek kadar büyük bir sorundur” açıklamalarında bulundu.

     Sayısal verilere yansıyan işsizlik rakamlarının gerçeği yansıtmadığını belirten Koçak, “Kısa çalışma ödeneği aldığı için henüz işe başlamamış ama iş akdi de feshedilmemiş ya da işverenlere tanınan ücretsiz izne çıkarma hakkından dolayı şu anda çalışmayan geniş bir kitle var. Bu vatandaşlarımızın ne kadarının işine geri dönebileceği büyük bir sorudur. Bu bir milli meseledir. Sadece bir siyasi partinin çözebileceği bir sorun değildir. İktidarı muhalefet partileri ile de işbirliği içerisinde ekonomik sorunlara çözüm üretmelidir” ifadelerini kullandı.

Kaynak: (KH) - Haber Merkezi Editör: Ayhan FİDAN
Etiketler: "Seçim, sistemiyle, oynamaktan, vazgeçin!",
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.